نوه امام: دستاورد دولت روحانی «امید» است

no-thumbs

جماران: سیدحسن خمینی در دیدار با استاندار و مدیران اجرایی استان تهران در حسینیه جماران، با اشاره به اهمیت موضوع «امید» در جامعه اظهار کرد: یکی از بزرگترین دستاوردهای دولت فعلی، موضوع امید است که در کلمات اخیر رهبر معظم انقلاب هم مطرح بود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی یزدی نیوزوی افزود: ممکن است برخی تصور کنند امید امر ساده‌ای است در حالی که امید یک واقعیت بسیار مهم، ارزشمند و شاید کم‌نظیر در زندگی مردم است و می‌توان گفت بزرگترین کار هر حاکمیتی این است که جامعه خود را با امید توام کند.
 
وی در همین زمینه به بیان یک تمثیل پرداخت و گفت: دو نفر زندانی که پرونده یکی از آن‌ها به هیأت عفو رفته و دیگری منتظر اجرای حکم اعدام است، به رغم آن‌که شرایط یکسانی از نظر غذا، خوابگاه و شرایط محیطی دارند اما یکی از آن‌ها با شوق و شعف به خواب می‌رود و دیگری از شدت اضطراب خواب به چشمانش نمی‌رود؛ زیرا یکی از آن‌ها سرشار از امید و دیگری پر از یأس است.
 
یادگار امام تصریح کرد: اگر کسی بتواند به فرد، خانواده، جامعه و ملتی امید دهد نشاط عجیب و غریبی را پدید آورده است که باعث حرکت و کار در آن‌ها می‌شود، اما اگر کسی به هر علتی یأس بپراکند، جامعه را از توانمندی‌های بالقوه و بالفعل خود جدا می‌کند.
 
وی افزود: فردی که امید دارد، توانش برای تبدیل توانایی‌های بالقوه به بالفعل بیشر می‌شود اما انسان مأیوس همان توامندی‌های فعلیت یافته خود را نیز از دست می‌دهد.
 
وی با بیان این‌که «توانایی نشاندن بذر امید و ایجاد حس رجاء میان مردم موضوعی بسیار مهم است»، یادآور شد: در روایات نقل شده از معصومین، یأس از رحمت الهی در زمره بزرگترین گناهان ذکر شده است. انسان اگر همه گناهان را هم مرکتب شود نباید از رحمت الهی ناامید شود؛ زیرا خمودگی را به دنبال خواهد داشت.
 
سیدحسن خمینی تأکید کرد: امیدوار نگهداشتن مردم، کاشتن بذر امید و خالی کردن دل‌ها از یأس اولین وظیفه حکومت‌هاست و در این صورت جامعه خودش به حرکت در می‌آید.
 
وی با تقدیر از فعالیت‌های دولت تدبیر و امید اظهار کرد: امید اگر تنها دستاورد دوستان ما در دولت بود بسیار ارزشمند بود؛ چه رسد به آن‌که در حوزه‌های مختلف کارهای بزرگی در کشور انجام گرفته است.
 
وی سپس به توصیه بنیانگذار جمهوری اسلامی مبنی بر بیان کارهای صورت در کشور به مردم، اشاره کرد و گفت: با نیت خودنمایی، از کارهای خود به مردم نگویید، بلکه سعی کنید نیت خود را پاک کرده و سپس سخن بگویید؛ زیرا گاهی اوقات برای گرفتار نشدن به ریا اصل عمل را کنار می‌گذاریم؛ در حالی که این رویکرد غلط است و باید ضمن کنار گذاشتن ریا عمل نیک را هم انجام دهیم.
 
یادگار امام خطاب به حاضران در جلسه ادامه داد: انسان باید از افتادن به ورطه عجب و خودبزرگ بینی پرهیزکند؛ زیرا آغاز انحراف و اضمحلال روحی است و همچنین از ریا دوری کند؛ شما مسئولان باید نیت خود را پاک کنید و کارهای بزرگ صورت گرفته را به مردم بگویید.
 
وی گفت: یکی از فلسفه‌های توصیه امام به مسئولان برای بیان کارها به مردم ایجاد امید بوده است تا جامعه بداند چه کارهای بزرگی توسط فرزندان این جامعه انجام می‌شود؛ گرچه در کنار کارهای مثبت مشکلات و اشتباهات هم هست که در صورت گفتن کارهای مثبت، آن اشتباهات نیز قابل بیان و پذیرش است؛ زیرا باید بدانیم هیچدام از ما معصوم و عاری از خطا نیستیم، اما کارهای امید بخش را باید بیان کنید.
 
وی تأکید کرد: امید دستاورد بزرگی در جامعه است که باید آن را پاسداری کرد، زیرا باعث نشاط، حرکت اجتماعی، توانمندی و غرور ملی می‌شود.
 
یادگار امام با اشاره به آیه شریفه «یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُواْ لاَ تُبْطِلُواْ صَدَقَاتِکُم بِالْمَنِّ وَالأذَی…»گفت: کارهای خوب خود را با آغشته کردن آن‌ها به منت و اذیت، باطل نکنید. در یکی از حکایات سعدی آمده است که « کسی گفت: فلان نعمتی دارد بی قیاس. اگر به سر حاجت تو واقف گردد همانا که در قضای آن توقف روا ندارد. گفت: من او را ندانم.گفت:منت رهبری کنم.دستش گرفت تا به منزل آن شخص درآورد؛ یکی را دید لب فروهشته وتند نشسته برگشت وسخن نگفت. کسی گفتش چه کردی؟ گفت: عطای او را به لقایش بخشیدم؛ مبر حاجت بنزدیک ترشروی/که از خوی بدش فرسوده گردی/ اگر گویی غم دل با کسی گوی/که از رویش به نقد آسوده گردی»
 
وی تأکید کرد: همه سر سفره مردم نشسته‌ایم و مسئولین اگر کاری برای آن‌ها می‌کنند ادای دین به جامعه کرده‌اند و منّت به گردن کسی ندارند. باید با انجام کار و خدمت، فرهنگ ارزشمند بودن، تلاش و کار را در جامعه گسترش داد و آن را آغشته به منت و آزار نکرد.
 
وی اظهار کرد: باید امید را با بیان حقایق کارهایی که در جامعه انجام شده، به مردم القاء کرد و به آن‌ها گفت وظیفه ما بوده است که این کارها را انجام دهیم و اگر جایی هم کوتاهی شده است از آن‌ها بخواهیم که ما را ببخشایند.
 
سید حسن خمینی در پایان با اشاره به فعالیت های استانداری تهران گفت: امسال چشم ها به همت، عزم و شجاعت و ایستادن بر حقوق مردم در همه عرصه هاست که امید است در این مجموعه شاهد آن باشیم.

بخش نظردهی بسته شده است..