آلوده ترین کلانشهرهای کشور

no-thumbs

خبرگزاری مهر: مدیرکل دفتر پایش فراگیر سازمان محیط زیست گفت بر اساس بررسی داده های ۱۰ ساله ایستگاه های پایش، اهواز و اصفهان از نظر ذرات معلق کمتر از ۱۰ میکرون ، به ترتیب آلوده‌ترین کلانشهر های کشور هستند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی یزدی نیوزشینا انصاری افزود: بررسی روند غلظتی ۶ آلاینده در ایستگاه های پایش کیفی هوا در کشور حاکی از ارتقای کیفیت هوای کلانشهرها برای گاز آلاینده منواکسید کربن است.

به گفته وی، به طور متداول در ایستگاه های پایش کیفی هوا ۶ آلاینده کلاسیک (منواکسیدکربن، دی‌اکسیدگوگرد، دی‌اکسیدنیتروژن، ازن، ذرات معلق با قطر کمتر از ۱۰ میکرون و ذرات معلق با قطر کمتر از ۵/۲ میکرون) در بیان وضعیت کیفی هوا ارائه می شوند که در حال حاضر ذرات معلق در کشور به عنوان آلاینده مهم و شاخص در ۱۸۶ ایستگاه پایش کیفی هوای کشور مطرح هستند.

مدیرکل دفتر پایش فراگیر سازمان محیط زیست تصریح کرد: بررسی غلظت آلاینده  منواکسیدکربن در شهر تهران طی دوره ۱۰ ساله گذشته، روندی کاهشی را نشان می‌دهد که از دلایل اصلی این روند استقرار استانداردهای (یورو ۱ و ۲) تا سال ۱۳۹۲ و در حال حاضر استقرار یورو ۴ در خودروها است و شاهد کاهش غلظت آلاینده‌ منواکسیدکربن در شهر تهران و اکثر کلانشهرهای کشور هستیم.

انصاری اظهار داشت: در سال ۱۳۸۳ شاخص غالب برای اعلام وضعیت آلودگی هوای کشور آلاینده منواکسیدکربن بوده و به تدریج از غلظت این آلاینده کاسته شده بطوریکه از سال ۱۳۹۰ به بعد دیگر این شاخص در شهر تهران هرگز از حد استاندارد فراتر نرفته است.

وی افزود: نکته قابل توجه افزایش غلظت ذرات معلق با قطر کمتر از ۱۰ میکرون از سال ۱۳۸۷ به دلیل وقوع گرد و غبار است. همچنین با اضافه شدن اندازه‌گیری ذرات معلق زیر ۲.۵ میکرون شاخص غالب از نیمه سال ۱۳۸۹ به بعد متاثر از این آلاینده است.

مدیرکل دفتر پایش فراگیر سازمان محیط زیست یادآور شد: یکی از ارکان مهم استقرار مدیریت کیفیت هوا داشتن اطلاعات مناسب  از کیفیت هوا و منابع انتشار است. برای هدف گذاری کنترل هر نوع آلاینده لازم است تا اطلاعات دقیق و موثقی از وضعیت انتشار از منابع مختلف و کیفیت هوای آزاد داشت.

انصاری تأکید کرد: خوشبختانه با فراهم شدن زیرساخت ها برای اندازه گیری ذرات کمتر از ۲.۵ میکرون در سال گذشته و خریداری ۵۰ آنالایزر ذرات کمتر از ۲.۵ میکرون، ۸۴ درصد ایستگاه ها قابلیت اندازه گیری این ذرات را دارند. همچنین در برنامه جاری سازمان حفاظت محیط زیست توجه به پایش و کنترل آلاینده‌های سرطانزا شامل هیدروکربن‌های خاص و فلزات سنگین قرار دارد.

 وی با بیان اینکه تعداد ایستگاه‌های پایش کیفی هوا در کشور  از رشد متوسط سالیانه ۳۳.۳ درصد برخوردار بوده اند، اظهار داشت: از ۱۳۳ ایستگاه در سال ۱۳۹۰ به ۱۸۶ ایستگاه در سال ۱۳۹۳ رسیده است البته صرفنظر از این رشد کمی آنچه بیشتر در موضوع ایستگاه های پایش کیفی هوا مطرح است جانمایی مناسب و همچنین راهبری و نگهداری مطلوب ایستگاه‌های سنجش آلودگی هوا  و اجرای برنامه کنترل کیفیت و صحت سنجی داده‌ها است.

مدیرکل دفتر پایش فراگیر سازمان محیط زیست تصریح کرد: بر اساس بررسی داده های ۱۰ ساله ایستگاه های پایش، شهر اهواز از نظر میزان غلظت ذرات معلق کمتر از ۱۰ میکرون ، آلوده‌ترین کلانشهر ایران محسوب می‌شود. طی این دوره شهر اهواز غلظت ذرات معلق کمتر از ۱۰ میکرون بطور متوسط سالیانه بیش از ۸۰  برابر حد مجاز را تجربه کرده است پس از اهواز، اصفهان بیشترین غلظت ذرات معلق کمتر از ۱۰ میکرون را داشته و غلظت سالیانه این آلاینده در این شهر بین ۳۰ تا ۵۰ برابر حد مجاز متغیر بوده است.  

به گفته انصاری، بروز پدیده گرد و غبار طی سال های گذشته به خصوص در سال ۱۳۸۸ بعنوان یکی از مهمترین چالش آلودگی هوای کشور است.

وی در پایان تأکید کرد: در مجموع به دلیل تغییرات کاربری اراضی، بروز پدیده خشکسالی، عدم مدیریت مناسب منابع آب و کشاورزی،‌ خشک شدن تالاب‌ها و قرار گرفتن ایران در کمربند مسیر گرد و غبار، آلودگی هوا ناشی از عوامل طبیعی نیز یکی از اصلی‌ترین تهدیدهای کیفیت هوا در شهرهای کشور است.

بخش نظردهی بسته شده است..