گفتگو با گردشگران آلمانی در یزد:

تاریخ را در یزد ببینید

در این مصاحبه کوتاه از سه گردشگر آلمانی خواستیم تا یک جمله در مورد ایران بگویند: ایران زیباترین کشوری که تا کنون به آن سفر کرده‌ایم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی یزدی نیوزچندی پیش به پیشنهاد یکی از دوستان برای تماشای ورزش پهلوانی به یکی از زورخانه های شهر که نزدیک میدان امیرچخماق بود رفتم. متاسفانه یا خوشبختانه فقط دو نفر ایرانی درحال تماشای ورزش باستانی بودند و بقیه گردشگرانی از کشور های مختلف بودند. بعد از اتمام برنامه به صورت اتفاقی با سه نفر از گردشگران جوان آلمانی به صحبت پرداختم. از آن ها خواستم در صورتی که مشکلی برای یک مصاحبه کوتاه ندارند، چند کلامی با هم به گفتگو بنشینیم.

آن ها گفتند در صورت عدم انتشار نام و تصویرشان مشکلی برای انجام مصاحبه ندارند. از ورزش باستانی ایرانی لذت بردید؟ – بله،خیلی جالب بود، ترتیب و نظم اجرای آن حیرت انگیز بود. چند روز است که در یزد هستید؟ – سه روز است که به یزد آمده ایم و دو روز دیگر هم خواهیم ماند.این بیشترین مدت است که در یک شهر در ایران مانده ایم. تا کنون ایران را چگونه دیده اید؟ – ایران واقعا فوق العادست، در کتاب های جهانگردی ما ایران هشتمین کشوریست که دیدن آن توصیه می شود. به همین دلیل به ایران سفر کردید؟ – بله، ما کشورهای مختلفی را از نزدیک دیده ایم، حالا نوبت ایران بود که بیاییم و به عنوان گردشگر از آن بازدید کنیم و بسیار هم راضی هستیم. در کشور شما علیه ایران تبلیغات منفی وجود دارد؟ – اگر حقیقت را بخواهید تا همین یک سال پیش تبلیغات منفی زیادی علیه ایران در رسانه های آلمانی وجود داشت، اما حالا کمتر شده و تقریبا به صفر رسیده است. ما شش ماه است که برای سفر به ایران رسانه های داخلی و بین المللی را بررسی کردیم و حتی یک مورد هم از اعتراض مردمی و آشوب در ایران خبری نبود.

پس با خیال راحت به ایران سفر کردید؟ – بله،کاملا راحت به ایران سفر کردیم و تاکنون با هیچ مورد مزاحمتی برخورد نکرده ایم. نظر مردم آلمان در مورد ایرانیان چیست؟ – در واقع مردم آلمان در مورد ایران اطلاعات بیشتری دارند تا در مورد دیگر کشورها، نسل پدربزرگ ها و مادر بزرگ هایمان ایران را کشوری آرام و دوست آلمان می دانند و نسل پدران و مادرانمان ایران را مانند کشورهایی مثل عراق و افغانستان می دانند. ولی جوانان و هم نسلان ما با توجه به اطلاعاتی که از منابع مختلف بدست می آورند و با توجه به سفرهایی که به ایران داشته اند کاملا دید مثبتی به ایران دارند و همین امر باعث سفر ما به ایران شد و باز هم می گویم کاملا راضی هستیم. وحالا که در ایران هستید نظرتان چیست؟ – باید بگویم اندک دید بد ما نسبت به ایران کاملا از بین رفت و الان ایران را بین یکی از کشور های آرام و عالی قرار خواهیم داد. در واقع فهمیدیم ایران نه تنها مثل افغانستان و عراق نیست بلکه شبیه کشور های درجه دو اروپاییست. ما در تهران مکان هایی را دیدیم که کاملا شبیه آلمان بود. مثلا پل طبیعت تهران. یکی از بناهایی بود که ما حتی در کشوری مثل آلمان نیز نمونه ای از آن را نداریم. در همین حال یکی از آنها با عجله صحبت دوستش را قطع کرد و گفت: من با خانواده ام صحبت کردم و قرار شده است بهار آینده با آنها به ایران سفر کنیم. چه چیزی در ایران و چه ویژگی از مردمش شما را جذب کرده است؟ – مردم ایران به شدت میزبانان خوبی هستند و می توانیم بگوییم بارز ترین ویژگی شما مهربانی تان است. ما در همین یزد یک شب مهمان یکی از یزدی هایی شدیم که ما را دعوت کردند و شام ایرانی عالی برای ما تهیه کردند؛ مانند نزدیک ترین دوستانشان با ما برخورد کردند. یکی دیگر از آنها گفت: ما به چند کشور مختلف در جهان سفر کردیم ولی در هیچ کدام از آنها یک خانواده ما را برای پذیرایی به خانه اش دعوت نکرد و این مهربانی شما را می رساند. همینطور که حرف می زدیم و از زورخانه به سمت میدان امیرچخماق قدم می زدیم به صحبت هایمان ادامه دادیم. پس از یزد راضی بوده اید؟ – بله کاملا.همانطور که گفتیم ما در یزد بیشتر از شهرهای دیگر اقامت داشته ایم.واقعا تاریخ را می توان در شهر یزد با چشم دید. به خصوص بافت تاریخی و مسجد جامع واقعا زیبا بود. ولی یکی دو انتقاد به شهر شما داریم. با کمال میل می شنوم. – اول اینکه در شهر یزد اصلا کیوسک گردشگری وجود ندارد و اطلاع رسانی به گردشگران خیلی ضعیف است. ما هر سوالی که داشته باشیم باید از مسئولین هتل یا مردم عادی بپرسیم. دوم اینکه متاسفانه همین ساخت و ساز های اطراف این میدان (با دست به میدان امیرچخماق اشاره می کند) نمای بسیار بدی به میدان داده به صورتی که ما نتوانستیم عکس مناسبی از آن تهیه کنیم. یا راه رسیدن یه مسجد جامع بسیار نا هموار و نا مناسب بود و اگر زیبایی خود مسجد جامع نبود ما اصلا رضایتی از این مسیر و بازدیدمان نداشتیم. من سعی کردم با توضیحاتی در مورد چرایی این پروژه ها و زمان شروع و اتمام آن ها، از دلخوری آنها بکاهم ولی با آوردن نمونه هایی از تعمیرات و بازسازی آثار گردشگری در کشور آلمان اعلام کردند که در این زمینه قانع نشده اند. به هر حال از کمبود ها و مشکلاتی که در سفر به ایران و یزد داشتید به نوبه خودم عذر خواهی می کنم و آرزوی سفری خوش در ادامه راه برای شما دارم.از اینکه وقتتان را به من دادید بی نهایت سپاسگزارم. – ما هم از شما ایرانی ها ممنونیم و مطمئنیم که باز هم به ایران سفر خواهیم کرد.یزدنگاه
 

بخش نظردهی بسته شده است..