رقابت جناح‌ها در استان آیت‌الله خاتمی:

استاندار سابق قم از حوزه یزد کاندید می شود/بیطرف؛ وزیری هامانه؛ وزرای سابق در راه بهارستان

سرانجام تکلیف استعفاهای انتخاباتی به پایان رسید و از میان صدها گمانه‌زنی برای استعفا و انصراف برای حضور در انتخابات مجلس آینده جمعی از مدیران و سران استعفا دادند و خواسته یا ناخواسته زنگ انتخابات را در حوزه انتخابیه خود به صدا در آوردند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی یزدی نیوزاستان یزد به عنوان پایگاه سنتی رای اصلاح‌طلبان همواره مستعد پرورش چهره‌های اصلاح‌طلبی همچون رییس دولت اصلاحات٬ محمدرضا خاتمی و محمدرضا عارف و … بوده است و شاید تنها استان ایران باشد که تعداد نامزدهای بالقوه اصلاح‌طلب بیشتر از اصولگرایان در آن به چشم بیاید.

صالحی‌منش؛ رسیدن به بهارستان از راه یزد؟

مهم‌ترین مقامی که در روزهای منتهی به ضرب‌الاجل استعفا، از مسئولیت خود کنار رفت٬ محمدصادق صالحی‌منش استاندار قم بود. هنوز خبری از حوزه احتمالی حضور صالحی‌منش منتشر نشده٬ اما اخبار تایید نشده حاکی از آن است که او به استان یزد خواهد رفت تا در شهری که عموما رای بالایی به اصلاح‌طلبان می‌دهد، به عنوان یک نیروی اصولگرا٬ وزنه را به سود جناح راست سنگین‌تر کند. آنهم در شرایطی که استان یزد همواره از مناطقی بوده که مدیران زیادی را به خود اختصاص داده بود و همواره اوضاع سیاسی این استان با هیجان و تنش بالایی دنبال می‌شود.

از دیگر افرادی که در روزهای گذشته استعفای خود را تقدیم مقام‌های وزارت کشور کرده٬ می‌توان به «محمدرضا بابایی» اشاره کرد که یکی دیگر از افرادی بود که از استانداری یزد کنار رفت تا شانس خود را در انتخابات مجلس بیازماید. پس از اینکه محمدرضا بابایی‌ از سمت معاونت برنامه‌ریزی‌ استانداری‌ یزد استعفا کرد، به سمت رئیس هیئت مدیره یکی از شرکت‌های همان منصوب شد.

تابش و بهارستان

اما در صحنه رقابت استان یزد٬ افراد قدرتمندتری حضور دارند. «محمدرضا تابش» که سال‌هاست نمایندگی اردکان در مجلس را بر عهده دارد٬ یکی از این افراد است؛ چهره‌ای که وزن بسیار مناسبی در این استان دارد و نقش تعیین‌کننده‌ای در یزد دارد.

بیطرف؛ وزیری هامانه؛ وزرای سابق در راه بهارستان؟

از طرفی دیگر برخی منابع خبر از رایزنی‌ها با دو وزیر سابق برای حضور در انتخابات می‌دهند؛ گفته می‌شود برخی اصلاح‌طلبان به دنبال نامزدی حبیب‌الله بی‌طرف هستند و اعتدالگرایان روی «وزیری هامانه» حساب باز کرده‌اند و البته افرادی مثل «علی‌اکبر اولیا» و «علی افخمی» در بین اصلاح‌طلبان و «جوکار» و «ابولقاسم دهقان» میان اصولگرایان به گوش می‌رسد.

«محمد دهستانی » رئیس ستاد روحانی در استان یزد نیز از جمله چهره‌های میانه‌رویی به شمار می‌رود که در روزهای گذشته از مسئولیت خود در استانداری یزد کنار رفته و برنامه ریزی خود را برای انتخابات آینده آغاز کرده است.

در کنار این افراد علی‌اکبر اولیا نماینده یزد در دوره هشتم و حجت‌الاسلام والمسلمین محمد رضوی یزدی نماینده یزد در مجالس سوم و ششم و عضو شورای مرکزی مجمع روحانیون مبارزه مطرح هستند و بعضی گروه‌ها نیز از احتمال حضور غلامعلی سفید  استاندار اسبق یزد در دولت اصلاحات صحبت می‌کنند و برخی دیگر از احتمال حضور کلانتری در عرصه انتخابات می‌گویند.ایلنا

بخش نظردهی بسته شده است..