جمعیت جوان استان یزد رو به کاهش است

no-thumbs

نگاهی اجمالی به وضعیت جمعیتی کشور و استان به‌ویژه آمارهای وقایع حیاتی ولادت، وفات، ازدواج و طلاق سال‌جاری نشان می‎‎دهد که از مجموع جمعیت کنونی 79میلیون و 93هزار و 78نفری کشور، یک میلیون و 74هزار و 81 نفر مربوط به استان یزد است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی یزدی نیوزاین در حالی است که براساس آخرین تقسیمات سیاسی کشور، به دنبال جدا شدن طبس از استان یزد سهم جمعیت این استان در کشور از ۱/۴درصد به ۱/۳۵درصد کاهش یافته است که این کاهش نرخ تاثیر بسزایی در توسعه اقتصادی استان دارد.
مدیر کل ثبت احوال استان با تاکید بر لزوم تجدید جمعیت جوان استان گفت: بر اساس آخرین برآوردهای ثبت جمعیتی، در حال حاضر حدود ۲۵ هزار نفر از گروه جمعیت جوان استان خارج و به گروه میانسالی وارد شده‎‎اند ولی در مقابل جمعیتی که وارد گروه سنی ۱۵سال و جایگزین جمعیت جوان استان شده‌‌اند، تنها حدود ۲۴‌هزار نفر بوده است.
«سید محمد طباطبایی» تراکم نسبی جمعیت استان را نیز ۱۴نفر در هر کیلومتر مربع اعلام کرد و ادامه داد: در حال حاضر ۸۴درصد جمعیت استان شهری و ۱۶درصد از آن روستایی هستند و در مجموع به ازای هر ۱۰۰‌زن، ۱۰۶‌مرد در استان زندگی می‎‎کنند.

تولد روزانه ۶۹ نفر در استان
طباطبایی با اشاره به تولد ۲۴ هزار و ۴۱۵‌نفر در استان طی سال گذشته گفت: از ابتدای سال تا اواخر تیرماه امسال ۸ هزار و ۵۴۷ نفر در استان متولد شده‌‌اند. به عبارتی به طور متوسط روزانه ۶۹ نفر در استان به دنیا آمده‎‎اند که این رقم در مقایسه با ۴ ماه سال گذشته، ۹درصد افزایش را نشان می‎‎دهد.
به گفته این مسئول، نسبت جنسی ولادت‎‎های امسال استان نیز ۱۰۴ فرزند پسر به ازای تولد ۱۰۰ دختر بوده است.
وی نرخ مطلق جمعیت استان را در سال جاری ۱/۶۸درصد و نرخ طبیعی را ۱/۶درصد اعلام کرد.

صدور حدود ۱۴ هزار شناسنامه جدید
طباطبایی با اشاره به صدور شناسنامه جدید برای افراد بالای ۱۵ سال گفت: در ۴ماه امسال ۱۳ هزار و ۹۷۲ شناسنامه جدید به صورت کاملا مکانیزه چاپ و به مردم تحویل شده است.
وی همچنین با اشاره به صدور ۱۶‌هزار و ۷۵۵ کارت هوشمند ملی در استان اظهار کرد: در سال گذشته در این باره ۱۵‌هزار و ۳۶ درخواست و در ۴‌ماه امسال نیز ۷‌هزار و ۸۰۱ درخواست کارت ملی هوشمند در استان تکمیل شده است.

کاهش نرخ وفات در استان
مدیر کل ثبت احوال استان در ادامه اظهار کرد: در سال گذشته ۴ هزار و ۵۹۷ نفر در استان فوت کردند که با اضافه شدن آمار فوتی‎‎های ثبت نشده دهه ۶۰ تا ۷۰ استان که در حال ثبت است، این آمار در استان ۶۵۱۴ مورد اعلام شده است.
وی گفت: در ۴ ماه امسال نیز به طور متوسط روزانه ۱۱ نفر در یزد فوت کرده‎‎اند که به لحاظ جمعیت فوتی‎‎های استان در مقایسه با مدت مشابه پارسال ۷درصد کاهش را شاهد هستیم.
طباطبایی با بیان این که نسبت جنسی وفات در استان ۱۲۲ مرد به ازای هر ۱۰۰ زن است، عنوان کرد: استان یزد به لحاظ نرخ وفات در کشور رتبه هجدهم و در ثبت وقایع وفات نیز رتبه دومی کشور را در اختیار دارد.

افزایش ۱۸درصدی ثبت ازدواج
مدیر کل ثبت احوال استان با اشاره به افزایش ۱۸درصدی ازدواج‌های استان در سال جاری، تصریح کرد: در سال گذشته شاهد ثبت ۸ هزار و ۹۲۹ ازدواج بودیم و از ابتدای سال جاری تا پایان تیرماه، ۳هزار و۴۱۳ مورد ازدواج به ثبت رسیده است که آمار ۴ ماه امسال در مقایسه با مدت مشابه افزایش ۱۸درصدی این رویداد را نشان می‎‎دهد.
به گفته وی، در حالی که نرخ ازدواج کشور ۱۰درصد است، این رقم در استان ۸/۵درصد برآورد شده و استان یزد را در جایگاه ۲۳ کشور قرار داده است.
طباطبایی متوسط سن ازدواج در استان را برای مردان ۲۷ سال و برای زنان ۲۲/۴ سال ذکر کرد.

رشد ۱۶ درصدی طلاق
مدیر کل ثبت احوال استان در مورد نرخ طلاق استان نیز گفت: در سال گذشته در استان ۱۳ هزار و ۲۵ واقعه طلاق ثبت شده است و در ۴‌ماه امسال هم شاهد ۴۱۷مورد طلاق در استان بودیم که آمار اخیر در مقایسه با مدت مشابه پارسال، رشد ۱۶درصدی طلاق را نشان می‎‎دهد. وی جایگاه استان در مورد طلاق را علی‌رغم رشد مذکور، نسبتا خوب و در جایگاه بیست‌وهشتم کشور اعلام کرد و گفت: نرخ طلاق استان‎‎های سیستان و بلوچستان، ایلام و کرمان، کمتر از یزد است. طباطبایی متوسط سن طلاق استان در مورد مردان را ۳۴/۵ و در زنان ۲۹/۵سال بیان کرد و افزود: نسبت ازدواج به طلاق در کشور ۵ و در استان ۷ است و به عبارتی به ازای هر ۷ ازدواج، یک طلاق در استان ثبت شده است.همشهری

بخش نظردهی بسته شده است..