یادی از اولین خبرنگار اردکان

no-thumbs

اردکان از دیرباز شهر علم و فرهنگ بوده است. در این میان نقش خبرنگاران بعنوان قشر فرهنگی و آگاهی بخش جامعه، بسیار مورد توجه و حائز اهمیت است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی یزدی نیوزمحمدسلطانی اولین خبرنگار اردکان بود که عمرش را به کارهای فرهنگی پرداخت و تنها آرزویش این بود که  این شهرستان را به شهره علم وادب برساند و لقب یونان کوچک را ماندگارنماید.

در سال ۱۳۱۴ محمد سلطانی در خانواده مذهبی در اردکان متولد شد تحصیلات مقدماتی خود را در این شهرستان گذراند و سپس راهی یزد در دانشسرا مقدماتی تحصیلات خود ادامه داد.

در سال ۱۳۳۲ به استخدام آموزش و پرورش درآمد و با دو نفر از فرهنگیان دیگر محمد آثاری و مرحوم سید مجتبی طباطبایی پایگاه فرهنگی در اردکان  که شامل کتاب فروشی و پخش روزنامه و مجلات در اردکان ایجاد کردند.

سلطانی به عنوان اولین خبرنگار روزنامه اطلاعات و خبرنگار مجله سفید و سیاه شروع به کار کرد و بعد از یکسال دو نفر از همکارانش با کمک همدیگر شروع به کار کردند و به تهران و در آموزش و پرورش مشغول فعالیت شدند و محمد سلطانی به تنهایی این کار فرهنگی را عهده دار شد.

بعد ازچند سال فعالیت درروزنامه اطلاعات ، ایشان عرصه را برای علی اکبر کلاهدوزان که هم اکنون یکی از پیشکسوتان خبر و خبرنگاری می باشند سپرد واین بار تصمیم گرفت به عنوان اولین خبرنگار روزنامه کیهان در اردکان فعالیتش را آغاز کند.

خبرهایی که سلطانی به روزنامه می فرست کاملا تاثیرگذار بود و بخشی ازمشکلات و معضلات شهرستان را حل می کرد و این خود خشنودی مردم را در پی داشت .

بارها پیش می آمد که خبری از اردکان منتشر می شد وزارت خانه ، سازمان ها و ارگان های دولتی را موظف می نمودند که بلافاصله درصدد حل مشکل برآیند.

در سال ۱۳۳۲ اولین پایگاه فرهنگی  که همان کتاب فروشی پارس همزمان با گشایش کتاب فروشی گلبهار یزد در اردکان افتتاح و راه اندازی شد .

روزنامه های اطلاعات و کیها ن روزنامه های عصر تهران بود که یک روز بعد به دست مردم اردکان می رسید اقای سلطانی نیز عزمش را جزم کرده بود و با خرید یک دوچرخه  فردی را روانه خانه ها می کرد و روزنامه ها را به دست مخاطبش می رساند .

سلطانی هدفی جزء اشاعه فرهنگ نداشت و این ابتکاری بود که  افراد را به فرهنگ مطالعه نزدیک کند.شهروند اردکان

 

بخش نظردهی بسته شده است..