انتقاد مدیر عامل چادرملو از ابلاغیه کاهش ۳ درصدی قیمت گندله

no-thumbs

مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو از ابلاغیه اخیر وزیر صنعت، معدن و تجارت در خصوص تعیین نسبت‌های قیمتی گندله و آهن اسفنجی به شدت انتقاد کرد و گفت: فولادسازان به دنبال این هستند که کاهش سود خود را از طریق کاهش دادن سود شرکت‌های سنگ آهنی جبران کنند که این پذیرفتنی نیست.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی یزدی نیوز محمود نوریان در نشستی خبری عصر یکشنبه در سالن کنفرانس این شرکت ، با اشاره به شرایط نا مطلوب صنعت سنگ آهن کشور گفت : در حال حاضر با دو معضل رکود  داخلی و تحریم‌های خارجی مواجهیم که البته از نظر ما مشکلات داخلی به مراتب شدیدتر از تحریم‌های خارجی است هرچند هنوز این توافق تاثیری در اقتصاد کشور نداشته اما از بر خود وظیف می دانیم  از تیم مذاکره‌ کننده هسته‌ای کشور که توانستند توافق اخیر را رقم بزنند تشکر و قدردانی کنیم .

وی با بیان اینکه شرکت چادرملو علیرغم مشکلات به وجود آمده تلاش کرده و توانسته اهداف خود را نیز محقق و به تعهداتش عمل کند، افزود: چادرملو در حالی توانسته به تعهدات خود عمل کند که به ویژه از سال ۱۳۹۲ با مصوبه مجلس در خصوص بهره مالکانه دچار مشکلات زیادی شد و سهامداران این شرکت نیز دچار خسران شدند ، اما خوشبختانه در این دوران سخت توانستیم به اجرای طرح‌های توسعه خود ادامه دهیم.

فولادسازان خانوادگی!

نوریان با بیان اینکه برخی فولادسازان صددرصد بخش خصوصی که به صورت خانوادگی اداره می‌شوند به دنبال سودجویی بیشتر هستند، گفت: این فولادسازان به جای استفاده از آهن اسفنجی باید از آهن قراضه استفاده می‌کردند که چون الآن آهن قراضه گران شده است رو به استفاده از آهن اسفنجی آورده‌اند و به همین دلیل فشار آورده‌اند تا قیمت آهن اسفنجی را پایین بیاورند که البته شرکت‌های معدنی با این فشارها به شدت مخالفند.
مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو اضافه کرد: ابلاغیه اخیر، عملاً خصوصی‌سازی در صنعت سنگ آهن و فولاد کشور را زیر سوال می‌برد. ما به عنوان شرکت‌های سنگ آهنی اگر لازم باشد حتماً در جای خود به فولادسازان کمک می‌کنیم اما اینکه قرار باشد با دستور، قیمت خود را پایین بیاوریم به هیچ عنوان پذیرفتنی نیست. ما اعتقاد داریم ۳ درصد کاهش در قیمت گندله هیچ مشکلی را از فولادسازان حل نخواهد کرد. دولت می‌تواند برای حمایت از فولادسازان بجای اینکه از بخش خصوصی هزینه کند و از سود این بخش به فولادسازان بپردازد در زمینه‌هایی مانند انرژی تخفیفاتی را به فولادسازان ارائه دهد. اما اینکه از یک بخش خصوصی گرفته شده و در جیب بخش خصوصی دیگری گذاشته شود اقدام درستی نیست.

مخالفت هیات مدیره شرکت‌ها با ابلاغیه
نوریان در پاسخ به این سوال که آیا ابلاغیه مربوط به کاهش ۳ درصدی قیمت گندله از سوی شرکت‌های گندله‌ساز چادرملو و گل گهر اجرایی شده است یا خیر؟ اظهار کرد: کاهش ۳ درصدی قیمت گندله به ما ابلاغ شده اما ما موافق آن نیستیم و ضمن اینکه این موضوع باید در هیات مدیره شرکت مطرح شود و هیات مدیره درباره آن تصمیم گیری کند و اگر تصویب شد اجرایی شود.
وی افزود: نکته جالب اینجاست که اگر قیمت گندله را پایین بیاوریم میزان حق انتفاع به همان نسبت پایین نمی‌آید. در واقع این وسط دولت هیچ ضرری نمی‌کند و هیچ پولی هم از جیبش پرداخت نمی‌کند بلکه تنها باید ما و میلیون‌ها سهامدارمان ضرر کنیمنوریان تاکید کرد یکی از وظایف قانونی ما حمایت از سرمایه های سهامداران است، قرار نیست با هر دستوری بلافاصله موافقت کنیم ، چگونه است دولت در پی تقویت بازار سرمایه است اما با تصمیمات مغایر با این گفته ها ، عملاً  منافع سهامداران را به مخاطره می اندازد، آنگاه انتظار رونق بازار را دارد.
تصمیمات متناقض با سیاست های تولید
مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو افزود: نکته قابل توجه این است که در حال حاضر بخشی از گندله مورد نیاز فولاد سازان کشوراز خارج وارد می شود و هنوز نتوانستیم در این زمینه نیاز خود را تامین کنیم ، آنوقت با این نوع تصمیمات خرق الساعه دولت، انتظار دارند بخش خصوصی اقدام به تاسیس واحدهای گندله سازی نماید . تا در افق ۱۴۰۴ به تولید ۵۵ میلیون تن فولاد برسیم . این تناقضات را چگونه باید  تحلیل کرد ؟ با این عملکردها، برنامه تولید ۵۵ میلیون تن فولاد تا ۱۴۰۴ بیشتر به یک رویایی می ماند و با این شرایط تحقق این برنامه شدنی نیست.
اظهارات دبیر انجمن فولاد نادرست است
نوریان در ادامه در پاسخ به سوال خبرنگار ماین نیوز در خصوص اظهارات اخیر دبیر انجمن تولیدکنندگان فولاد درباره برخی جوسازی‌ها علیه ابلاغیه اخیر وزیر صنعت گفت : اعداد و ارقامی که دراین  گزارش مطرح شده از نظر ما درستی نیستند. چون بسیاری از عوامل موثر بر قیمت اصولا لحاظ نشده‌اند .
وی گفت: اینکه ما ۱۰.۵ میلیون تن کنسانتره تولید می‌کنیم و بهره‌وری تولید چادرملو بالاست، به خاطر هنر مدیریتی شرکت است و اینکه شرکت‌های دولتی دیگر این هنر را ندارند به ما ارتباطی ندارد. سود ما که نباید با این عملکرد با این شرکت‌ها یکی باشد. دنیا دنیای رقابت است و هر شرکتی بتواند با هنر مدیریتی هزینه‌های خود را کنترل کرده و بهره‌ور باشد موفق خواهد بود. این روش کمونیستی است که بخواهیم همه شرکت‌های را به یک شیوه مورد قضاوت قرار داده و قیمت واحدی را برای آنها تعیین کنیم و اساساً با اصل خصوصی‌سازی و اصل ۴۴ انطباق ندارد.
وی در عین حال گفت: سود فعلی چادرملو نیز حاصل اجرای طرح‌های متعدد توسعه‌ای در این شرکت است و اگر این طرح‌ها هم اجرا نمی‌شدند امروز چادرملو هیچ سودی نداشت.
نوریان تاکید کرد: هیچ‌کس جزو دارایی حق ندارد در سود ما به عنوان یک شرکت بخش خصوصی شریک شود.

بخش نظردهی بسته شده است..