واگذاری ۳۲ بنای تاریخی به اشخاص

no-thumbs

32 بنای تاریخی از 19 استان کشور از سوی صندوق حفظ و احیا برای مرمت و بهره‌برداری به اشخاص حقیقی و حقوقی واگذار می‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی یزدی نیوزمحمدرضا پوینده – سرپرست صندوق احیا و بهره‌برداری از بناهای تاریخی فرهنگی – با اعلام این خبر گفت: این بناها با مجوز هیئت وزیران و با هدف احیا و بهره‌برداری از بناها و اماکن تاریخی و فرهنگی واگذار می‌شوند.

 

او ادامه داد: این ۳۲ بنای تاریخی برای متوسط ۱۳ سال به بخش‌های عمومی و خصوصی واگذار شده و مدت متوسط مرمت این بناها حدود ۱۳ ماه مشخص شده است که پس از مرمت از سوی بخش خصوصی به بهره‌برداری می‌رسند.

 

وی مجموع هزینه سرمایه‌گذاری در این بناها را حدود ۵۰۰ میلیارد ریال اعلام کرد و گفت: این مبلغ از سوی بخش خصوصی تأمین و هزینه می‌شود.

 

سرپرست صندوق حفظ و احیا تأکید کرد: فرآیند واگذاری بناهای تاریخی بازنگری شده و با تسهیل امور، زمینه جذب هرچه بیشتر سرمایه‌گذاران فراهم می‌شود.

 

پوینده افزود: فرآیند واگذاری بناهای تاریخی در ماه‌های آینده ادامه خواهد داشت و امسال بیش از ۵۰ بنا به بخش خصوصی واگذار می‌شود.

 

براساس این گزارش، این ۳۲ بنای تاریخی شامل کاروانسرای «گبرآباد» و کاروانسرای «مرنجاب» در استان اصفهان، حمام «سالار» در استان زنجان، خانه «نجفی» در استان بوشهر، کاخ «ناصرالدین‌میرزا» و «نصیرالدوله» در استان تهران، کاروانسرای «شاه‌عباسی» دامغان، خانه «تدین»، خانه «طاهریان»، کاروانسرای «ده نمک»، کاروانسرای «میاندشت»، خانه «رجبی» و کاروانسرای «ایوانکی» در استان سمنان، مجموعه کاروانسرای «حجت‌آباد وزیر» در استان یزد، خانه «امینیان» و عمارت «شترگلو» در استان کرمان، کاروانسرای «شاه‌عباسی لات» در استان گیلان، قلعه «کنجانچم» و قلعه «میرغلام هاشمی» در استان ایلام، خانه «شریف» در استان خراسان جنوبی، دو کاروانسرای «مهر» و «زعفرانیه» در استان خراسان رضوی، کاروانسرای «قوام آباد» در استان فارس، خانه «آقاجان نسب» در استان مازندران، کاروانسرای «آوه» و کاروانسرای «دودهک» در استان مرکزی، حمام «قلعه» و حمام «محله حاجی» در استان همدان، کاخ «شهرستانک» در استان البرز، مجموعه «ماکو» در استان آذربایجان غربی، خانه «سوری» در استان کرمانشاه و حمام «تنکابنی» در استان قزوین از امروز تا دو هفته آینده به مزایده گذاشته می‌شود.

بخش نظردهی بسته شده است..