چگونه دلواپسان دیگر به مجلس نمیروند!

no-thumbs

دلواپسان عنوانی است که بعد از انتخابات ریاست جمهوری یازدهم و با شروع مذاکرات هسته ای باب شد، این عنوان به مخالفان توافق هسته ای گفته می شود، طیفی که علاوه بر جبهه پایداری و حامیان احمدی نژاد، بخشی از اصولگرایان نیز در آن جای می گیرند،

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی یزدی نیوز ابتدا به عنوان مقدمه؛ این دو نشانی را ببینید: ترکیب آرای کاندیداهای ریاست جمهوری در تهران(+) و نتایج مرحله اول انتخابات مجلس تهران(+)

الف:

 رأی دلواپسان تهران را -که قدرتمندترینِ دلواپسان مجلسند- در سه دسته عددی است:

۱. بالای ۶۰۰ هزار:مرتضی آقاتهرانی -نفر چهارم-

۲. بالای ۴۰۰ هزار: سید مسعود میرکاظمی،بیژن نوباوه، اسماعیل کوثری، روح الله حسینیان، علی اصغر زارعی

۳. کمتر از ۴۰۰ هزار:محمد سلیمانی،سید محمود نبویان، مهدی کوچک زاده، حمید رسایی، مهرداد بذرپاش و ….

علی مطهری در مرحله اول ۴۳۰ هزار رای داشت.

بالاترین رأی، حداد عادل با ۱۰۹۶ هزار رأی بود. مرندی، ابوترابی دوم و سوم بودند.

ب:

رأی ریاست جمهوری در تهران این است:

۱ـ حسن روحانی ۱۳۲۶۹۶۴ رأی.

پارسینه

۲ـ محمدباقر قالیباف ۷۲۵٫۸۵۴ رأی.

۳ـ سعید جلیلی ۳۲۱٫۳۲۴ رأی.

۴ـ اکبر ولایتی ۱۷۹٫۳۷۱ رأی.

۵ـ محسن رضائی میرقائد ۱۷۳٫۷۶۱ رأی.

۶ـ سید محمدغرضی ۳۵۶۰۰ رأی بوده‌اند.

ج:

رأی سعید جلیلی در انتخابات ریاست جمهوری در شهرستان تهران و کوچک زاده و رسایی و بذرپاش در انتخابات مجلس تهران یکی است.

 رأی سعید جلیلی و رأی رسایی رأی خالص است. یعنی کسی که به جلیلی و رسایی رأی میدهد، همسو و همدل دیدگاه سیاسی اوست. اما رأی آقاتهرانی خالص نیست؛ آقاتهرانی بخشی از رأیش را مدیون منبر و درس اخلاق در مجالس و تلویزیون است.

 اما حمید رسایی تنها یک فرد سیاسی است. رأی جلیلی و رسایی رأی اصولگرایی نیست، رأی پایداری است. یعنی میتوان حدس زد که رأی خالص دلواپسان -بدون مؤلفه های دیگر مانند منبری بودن و ورزشکار بودن و …- چیزی میان سیصد تا چهارصد هزار است.

د:

انتخابات مجلس، نخستین انتخابات پس از ۸۸ بود. طبیعی است که بسیاری رأی ندادند؛ حتی رئیس دولت اصلاحات را به این خاطر تخطئه کردند. از سوی دیگر، حامیان اصولگرایان و دلواپسان با اتفاقی به اسم تحریم انتخابات و رأی ندادن بیگانه اند. میتوان حدس زد -نه قطعی- که رأی اصولگرایان و دلواپسان در این دوره هم در حوالی همان عددهای سال ۹۰ است. مگر اینکه طرحی نو دراندازند و به گونه ای دیگر وارد گود شوند.

اما در انتخابات ۹۲، بسیاری از کسانی که نمیخواستند رأی بدهند و در ۸۸ رأی نداده بودند، آمدند و روحانی توانست رئیس جمهور شود. در تهران یک میلیون و سیصد هزار رأی داشت.

هـ:

رأی مجلس و رأی ریاست جمهوری یکی نیست. در مجلس میتوان به چند نفر رأی داد -در تهران سی نفر- و در ریاست جمهوری یک نفر. در مجلس تعداد کاندیداها بسیار زیاد است و در ریاست جمهوری محدود. نمیتوان به سادگی و خامی از این عددها، پیشگویی کرد. اما نباید بی توجه به این اعداد بود.

و:
نصف رأی روحانی در تهران، با رأی مرتضی آقاتهرانی -بالاترین رأی دلواپسان- برابر است. یک چهارم رأی روحانی در تهران، مساوی عدد رأی رسایی و بذرپاش و کوچک زاده است.

بخش نظردهی بسته شده است..