پیگیری مصوبات مشترک تبلیغات اسلامی و حوزه هنری؛

حوزه هنری برنامه‌های ویژه روحانیون طراحی کند

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان یزد با تاکید بر تعامل بیشتر میان اداره کل تبلیغات اسلامی استان یزد با حوزه هنری گفت: حوزه هنری برنامه های ویژه طلاب و روحانیون مانند شب شعر و ... طراحی کند.

به گزارش یزدی نیوز حجت الاسلام علیرضا نجیمی، در نشست ویژه هم‌اندیشی و پیگیری مصوبات همایش مشترک سازمان تبلیغات اسلامی و حوزه هنری در برش استان یزد، بر لزوم توسعه فعالیت حوزه هنری در شهرستان‌ها تاکید کرد و اظهار داشت: ادارات تبلیغات اسلامی شهرستان‌ها با نیروهای فعال و نگاه‌های جدید می‌توانند همسو با دیدگاه‌های تازه حوزه هنری نقش مهمی در پیشبرد اهداف و برنامه‌های حوزه هنری در شهرستان‌ها ایفا کنند و امروز زمینه همکاری بیش از پیش فراهم است.

 
وی با بیان اینکه دو نهاد باید ظرفیت‌های یکدیگر را بیشتر بشناسند و از آن‌ها بهتر استفاده کنند، روحانیون و ائمه جماعات، مدیران هیئت‌های مذهبی، مداحان، شاعران آئینی، مدیران مؤسسات و خانه‌های قرآنی، مدیران برخی مجموعه‌های فرهنگی، جامعه مبلغات همچنین مدارس صدرا و بنیاد بین‌المللی غدیر را از اقشار اثرگذار مرتبط با سازمان تبلیغات اسلامی برشمرد.
 
مدیرکل تبلیغات اسلامی استان یزد اصلی‌ترین طرح این نهاد را ارتقای نقش طلاب، روحانیون و ائمه جماعات محله‌ها از امام جماعت به رهبری و هدایت محله و جامعه بیان کرد و ادامه داد: این حرکت با رشد و توانمندسازی این قشر میسر خواهد بود و ثمره بسیار خوبی در عرصه‌های اجتماعی و فرهنگی برای مردم خواهد داشت.
 
نجیمی گفت: تاکنون ۱۰۰ طلبه و روحانی در این زمینه شناسایی و معرفی شده‌اند که برای ارتقای رشد، تعالی و توانمندسازی آنان در عرصه‌های هنری و ادبی می‌توانیم از ظرفیت‌های آموزشی و پژوهشی حوزه هنری از جمله داستان‌نویسی ویژه طلاب، گرافیک و … استفاده کنیم.
 
وی تصریح کرد: این افراد همچنین می‌توانند نقش مهمی در معرفی تولیدات حوزه هنری بویژه کتاب و تبلیغ برنامه‌ها، فعالیت‌ها و اهداف این نهاد در محله‌ها و مناطق مختلف شهر داشته باشند.
 
این کارشناس دینی، تعریف برنامه‌هایی ویژه طلاب و روحانیون مانند شب شعر، شب خاطره و مسابقه کتابخوانی با همکاری حوزه هنری را از جمله پیشنهادهای مطرح شده برشمرد و افزود: حوزه هنری می‌تواند در زمینه شیوه اجرای برنامه‌ها و استفاده از ظرفیت‌های هنری برای تبیین اندیشه اسلام ناب محمدی (ص) یاریگر سازمان تبلیغات اسلامی باشد.
 
مدیرکل تبلیغات اسلامی استان یزد اظهار امیدواری کرد: با رویکرد جدید، دو نهاد تعامل سازنده و شایسته‌ای در همه زمینه‌ها داشته باشند.
 
نجیمی با اشاره به اهمیت مناسبت‌های مذهبی و ملی گفت: سعی داریم بین اعیاد غدیر خم و مباهله که دو عید بزرگ مسلمانان است را احیا کنیم و برنامه‌های عید غدیر خم تا روز مباهله استمرار داشته باشد چرا که اعتقاد داریم همان اندازه که در حزن اهل‌بیت (ع) اندوهگین هستیم همان مقدار نیز باید در شادی‌های ائمه اطهار (ع) شاد باشیم.
 
وی، عید مباهله را دومین عید شیعیان پس از عید غدیر خم دانست و گفت: در طول تاریخ دست‌هایی در کار بوده تا این عید را کم‌رنگ جلوه دهد و به آن پرداخته نشود.
 
این کارشناس مذهبی با بیان اینکه در یزد با غروب روز عید غدیر، حسینیه‌ها و تکایا مشکی پوش محرم می‌شود اظهار داشت: به نظر من این اقدام، کم لطفی به اولین مدافع ولایت حضرت فاطمه زهرا (س) است؛ آن حضرت جان خود را فدای ولایت کرد و بر ماست که در این ایام، امیرالمؤمنین حضرت علی (ع) را بهتر به دنیا بشناسانیم.
 
مدیرکل تبلیغات اسلامی استان با بیان اینکه شعله عید غدیر تا عید مباهله باید تداوم داشته باشد، افزود: امروز جریان‌های افراطی که نتوانستند امام حسین (ع) را از ما بگیرند در تلاشند عزای آن حضرت را قبل از محرم و از ایام مسلمیه آغاز کنند تا مزه دهه اول محرم را از مردم بگیرند که به یاری خدا جلو این جریان گرفته شد.
 
نجیمی تصریح کرد: اگر بتوانیم در احیای سنت حسنه عید غدیر تا مباهله کاری انجام دهیم در دنیا و آخرت از اجر معنوی آن بهره‌مند خواهیم بود.
 
در این نشست که در دفتر مدیر کل تبلیغات اسلامی استان برگزار شد، اهم مباحث مطرح شده در همایش مشترک ۹ تیرماه مورد توجه و بررسی قرار گرفت و درخصوص فعالیت‌های مشترک عملیاتی در راستای تعالی زیست بوم استان هم‌اندیشی و تصمیم‌گیری شد.
 
 
 
منبع:خبرگزاری مهر

بخش نظردهی بسته شده است..