انحصار در کارگزاری‌های بورس کشور شکسته شد

پس از پیگیری‌های رئیس کمیسیون شوراهای مجلس شورای اسلامی و طرح سئوال از وزیر اقتصاد، انحصار در کارگزاری‌های بورس کشور شکسته شد.

به گزارش یزدی نیوز در حالی از سال ۸۴ تاکنون هیچ مجوز جدیدی برای کارگزاری‌های بورس در کشور صادر نشده و رانت و انحصار ویژه‌ای در این حوزه به وجود آمد که با پیگیری محمدصالح جوکار نماینده مردم یزد و اشکذر در مجلس و رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس شواری اسلامی در این رابطه و طرح سئوال از وزیر اقتصاد، این انحصار شکسته شد و دستورالعمل صدور مجوز کارگزاری‌های جدید منتشر می‌شود.

 
محمدصالح جوکار اظهار داشت: نزدیک ۱۴ سال است که در بحث کارگزاری‌های بورس، هیچ مجوزی برای تاسیس کارگزاری جدید صادر نشده و اقدامی در این زمینه صورت نگرفته و همین موضوع منجر به انحصاری در صدور مجوز شده است.
 
رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس شورای اسلامی ادامه داد: نرخ بالای کارمزد کارگزاری‌ها و افزایش بی‌سابقه ارزش معاملات سبب ایجاد درآمد میلیاردی برای برخی کارگزاری‌ها شده است.
 
وی تصریح کرد: نظر به اینکه سازمان بورس و اوراق بهادار مکلف بوده در رابطه با تاسیس شرکت‌های کارگزاری در سامانه مجوزهای کسب و کار موارد لازم را بارگزاری کند ولی انجام نداده، رانت بسیار زیادی برای برخی شرکت‌های موجود ایجاد شد و علاوه بر آن رقابتی هم به وجود نیامد و بعضی از کارگزاری‌ها با یکدیگر به صورت تبانی فعالیت می‌کردند.
 
نماینده مردم یزد و اشکذر در مجلس بیان کرد: در هر کسب و کاری اگر انحصار ایجاد شد، قدر مسلم این است که در آنجا فسادی هم اتفاق می‌افتد و رانتی ایجاد می‌شود و در سایه آن خیلی از افراد برای درآمدهای بیشتر و کلان‌تر احساس امنیت می‌کنند، علاوه بر آن حق افراد دیگری که اهلیت و شرایط لازم برای ایجاد کارگزاری دارند هم از بین می‌رود.
 
 
جوکار افزود: اولین سوالی که من در مجلس مطرح کردم هم این بود که علت ایجاد این انحصار و رانت در کارگزاری‌ها و صدور مجوز جدید در این حوزه چه بوده، چرا که حتی این موضوع می‌تواند مغایر با اصول قانون اصل ۴۴ باشد و به همین دلیل حذف انحصار از صدور مجوزهای کارگزاری بورس را خواستار شدم.
 
رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس ‌‌ادامه داد: در این رابطه جلسه‌ای با آقای قالیباف و رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار برگزار کردیم و مباحثی در این رابطه رد و بدل و مقرر شد که اطلاعاتی از کارگزاری‌های بورس را در مدت یک هفته در اختیار ما قرار دهد که رخ نداد و به همین دلیل از هیئت رئیسه مجلس طرح سئوال از وزیر اقتصاد را خواستار شدم.
 
وی افزود: هیئت مقررات‌زدایی هم امروز در پاسخ به همین سئوال، تاریخ ۳۱ مرداد امسال را مشخص کرده که دستورالعمل جدیدی در رابطه با تاسیس و صدور مجوز کارگزاری‌ها در بورس بر‌اساس قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار تنظیم کند و شرایط تخصصی و حرفه‌ای کارگزاری‌ها در بورس و محدودیت‌های زیرساختی که خودشان دارند و اعتقاد دارم باید این محدودیت‌ها برداشته شود تا هر کسی دارای شرایط واهلیت لازم هستند بتوانند این مجوز را بگیرند.
 
نماینده مردم یزد و اشکذر در مجلس ‌بیان کرد: این موضوع گام اول بود و از وزیر اقتصاد تشکر می‌کنیم که این کار را در سرلوحه کار خود قرار دهند و این انحصار را بردارند و انشاءالله دستورالعمل جدید برای صدور مجوز و اهلیت کارگزاری‌ها در سازمان بورس انجام شود.
 
جوکار ادامه داد: این اقدام کار بسیار ارزشمندی است و قطعا به نفع بازار سرمایه هم خواهد بود و ایجاد رقابت بین کارگزاری‌ها می‌تواند منجر به خدمات بهتر و بیشتر به مردم و کشور شود و بازار سرمایه رونق خودش را پیدا کند.
 
 
منبع:خبرگزاری تسنیم

بخش نظردهی بسته شده است..