ذخایر آب ایران ۵۵ درصد کاهش یافت

no-thumbs

نایب رییس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی گفت: با توجه به خشکسالی های اخیر و حجم برداشت های بی رویه، ذخایر آب کشور 55 درصد کاهش یافته است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی یزدی نیوزمحمد تقی توکلی  در نشست با خبرنگاران استان افزود: میزان ذخایر آب کشور از ۹۲ میلیارد متر مکعب در حال حاضر به حدود ۴۵ میلیارد متر مکعب کاهش یافته است.


وی با انتقاد از برداشت های بی رویه و غیرمجاز از منابع آب سطحی و زیرزمینی استان اظهار داشت: خشکسالی های پس از سال ۷۹ تاکنون، برداشت های تجمعی، کاهش بارندگی و افزایش دما موجب وضعیت نابسامان ذخایر آبی کشور شده است.

وی تصریح کرد: متاسفانه برداشت از منابع آبی کشور روزانه بیشتر می شود و در حال حاضر وضعیت آبهای زیرزمینی کشور بسیار نامطلوب شده است.

وی با تاکید بر اجرای سیستم های آبیاری نوین در اراضی کشاورزی و باغات گفت: سال گذشته ۲۰ هزار میلیارد ریال در این راستا هزینه شده و امسال نیز ۲۰ هزار هکتار از اراضی به سیستم آبیاری نوین مجهز شده است.

نماینده مردم الیگودرز در مجلس شورای اسلامی همچنین با انتقاد از کشت گیاهان آبدوست در کشور و استان گفت:مصرف سه هزارو ۳۰۰ لیتر آب در کشاورزی تنها ۱۰ هزار ریال درآمد دارد که این میزان ارزش افزوده بسیار اندکی است.

توکلی ادامه داد: صدور محصولات آبدوست از جمله هندوانه که اغلب به عراق صادر می شود به معنای صادرات ارزان قیمت آب کشور است.

وی ادامه داد: ۹۲ درصد غذای کشور از زمین های آبی و هشت درصد از غذای دیم تامین می شود و این در حالی است که ۲۰ تا ۴۰ درصد غذای کشورهای دنیا از زمین های آبی و مابقی توسط اراضی دیم تامین می شود.

وی تصریح کرد: ۱۰ میلیون هکتار زمین دیم در کشور وجود دارد که ظرفیت مناسبی برای تهیه و تامین غذای کشور است.

منبع: ایرنا

بخش نظردهی بسته شده است..