بازسازی و مرمت قلعه بدافت ابرکوه

no-thumbs

عملیات بازسازی و مرمت قلعه بدافت ابرکوه به پایان رسید.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی یزدی نیوزسرپرست معاونت میراث فرهنگی این اداره کل اظهار داشت: اثر تاریخی قلعه بدافت در بخش بهمن شهرستان ابرکوه و در روستای بدافت واقع گردیده است. قدمت این قلعه با توجه به ساختار، طرح و مصالح ساختمانی مورد استفاده در آن، از جمله خشت هایی به ابعاد ۴۰*۲۰*۱۰ سانتی متر، به دوره تاریخی و احتمالاً به عصر ساسانی مربوط است. 

محسن ذاکری نیا افزود: قلعه دارای نقشه ای مدور با یک برج و یک ورودی و سردر است. واحد های مسکونی در داخل حصار قرار دارند. مصالح استفاده شده در بنا خشت و گل می باشد و تزئینات بنا در قسمت ورودی آن است که شامل نقوش هندسی با خشت و گل می باشد. در بیرون حصار و به دور قلعه خندق وجود دارد که حصار چینه ای قلعه را از خاک های ناشی از گودبرداری آن ساخته اند. از ویژگی های این اثر، طرح و پلان مدور قلعه و خندق دور آن است.

این مقام مسئول خاطرنشان ساخت: عملیات مرمتی این قلعه شامل زیربندی و استحکام بخشی با خشت خام، جمع آوری اندودهای فرسوده پشت بام، اجرای طاق ضربی با خشت و ملات گچ، اجرای دیوارچینی با خشت خام، اجرای اندود کاهگل پشت بام، اجرای اندود رویه و بدنه، اجرای خاکریزی و تسطیح شیب بندی پشت بام و برخی موارد دیگر بوده که اکنون به اتمام رسیده است.

وی تصریح کرد: وجه تسمیه قلعه بدافت متاثر از نام روستا است.
گفتنی است: این بنای ارزشمند تاریخی در سال ۱۳۸۶ با شماره ثبتی ۲۲۱۱۵ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

بخش نظردهی بسته شده است..