طرح ملی”کوهورت” در شاهدیه یزد افتتاح شد

no-thumbs

طرح ملی مطالعاتی ۱۰ ساله "کوهورت" با هدف پیشگیری از عوامل خطر بیماری‌های غیرواگیردار در شاهدیه یزد افتتاح شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی یزدی نیوزآیین افتتاحیه طرح ملی "کوهورت" شاهدیه یزد  با حضور جمعی از مسئولان استانی در شاهدیه یزد برگزار شد.

امیر هوشنگ مهرپرور،  معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی(ره) یزد در این مراسم با اشاره به اینکه این طرح با شعار دانش و پژوهش در خدمت سلامت مردم شاهدیه، آغاز به کار کرده، گفت: این طرح با هدف جلوگیری از عوامل خطر بیماری‌های غیرواگیردار و به صورت پایلوت در شهر شاهدیه یزد انجام می‌شود.

وی ادامه داد: کوهورت یک طرح مطالعاتی آینده نگر است که در آن، افراد یک منطقه در یک بازه زمانی ۱۰ ساله، به صورت منظم در فواصل زمانی خاص مورد مطالعه قرار می‌گیرند.

معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی(ره) یزد با بیان این مطرح که طرح کوهورت در اردیبهشت امسال بر روی ۸۰۰ نفر از جمعیت شاهدیه انجام شد، گفت: از امروز طرح کوهورت به طور رسمی و عمومی اعلام شد تا افراد مورد مطالعه به صورت دقیق مورد بررسی قرار گیرند.

مهرپرور یکی از عوامل انتخاب شاهدیه به عنوان پایلوت این طرح را مهاجرت بسیار کم این شهرستان دانست و گفت: یکی دیگر از عوامل انتخاب این شهر برای اجرای این طرح مطالعاتی، امکان دسترسی به افراد نمونه به عنوان جامعه آماری بوده است.

وی تصریح کرد: در این طرح، بر روی افراد جامعه آماری، ۷۰۰ پارامتر مختلف سلامت سنجی مورد بررسی قرار گرفته و پس از آنکه اطلاعات در طول ۱۰ سال متوالی جمع‌آوری شد، علل بیماری افراد بررسی و راهکارهای درمان ارائه می‌شود.

بخش نظردهی بسته شده است..