برق رسانی خورشیدی به عشایر شهرستانهای خاتم و ابرکوه

مسوول دفتر عشایری جهاد کشاورزی استان یزد اعلام کرد : برای رفاه حال عشایر شهرستانهای خاتم و ابرکوه 9 مکان بالای 10 خانوار جمعیت با انرژی خورشیدی برق رسانی خواهد شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی یزدی نیوزحسن زارع در این باره به خبرنگار ایرنا گفت : برای اجرای این طرح یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال از محل اعتبارات شرکت برق استان تامین شده است.


این مسوول خاطرنشان کرد : هم اکنون یکهزار و ۲۴۰ خانوار عشایر استان یزد در قالب پنج هزار نفر جمعیت در شهرستانهای خاتم و ابرکوه به پرورش ۱۵۰ هزار دام سبک مشغول هستند.

وی بابیان اینکه در دولت یازدهم برای امور خدماتی عشایر این استان ۶ میلیارد ریال هزینه شده است ، اظهار کرد : این میزان بودجه در بخشهای آبرسانی ، خدمات رسانی به کوچندگان ، تعمیر جاده دسترسی به مناطق عشایری و اسکان عشایر هزینه شده است.

این مسوول ادامه داد : با توجه به تداوم خشکسالی و فقیر بودن مراتع و تامین علوفه مورد نیاز دام عشایر سال گذشته ۴۰۰تن جو یارانه دار بین عشایر این استان توزیع شده است.

زارع با اشاره به اهمیت بیمه عشایری خاطرنشان کرد : علاوه بر بیمه ۲۵ درصدی عشایر زیر پوشش بیمه تامین اجتماعی ۴۰ درصد از دام عشایر هم در برابر حوادث مختلف بیمه هستند.

وی بابیان اینکه عشایر یزد در مناطق ییلاقی استان فارس فعالیت دارند افزود : عشایر این استان با تلاش و فعالیت خود در پرورش دام سبک، ۲۵ درصد مواد پروتئینی ، ۱۵ درصد مواد لبنی استان یزد را تولید می کنند.

زارع خاطر نشان کرد : عشایر استان علاوه بر فعالیت در امور تولیدات مواد پروتئینی و لبنی نقش بسزائی در فعالیت صنایع دستی بخصوص تولید فرش دستباف ، گلیم و جاجیم دارند بطوری که ۱۰ درصد سهم تولید این صنایع دستی را در استان دارند.

عشایر ابرکوه با ۴۱۰ خانوار و دو هزار نفر در مناطق هارونی ، اسفندآباد و فراغه زندگی می کنند.

 

بخش نظردهی بسته شده است..