معاون اجتماعی دادگستری یزدخبر داد:

کاهش ۶ درصدی طلاق توافقی در یزد

یک مقام مسئول با بیان اینکه طلاق توافقی در یزد رتبه سیزدهم را دارد، گفت: آمار طلاق توافقی در سه ماهه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل 6 درصد کاهش داشته است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی یزدی نیوز«سید علی اصغر رفاهی» در گفت‌وگو با خبرنگار حقوقی و قضایی میزان اظهارکرد: در سه ماهه نخست امسال در پرونده‌های با موضوع طلاق توافقی خواسته الزام به تمکین که معمولا از سوی آقایان مطرح می‌شود رتبه ۱۸ را   دارد که در مقایسه با بهار ۹۳، ۱۵ درصد کاهش دارد.

وی با اشاره به تشکیل  مرکز تحکیم بنیان خانواده در استان افزود: آسیب اجتماعی طلاق در دادگستری‌های کشور جزو ۱۰ دعوا یا خواسته اول است که این امر در استان یزد در شمار ۱۰ آیتم اولیه نیست که عمده دلیل آن فعالیت‌های مرکز تحکیم بنیان خانواده است.

 معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان یزد با بیان اینکه اصلی ترین راه پیشگیری از طلاق، اجباری شدن آموزش و مشاوره برای افراد در شرف ازدواج است، تصریح کرد: در بهار امسال مجموع دعاوی خانواده در یزد رتبه سوم را دارد که در مقایسه بابهار ۹۳، ۱۹ درصد کاهش داشته است.

 وی افزود: همچنین مطالبه مهریه در سه ماهه نخست امسال ۲۳ درصد، ترک نفقه ۱۰ درصد و طلاق به در خواست زوجه ۲۳ درصد کاهش داشته است.

رفاهی جرایم مرتبط با مواد مخدر، سرقت، ایراد ضرب و جرح عمدی، ایراد صدمه بدنی غیر عمدی، توهین به اشخاص، تهدید، تخریب، کلاه برداری، خیانت در امانت و صدور چک بلا محل را ۱۰ اتهام  نخست استان عنوان کرد و گفت: برخی از جرم‌های انجام شده در زمینه ضرب و جرح عمدی، توهین به اشخاص و تهدید مربوط به بحث خانواده است.

وی پنج آسیب اجتماعی اول استان را به ترتیب اعتیاد، طلاق، انحرافات اخلاقی، مهاجرت به ویژه مهاجرت اتباع بیگانه و خشونت خانگی عنوان کرد و افزود: بر اساس تحقیقات صورت گرفته اعتیاد، دخالت اطرافیان، عدم بلوغ فکری واجتماعی، فقدان مهارت‌های اساسی زندگی و همسر داری، سوء ظن، اختلاف سطح فرهنگی و تحصیلات، ازدواج تحمیلی و نارضایتی جنسی از مهمترین عوامل طلاق در استان هستند.

بخش نظردهی بسته شده است..