مشارکت چادرملو در انتقال آب خلیج فارس به یزد

no-thumbs

نماز عید سعید فطر در اردکان به امامت حجت‌الاسلام شاکر، امام جمعه شهر اردکان و با حضور مردم در محل مصلای امام خمینی (ره) برگزار شد و فرماندار اردکان پیش از نماز عید، در جمع نمازگزاران به ارائه گزارشی از خدمات دولت تدبیر و امید در شهرستان اردکان پرداخت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی یزدی نیوزبه نقل خبرانلاین حسین اسماعیلی در این مراسم  با اشاره به نامگذاری سال ۹۴ به نام همدلی و همزبانی دولت و ملت از سوی مقام معظم رهبری خاطرنشان کرد: امیدوارم همه‌ی ما در ماه مبارک رمضان ذخیره‌ای از معنویت و خلوص و پاکی برای خود انباشته‌ باشیم و عید سعید فطر، روز قبولی یک ماه بندگی و عید واقعی امت اسلامی باشد و اندوخته‌ی ما از این ماه پربرکت، رعایت تقوا و اخلاق در رفتار، گفتار و قضاوت در مورد دیگران به عنوان عصاره‌ی آموزه‌های دینی باشد.


فرماندار اردکان با بیان این‌که در طی یکی‌دوسال اخیر اقدامات خوبی در شهرستان صورت گرفته؛ افزود: در بحث اعتبارات با همکاری، تعامل و همدلی همه‌ی مسئولین شهرستان اعم از نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی، امام جمعه و سایر مسئولین، اعتبارات عمرانی شهرستان در سال ۹۳ نسبت به سال ۹۲ بالغ بر ۱۷٫۵ برابر شده که رکورد قابل توجهی در سال‌های اخیر بوده است.

وی سرانه درآمدی اردکان را ۳ برابر استان اعلام کرد و گفت: از محل توسعه صنعتی شهرستان و عوارض آلایندگی و ارزش افزوده صنایع در دو سال ۹۲ و ۹۳، برای شهرداری‌های شهرستان ۱۱۱ میلیارد تومان و برای دهیاری‌ها نیز ۲۱ میلیارد تومان تخصیص یافته و این در حالی است که مجموع بودجه استانی شهرستان کم‌تر از ۱۱ میلیارد تومان بوده است.


حسین اسماعیلی ادامه داد: از محل اعتبارات تبصره ۵۵ که از شرکت چادرملو اخذ شده؛ در سال ۹۳ نزدیک به ۱۴ میلیارد تومان بودجه برای شهرستان تخصیص یافته و پروژه‌های مهمی راه‌اندازی و تکمیل شده‌اند.

وی این پروژه‌ها را شامل تکمیل سالن‌های ورزشی شهرستان، اجرای پروژه‌های آب و فاضلاب روستایی، بهسازی شبکه آب شهری، عملیات اجرایی مصلاهای اردکان، احمدآباد و عقدا، پروژه‌های میراث فرهنگی، تجهیز بیمارستان، تعمیر مراکز بهداشتی و… عنوان نمود.


اسماعیلی همچنین مبلغ اختصاص‌یافته به شهرستان از محل اعتبارات تبصره ۱۸۰ را ۹ میلیارد تومان اعلام کرد و نکته حائز اهمیت در این بخش را آغاز عملیات اجرایی بسیاری از پروژه‌هایی دانست که سالیان دراز راکد و معطل مانده بود.

 

وی گفت: عملیات اجرایی مجتمع فرهنگی ـ درمانی شهید صحرایی کوشکنو پس از بیش از یک دهه تعطیلی با پیش‌بینی اعتبار ۴ میلیارد تومان و تخصیص اولیه ۱ میلیارد تومان چندی پیش آغاز شد. همچنین عملیات ساماندهی ورودی شهر اردکان پس از ۱۶ سال آغاز گردیده است. اسماعیلی استخر دانش‌آموزی شهرستان را از دیگر مواردی دانست که احداث آن پس از ۲۵ سال و با اعتبار ۶۶۰ میلیون تومان مجدداً طی روزهای آینده آغاز می‌گردد.


فرماندار اردکان ادامه داد: در حوزه محیط زیست و در شهرستان اردکان کارهای خوبی انجام شده است که از آن جمله می‌توان به آغاز احداث پارک صنایع با پیش‌بنی ۱۰۰ هکتار اشاره کرد که تاکنون ۱۷ هکتار فضای سبز آن اجرایی شده و قرار است بخشی از تعهد صنایع برای ایجاد فضای سبز در این پارک انجام شود. وی همچنین به راه‌اندازی دو ایستگاه سنجش آلایندگی هوا در شهرستان اشاره کرد و گفت: راه‌اندازی اولین آزمایشگاه تخصصی بخش کشاورزی از دیگر اقدامات انجام‌شده در این حوزه است.


اسماعیلی پروژه مهم گازرسانی به کوره‌های آجرپزی با اعتبار ۶ میلیارد تومان را از نظر زیست‌محیطی حائز اهمیت توصیف کرد و افزود: جانمایی، تهیه نقشه و تأمین اعتبار اولیه مرکز تحقیقات زیست‌محیطی شهرستان از دیگر مواردی است که در حوزه محیط زیست بدان پرداخته شده است.


وی ادامه داد: در راستای حفاظت از محیط زیست، از احداث ۸ کارخانه فولادسازی که به تصویب رسیده بود؛ جلوگیری کرده و تقاضای ۱۸ متقاضی را نیز در این راستا رد کرده‌ایم. وی به پایش آن‌لاین صنایع نیز اشاره کرد و گفت: به زودی برخی از صنایع به‌صورت آن‌لاین و شبانه‌روزی کنترل و پایش می‌شوند.


وی الزام به انجام تعهدات از سوی صنایع را گامی به‌سوی توسعه‌ی متوازن شهر دانست و گفت: پس از پی‌گیری‌های یک‌ساله به زودی عملیات اجرایی احداث مجتمع رفاهی چادرملو با پی‌گیری و تأکید نماینده مردم اردکان با اعتبار چند ده میلیاردی شامل بخش‌های رفاهی، ورزشی، تفریحی و تجاری آغاز می‌شود.


حسین اسماعیلی گفت در زمینه گازرسانی به روستاهای باقی‌مانده بخش عقدا طی دوماه آینده اقدامات آگهی و مشخص‌شدن پیمانکار انجام می‌شود. وی همچنین از اخذ دستور وزیر نفت و هماهنگی با شرکت چادرملو جهت گازرسانی به بخش خرانق در آینده نزدیک خبر داد و گفت: اعتبار این پروژه ۱۴۰ میلیارد تومان است.

وی، اخذ مجوز یک واحد بزرگ صنعتی در بخش معدن‌خیز خرانق را از دیگر اقدامات انجام‌شده عنوان کرد و اظهار امیدواری نمود با هماهنگی درون‌استانی، این پروژه که نقش بسیار مهمی در توسعه بخش محروم خرانق دارد، اجرایی شود.


وی ادامه داد: یکی از مؤلفه‌های توسعه متوازن، توجه به بخش فرهنگ و هنر است و در این راستا در دوسال اخیر متناسب با نیاز شهرستان رشته‌های دانشگاهی اخذ یا در مهرماه سال‌جاری راه‌اندازی می‌شوند که از جمله آن‌ها می‌توان به علوم و مهندسی آب، مدیریت دولتی و در مقطع کارشناسی ارشد؛ مهندسی محیط زیست، مهندسی برق، مدیریت بازرگانی و… اشاره کرد.


اسماعیلی، راه‌اندازی صندوق حمایت از هنرمندان با اعتباری نزدیک به ۱۰۰ میلیون تومان و نیز فعال‌سازی مجدد مرکز رشد واحد‌های فن‌آور و استقرار ۸ شرکت دانش‌بنیان در آن و نیز طراحی سایت متخصصین با هدف جمع‌آوری اطلاعات متخصصان و نخبگان شهرستان را از دیگر موارد قابل ذکر در این حوزه عنوان نمود.


اسماعیلی، مسئله آب را مهم‌ترین دغدغه مسئولین در تمامی رده‌ها عنوان نمود و گفت: خوشبختانه با مشارکت شرکت چادرملو پروژه انتقال آب خلیج فارس به اردکان وارد فاز اجرایی شده که با انجام این پروژه، هم سفره‌های آب زیرزمینی تغذیه می‌شود و هم بخشی از آب شرب و صنعت تأمین می‌شود و هم آب شربی که در اختیار بخش صنعت است به شهرستان بازمی‌گردد و این مسئله برای اردکان حائز اهمیت است.


اسماعیلی ادامه داد: اردکان به لحاظ جغرافیایی و مسائل طبیعی بدترین وضعیت کیفیت آب را دارد که باید جهت ایجاد منابع جدید آب و جلوگیری از آلودگی سفره‌های آب زیرزمینی اقداماتی انجام داد که خوشبختانه طرح فاضلاب شهری با یک آینده‌نگری در دست اجراست. وی گفت: این پروژه اوایل دهه‌ی ۸۰ با انجام مطالعات فنی، زیست‌محیطی و اجتماعی شروع شد که به دلیل عدم تخصیص اعتبارات مناسب و بعد از گذشت ۱۰ سال، کم‌تر از ۷ درصد پیشرفت فیزیکی و خوش‌بختانه در دو سال اخیر نزدیک به ۸۰ درصد پیشرفت داشته است و امیدواریم تا پایان سال به بهره‌برداری برسد.


وی تعبیه ۱۹ ایستگاه برداشت آب شرب و نیز احداث مخزن هوایی آب برای تنظیم فشار شبکه شهر و اختصاص اعتبار برای بهسازی شبکه شرب شهرستان را از اقدامات صورت‌گرفته در این بخش عنوان کرد و اظهار امیدواری نمود در سال آینده جداسازی آب شرب و بهداشت شهر آغاز شود.


فرماندار اردکان در پایان تأکید کرد رشد و پیشرفت شهرستان مدیون تلاش، برنامه‌ریزی و همدلی مسئولان به‌ویژه نماینده مردم اردکان و همراهی همه مردم است و تمام مسئولان هم و غم خود را جهت رسیدگی به مسائل و نیازهای مردم قرار داده و سعی نموده‌اند فارغ از جنجال و حاشیه‌سازی امورات شهر را به پیش ببرند.

بخش نظردهی بسته شده است..