خضر آباد کوچکترین شهر ییلاقی کشور

جاذبه های جدید گردشگری شهر خضرآباد در شهرستان اشکذر شناسایی شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی یزدی نیوزسرپرست نمایندگی میراث فرهنگی این اداره کل در شهرستان اشکذر اعلام کرد : با توجه به ضرورت شناسایی و معرفی آثار تاریخی و طبیعی شهرستان، تیم کارشناسی به منطقه خضرآباد اعزام و نتایج قابل توجهی به دست آمد.

سیدمحمدجعفر میرجلیلی اظهار داشت: بر اساس بررسی های کار شناسی، این منطقه دارای طبیعت بکر بی نظیری در حوزه سرچشمه روستای هامانه است که قابلیت ایجاد کمپینگ یا مجتمع توریستی رادارد.

وی افزود: این منطقه دارای تنوع گیاهی و جانوری است که تاکنون مورد توجه قرار نگرفته است و از جمله گیاهان دارویی آن  زیره کوهی، آویشن، انغوزه، گل زلفا، سیاوشان، شاتره کوهی، گل ختمی و گل خواصی است که با حمایت و سرمایه گذاری ظرفیت اشتغال زایی در این منطقه افزایش خواهد یافت. هم اکنون نیز تعدادی از افراد بومی با گردآوری و فروش گیاهان دارویی این منطقه کسب درآمد می نمایند.

این مقام مسئول تصریح کرد: در انتهای این محدوده غار طبیعی با قندیل های زیبا وجود دارد و طبق بررسی انجام شده آب روستای هامانه –در این شهرستان – کمترین املاح را دارد و قابلیت سرمایه گذاری به عنوان آب معدنی را دارا می باشد.

سرپرست نمایندگی شهرستان اشکذر خاطرنشان ساخت: از دیگر جاذبه های تاریخی و طبیعی مطرح این منطقه که تاکنون نسبت به آن توجه نشده است و قابلیت ثبت در فهرست آثار ملی را دارند می توان از درختان چنار روستای شرب العین با قدمت بیش از سیصد سال، چشمه آب قل کافی آباد، قلعه روستای کذاب، غار طبیعی روستای هامانه، چنار قدیمی روستای طاحونه، آسیاب آبی فعال روستای هامانه، قلعه خضرآباد، برج های تاریخی منطقه، کوه مسجد، دشت گل لاله شرب العین، تعدادی آب انبار و … نام برد که به زودی پرونده ثبتی آن تهیه خواهد شد.

میر جلیلی همچنین یادآور شد: از جاذبه های تاریخی معنوی این شهر امامزاده سید کافی از نوادگان امام سجاد (ع) است که زائرانی از سراسر استان به ویژه در پایان هر هفته جهت زیارت به این مکان مقدس مراجعه می کنند.

گفتنی است: شهر خضر آباد با جمعیت ۳۹۸۲ نفر (از این مقدار ۱۰۰ خانوار به طور دائم در این شهر ساکن می باشند) و با وسعت ۱۲۰۰ کیلومترمربع و ۲۳ روستا از شهرهای ییلاقی با پتانسیل بالای گردشگری است.

بخش نظردهی بسته شده است..