۱۴ سال خشکسالی مستمر در ایران

no-thumbs

وزیر نیرو عصر شنبه در آیین بهره برداری از تصفیه خانه فاضلاب ساوه با بیان این که 55 درصد از مجموع آب مورد نیاز کشور از منابع سفره های زیر زمینی تامین می شود، گفت که 14 سال است که کشورمان به صورت مستمر با پدیده خشکسالی مواجه شده و شرایط میزان بارندگی‌های نسبت به سال های قبل بحرانی تر شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی یزدی نیوزحمید چیت چیان در مراسم بهره برداری از تصفیه خانه فاضلاب ساوه با اشاره به دو سفر خود به ساوه که طی هفت ماهه اخیر صورت گرفته است گفت: در این سفرها دو پروژه مهم در صنعت آب و فاضلاب و یک پروژه در زرندیه در حوزه آبیاری قطره ای باغات پسته به بهره برداری رسید.

 

به گزارش ایسنا، وی با بیان اینکه کشور ما در بخش آب در شرایط بسیار سختی قرار دارد، افزود: امروز در جلسه شورای آب، مرور وضعیت آب کشور و بررسی میزان بارندگی در نقاط مختلف کشور نشان از کاهش چشمگیر میزان نزولات داشت.

 

وی افزود: این کاهش در هرمزگان ۶۵ درصد نسبت به متوسط سال های گذشته، بوشهر ۴۶ درصد و خوزستان ۴۵ درصد بوده است.

 

چیت چیان تاکید کرد: خشکسالی و کاهش نزولات آسمانی در سال های اخیر اثرات تجمیعی در کشور برجای گذاشته و اینگونه نیست که وضعیت سال دوم خشکسالی با سال اول یکسان باشد، بلکه هر سال به مراتب وضعیت سخت تر از سال قبل از آن است.

 

وی با بیان اینکه در چهاردهمین سال پیاپی خشکسالی قرار داریم، افزود: با توفیق الهی و تلاش فعالان صنعت آب و فاضلاب تلاش شده است که مردم ایران کمترین سختی را در این شرایط متحمل شوند، گرچه در برخی نقاط با قطعی موقت آب مواجه هستیم، اما نیروهای آزموده صنعت آب و فاضلاب خدمات خوبی را در این حوزه ارائه می دهند.

 

چیت چیان افزود: در چنین شرایطی دو پروژه مهم در فاصله زمانی کوتاه در ساوه اجرا شده که یکی تصفیه خانه آب در سال گذشته و تصفیه خانه فاضلاب در سال جاری است که امروز به بهره برداری رسید و جمعیت ۲۴۰ هزار نفری ساوه از آن بهره مند می شوند.

 

وی در ادامه با اشاره به اثرات احداث تصفیه خانه فاضلاب در کشور گفت: اولین موضوع در این حوزه تامین بهداشت برای جامعه است. عدم دفع بهداشتی فاضلاب به بلیه ای تبدیل خواهد شد که سلامت جامعه را تهدید می کند و منجر به بروز بیماری های مختلف شده و در نهایت تحمیل هزینه های بسیار درمانی را به مردم و دولت به دنبال خواهد داشت.

 

چیت چیان دومین نکته مهم در احداث تصفیه خانه فاضلاب را حفظ محیط زیست عنوان کرد و افزود: فاضلاب تصفیه نشده به عنوان یک مایع آلوده با نفوذ به زمین وارد منابع آب زیرزمینی شده و این منابع را آلوده می کند.

 

وی با بیان اینکه مشکلات زیست محیطی نتیجه ای است که از ورود فاضلاب به منابع آب زیرزمینی حاصل می شود، آلوده شدن آب شرب را از دیگر مشکلات ناشی از نفوذ آلودگی به منابع آب زیرزمینی عنوان کرد که مخاطرات بسیاری را برای سلامت مردم به دنبال خواهد داشت.

 

چیت چیان با تاکید بر لزوم وجود تصفیه خانه فاضلاب در مناطق دارای تراکم جمعیتی بالا افزود: احداث این تصفیه خانه در ساوه قطعا مخاطراتی که کیفیت آب زیرزمینی را تهدید می کند از بین خواهد برد. از جمله این مخاطرات می توان به بالا رفتن میزان نیترات و افزایش غلظت فلزات در آب اشاره کرد.

 

وی دیگر اثر مثبت احداث تصفیه خانه فاضلاب را استفاده از پساب خروجی آن برای کشاورزی و صنعت عنوان کرد و گفت: در شرایطی که کشور با محدودیت منابع آبی مواجه است پساب تصفیه فاضلاب از ارزش بسیار بالایی برخوردار بوده و ارزش حیاتی بالایی برای کشور دارد.

 

چیت چیان اجرای شبکه فاضلاب و جمع آوری فاضلاب خروجی شهر را اقدامی بسیار ارزشمند و منجر به ارتقای سطح زندگی مردم دانست.

 

وی همچنین از انجام مناقصه انتقال آب از سد کوچری به ساوه خبر داد و افزود: نتیجه مناقصه مشخص شده و این طرح که خواسته به حق مردم ساوه است به صورت فاینانس اجرا می شود.

 

وی با اشاره به طولانی بودن مدت اجرای این طرح و احتمال انجام آن در روندی ۲۰ ساله، همچنین هزینه ۳۰۰ میلیارد تومانی اجرای این پروژه، گفت: استفاده از فاینانس خارجی مدت زمان و هزینه اجرای طرح را کاهش می دهد.

 

وی در خصوص مشکل تامین برق صنایع استان بویژه ساوه بواسطه برخورداری از بزرگترین شهرک صنعتی کشور گفت: متاسفانه شبکه انتقال برق در وضعیت خوبی قرار ندارد اما امید است با تامین منابع لازم پست های جدیدی اجرا شده و مشکلات تامین برق صنعت استان برطرف شود.

 

وی به تمامی سرمایه گذاران حوزه صنعت اطمینان داد که در تامین برق مورد نیاز سرمایه گذاران بخش صنعت شرایط خوبی ایجاد شود.

 

کاهش بیش از ۲۰ درصدی متوسط بارندگی در کشور

 

وزیر نیرو از کاهش بیش از ۲۰ درصدی متوسط بارش نزولات آسمانی در کشور خبر داد.

 

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)- منطقه مرکزی- حمید چیت چیان در حاشیه مراسم بهره برداری از تصفیه خانه فاضلاب ساوه در جمع خبرنگاران افزود: تلاش می کنیم از جیره بندی آب جلوگیری کنیم.

 

وی تاکید کرد: البته با بالا رفتن درجه حرارت شاهد افزایش مصرف آب و برق بوده و ممکن است شرایط سختی را تجربه کنیم، اما برنامه این است که مردم جز در اندک نقاطی از کشور که با مشکل قطعی آب مواجهند دچار مشکل نشوند و قطعی آب نداشته باشند.

 

چیت چیان از مردم شهرها و روستاهای کشور خواست وزارت نیرو را یاری کرده و با صرفه جویی در مصرف آب به رفع مشکل کمبود آب کمک کنند.

 

وی با اشاره به اینکه در سال جاری نسبت به مدت مشابه در سال های گذشته شاهد بیش از ۲۰ درصد کاهش متوسط بارندگی در سطح کشور هستیم افزود: تلاش می کنیم از این پیک سخت به سلامت عبور کنیم.

 

چیت چیان تاکید کرد: مدیریت مصرف آب و برق نیازمند مشارکت و همکاری مردم است.

بخش نظردهی بسته شده است..