حاشیه های بانک های غیر مجاز ادامه دارد

no-thumbs

ساماندهی موسسات مالی و اعتباری غیرمجاز که طی چند سال اخیر جدی تر شده و بانک مرکزی به عنوان متولی انتظام بخشی به بازار غیرمتشکل پولی مسئولیت آن را بر عهده دارد، این روزها فازهای متعددی را پشت سر می گذارد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی یزدی نیوزبا این وجود، گرچه اجرای این برنامه سال‌ها است که عملیاتی شده و از دوران ریاست کلی سابق بانک مرکزی آغاز شده اما تاکنون به دلیل سختگیری های بانک مرکزی تنها چهار موسسه اعتباری مجاز نامشان بر روی سایت بانک مرکزی به عنوان موسسات مجاز قرار گرفته است.
 
گرچه تعدادی از این موسسات اعتباری براساس اعلام مسئولان بانک مرکزی و خود مدیران آنها در حال دریافت مجوز هستند و به زودی مجوز خود را از این بانک می گیرند، اما هنوز چنین اتفاقی رخ نداده است و فقط به تازگی نام یکی از موسسات اعتباری به سه موسسه قبلی بر روی سایت بانک مرکزی افزوده شده است.
 
بانک مرکزی بارها نسبت به اینکه مردم در این موسسات سپرده گذاری نکنند، هشدار داده و اخیرا هم مسئولان این بانک به سرانجام رسیدن موضوع ساماندهی فعالیت موسسات مالی و اعتباری در کشور را یکی از اولویت‌های این بانک اعلام کرده اند.
 
از سوی دیگر، مسئولان بانک مرکزی مطرح می‌کنند که ساماندهی بازار غیرمتشکل پولی، کاری سخت است و نیاز به همکاری سایر دستگاه‌ها و قوا دارد؛ به طوری‌که این امر نیازمند هماهنگی‌هایی بین بانک مرکزی، قوه قضائیه و نیروی انتظامی است.
 
ولی الله سیف رئیس کل بانک مرکزی اخیرا در این زمینه عنوان کرده است: متاسفانه برخی‌ها به دلیل گرایشات سیاسی و جناحی قصد دارند با اقدامات خود برای بانک مرکزی در زمینه ساماندهی موسسات مالی و اعتباری مشکل ایجاد کنند و حتی بانک مرکزی را متهم به سیاسی کاری می کنند.
 
سیف با اشاره به تهدیدهایی که در مصاحبه ها توسط برخی‌ها در زمینه ساماندهی موسسات مالی و اعتباری انجام می شود، گفته است: بانک مرکزی با حول و قوه الهی مصمم است  تا موسسات مالی و اعتباری را ساماندهی کند و خوشبختانه در این راه از حمایت مسئولان نظام برخوردار است.
 
عبدالمهدی ارجمند نژاد مدیرکل مقررات، مجوزهای بانکی و مبارزه با پولشویی بانک مرکزی هم اخیرا گفته است: مردم برای اطلاع از موسسات مالی مجاز می توانند به سایت بانک مرکزی مراجعه کنند.
 
مسئولان نظارتی بانک مرکزی پیش از این هم از برنامه های جدی این بانک برای ساماندهی بازار غیرمتشکل پولی خبرداده و اعلام کرده اند که اجازه نمی‌دهیم موسسات اعتباری غیرمجاز در سایه بی‌نظمی به ادامه فعالیت بپزدازند.
 
سال گذشته این بانک مطرح کرده بود که برای ادامه ساماندهی بازار غیرمتشکله پولی و موسسات اعتباری، بانک مرکزی برنامه های بسیار و متعددی را در دستور کار دارد؛ گرچه ساماندهی بازار غیرمتشکله پولی توسط بانک مرکزی از سال ۸۳ آغاز شده است.
 
به گزارش خبرنگار مهر،بانک مرکزی پیش از این بارها اعلام کرده است که مجوز نهایی تعدادی از این موسسات را به زودی صادر می کنند اما هنوز این اتفاق نیفتاده؛ با این وجود موسسات مالی متعددی در نقاط مختلف کشور فعالیت می کنند اما تنها چند موسسه اعتباری هستند که نقدینگی بالایی در اختیارشان است و می تواند عملکرد آنها بازار پولی کشور را برهم بریزد.
 
حال باید دید بانک مرکزی پس از ۱۰ سال که برنامه ساماندهی موسسات غیرمجاز بانکی را آغاز کرده و با انواع تهدیدها روبرو بوده است، تا چه زمانی این برنامه را ادامه خواهد داد و آن را سرانجام به نتیجه خواهد رساند؟

 

خبرنگار: احسانی زاده

بخش نظردهی بسته شده است..