نخل برداری در حسینیه شاه ولی تفت

no-thumbs

آیین سنتی و معنوی نخل برداری عصر روز شهادت حضرت علی (ع) با حضور عاشقان آن حضرت در حسینیه امام تفت برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی یزدی نیوزبه نقل از  ایرنا، مراسم سنتی نخل برداری همه ساله در عصر روزهای عاشورای حسینی و شهادت حضرت علی(ع) در این محل برگزار می شود.

در این مراسم که خیل عظیمی از عزاداران حضور داشتند مراسم نخل گردانی برگزار و سپس عاشقان اهل بیت در مقابل عزاخانه حسینی به سینه زنی و عزاداری پرداختند.

ˈنخلˈ که در لغت به معنای تابوت است در نزد مردم استان یزد نمادی از تابوت سیدالشهداء است و مردم در مناطق مختلف در روزهای عاشورا و بیست و یکم رمضان روز شهادت حضرت علی(ع) آیین نخل برداری را برگزار نموده و به عزاداری می پردازند.

نخل وسیله چوبی است که دو طرف آن به صورت مشبک از چوب ساخته شده و به وسیله چوبهای دیگر به هم مرتبط و برروی چهار تیر چوبی قرار دارد.

پس از آماده شدن نخل،توسط هیئتهای مذهبی یکی از این هیات ها وارد حسینیه شده و در حالیکه اعضای هیات می دوند و با صدای بلند ˈحسین حسینˈ می گویند به زیر نخل رفته و به اتفاق دیگر عزاداران که از قبل در زیر نخل بودند با فریاد ˈیا علیˈ نخل را از جا بلند می کنند.

در این زمان، عزاداران، نخل را سه یا پنج مرتبه دور حسینیه می گردانند و همزمان صدای طبل، سنج و شیپور در فضای اطراف حسینیه طنین انداز می شود.

آیین نخل برداری در این لحظه از چنان هیجان معنوی برخوردار است که باید در صحنه بود و با چشم خود این منظره روحانی را نظاره کرد.

مردم سوگوار و اعضای هیات های مذهبی پس از آنکه نخل را به دور حسینیه گرداندند آن را در جای اولیه خود قرار داده و در حالی که به سر و سینه خود می زنند فریاد ˈحسین حسینˈ آنها از فاصله دور شنیده می شود.

بخش نظردهی بسته شده است..