مدیر کارآفرینی و اشتغال یزد تشریح کرد:

شرایط پرداخت تسهیلات دوره کرونا به ۱۳ رسته شغلی

مدیر کارآفرینی و اشتغال اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان یزد، جزئیات پرداخت تسهیلات به واحدهای کسب و کار واجد شرایط را به منظور بهره‌مندی از تسهیلات دوره کرونا تشریح کرد.

به گزارش یزدی نیوز«فریبا آیت اللهی» گفت: یکی از سیاست‌های دولت و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با هدف حفظ اشتغال و صیانت از  نیروی کار و در راستای حمایت از واحدهای آسیب‌دیده از کرونا، پرداخت تسهیلات به کارگاه‌های آسیب‌دیده از کرونا است. 

 
وی با بیان این که ۱۳ رسته شغلی شامل دریافت تسهیلات می‌شوند، این رسته را شامل مراکز تولید و توزیع غذاهای آماده اعم از رستوران‌ها، بوفه‌ها، طباخی، تالارهای پذیرایی، قهوه‌خانه‌ها، اغذیه فروشی‌ها؛ مراکز مربوط به گردشگری شامل هتل‌ها، هتل‌آپارتمان‌ها، مجتمع‌های جهانگردی و گردشگری، مهمان‌پذیرها، مهمانسراها، مسافرخانه‌ها، زائرسراها، مراکز بوم‌گردی، مراکز اقامتی، پذیرایی، تفریحی، خدماتی بین‌راهی و موزه‌ها؛ حمل و نقل عمومی مسافر برون شهری اعم از هوایی، جاده‌ای، ریلی و دریایی (وزارت راه و شهرسازی)؛حمل و نقل عمومی مسافر درون شهری ؛دفاتر خدمات مسافرتی، گردشگری و زیارتی، تولید و توزیع پوشاک،تولید و توزیع کیف و کفش، مراکز توزیع آجیل، خشکبار، قنادی، بستنی و آبمیوه، مراکز، باشگاه‌ها و مجتمع‌های ورزشی و تفریحی، مراکز و مجتمع‌های فرهنگی، آموزشی، هنری و رسانه‌ای، مراکز تولید، توزیع و فروش صنایع دستی، مؤسسات خصوصی دارای پروانه بهره‌برداری از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی که در حوزه‌های درمانی و تشخیصی اعم از آزمایشگاهی و پاراکلینیکی فعال هستند و آموزشگاه‌های رانندگی، آرایشگاه‌ها، سالن‌های زیبایی و گرمابه‌ها، ذکر کرد.
 
وی در باره شرایط پرداخت این تسهیلات، گفت: کارگاه‌هایی که دارای لیست بیمه در قالب کارفرمایی یا خویش فرمایی هستند و در سال گذشته فعال بوده و هنوز هم فعال هستند، به شرط این که کارگران این واحدها از بیمه بیکاری استفاده نکرده و کارفرمایان آنها نیز نیروهای خود را در سال جاری تعدیل نکرده باشند و علاوه بر این، کارگران این واحد‌ها دارای قرارداد برای سال ۹۹ باشند، با پرداخت تسهیلات دوره کرونا مورد حمایت قرار می‌گیرند.
 
آیت اللهی با بیان این که روند ثبت‌نام و پرداخت این تسهیلات از ۲۴ اردیبهشت ماه آغاز  شده است، افزود: کارفرمایان به محض دریافت پیامک می‌توانند با مرجعه به  سامانه کارا  به نشانی اینترنتی kara.mcls.gov.ir  اطلاعات خود را ثبت کنند. بعد از این مرحله، اطلاعات کارفرمایان  برای بانک‌ها ارسال و روند پرداخت تسهیلات آغاز می‌شود.
 
وی با بیان اینکه نرخ سود این تسهیلات ۱۲ درصداست و تا پایان خرداد ماه امسال مراحل پرداخت آن به کارفرمایان به پایان می‌رسد، تاکید کرد: مبلغ این تسهیلات نیز با توجه به میزان نیروهای کار هر واحد کسب و کار متغییر است.
 
مدیر کارآفرینی و اشتغال اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تصریح کرد: به ازای هر کارگر شاغل،  ۱۲ میلیون تومان به هر کارگاه پرداخت می‌شود و چنانچه نوع شغل به گونه‌ای باشد که بر اساس مصوبه ستاد ملی کرونا کارگاه تعطیل شده باشد، این مبلغ به ازای هر کارگر ۱۶ میلیون تومان خواهد بود.
 
 به نقل از رواب عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان یزد، آیت اللهی در پایان گفت: دوره بازپرداخت این تسهیلات پس از یک دوره تنفس از مهرماه سال جاری و به مدت دو سال است.
 
منبع:ایسنا یزد

بخش نظردهی بسته شده است..