حقوق و مزایا مهمانداران هواپیما

قبل از هر چیز باید به شرح ویژگی های شغل مهمانداری بپردازیم و یک مهماندار هواپیما را کاملا بشناسیم. مهماندار جزوی از خدمه هواپیما می باشد که برای تمرکز و آرامش حال مسافران قدمی بر می دارد. وظیفه اصلی و کار یک مهماندار کمک رسانی به مسافران داخل هواپیما می باشد که می توان گفت شغل مهمانداری بعد از خلب...

به گزارش یزدی نیوز قبل از هر چیز باید به شرح ویژگی های شغل مهمانداری بپردازیم و یک مهماندار هواپیما را کاملا بشناسیم. مهماندار جزوی از خدمه هواپیما می باشد  که برای تمرکز و آرامش حال مسافران قدمی بر می دارد. وظیفه اصلی و کار یک مهماندار کمک رسانی  به مسافران داخل هواپیما می باشد که می توان گفت شغل مهمانداری بعد از خلبان پر مسئولیت ترین شغل می باشد.

ویژگی های مهماندار هواپیما

یک مهماندار هواپیما باید تسلط کافی را بر روی زبان  های خارجه داشته باشد. البته این امر در بعضی از شرکت های هواپیمایی متغییر است. مهماندار خوب باید با تمامی مسافران قاطع و صبورانه برخورد کند  و از مهارت های کلامی به خوبی  برخوردار باشد.

هنگامی که سوار هواپیما می شویم اولین چیزی که از مهمانداران نظر ما را جلب می کند پوشش ظاهری آن ها می باشد. هرچقدر پوشش ظاهری یک مهماندار آراسته تر و منظم باشد حس بهتری به مسافر القا خواهد کرد، همه مهمانداران باید از فرم مخصوص شرکت های هواپیمایی که در آن مشغول به کار هستند استفاده کنند.

مهمانداران هواپیما دارای ساعت کاری ثابت و مشخصی نیستند. برخلاف بیشتر شغل ها، مهمانداری در روزهای تعطیلی بیشترین زمان کاری را سپری می کند. در کشور ایران شغل مهمانداری هواپیما نسبت به دیگر کشورها دارای ساعت کاری بیشتری است و مهمانداران ساعات طولانی را باید به دور از خانواده خود باشد.

با خوبی و بدی های این شغل آشنا شوید

این یک امر بدیهی است که هر شغلی در هر کجای جهان با خوبی و بدی هایی همراه است مهمانداری هم جزو شغل هایی بوده که دارای مزایا و معایبی می باشد. قبل از اینکه شغل مهمانداری را برای خود انتخاب کنید باید از خوبی و بدی هایش آگاهی لازم داشته باشید. یکی از مزایا مهمانداری آشنا شدن با افراد مختلف و حتی معروف است. شغل های اندکی در دنیا وجود دارد که بتوان با افراد معروف اعم از ورزشکاران ، هنرمندان و دیگر مردمان عادی در ارتباط بود البته همه نوع اخلاقیات در بین آن ها وجود دارد حتی تعدادی از مسافران به شدت بر اعصاب و روان مهمانداران تاثیر گذار هستند.

یکی از ویژگی های شغل مهمانداری داشتن اقامتگاه و غذای رایگان است. وقتی شما شغل مهمانداری را به عنوان شغل خود انتخاب می کنید دیگر نگران فضای خواب و غذای خود نباشید زیرا می توانید بدون پرداخت هزینه ای از غذاهای هواپیما استفاده کنید . به یاد داشته باشید در اکثر مواقع خرید بلیط هواپیما خارجی یا داخلی برای خدمه و مهمانداران از تخفیفات ویژه ای برخوردار می باشد. بیشتر افراد از حاشیه و زیر ذربین بودن متنفر هستند، مهمانداری جز شغل هایی می باشد که از زیر ذربین بودن به دور بوده و بهترین گزینه شغلی می باشد زیرا که وظایف مهمانداران کاملا یکسان می باشد و کسی تحت کنترل نیست

از ویژگی های منحصر به فرد  شغل مهمانداری که توانسته بیشتر ایرانیان را به خود جذب کند، مزایای ویژه  مهمانداری هواپیما می باشد. به عنوان مثال؛ از حقوق مهمانداران  هیچ مقداری به عنوان مالیات از آن کم نخواهد شد و دارای حقوق ثابتی هستند.  همچنین بهره بردن از بیمه، آپارتمان های مجهز، بن های تخفیفی برای  رستوران و و باشگاه  در سراسر کشور و… از مزایای فوق العاده شغل مهمانداری هواپیما محسوب می شود.

 یکی از ویژگی های جالب مهمانداری هواپیما ساعت های قابل تغییر آن است برای مثال اگر یک مهماندار مقصد هواپیما کیش را به عنوان مقصد نهایی خود تعیین کرده می تواند ساعت پروازش را تغییر دهد. هنگامی که اسم شما در لیست خدمه هواپیما قرار می گیرد بیشتر از مزایای ویژه سفر، حقوق بالا، از دیگر مزایایی مانند: بیمه درمانی، بازنشستگی، خدمات بهداشت و درمان، و خدمات مشکلات مربوط به دندان و چشم برخوردار خواهید بود. همینطور تمامی کارکنان شرکت های هواپیمایی مختلف می توانند از سهام عالی برخوردار باشند

 

مسئولیت های یک مهماندار هواپیما

ایجاد امنیت و آرامش برای مسافرین در طول سفر

تمیز کاری درون هواپیما

داشتن تبسم همیشگی بر لب

راهنمایی کردن مسافران برای نشستن بر روی صندلی های خود

خوش آمدگویی و بدرقه مهمانان در هنگام ورود و خروج

پذیرایی از مسافران هواپیما

آشنایی با مطالب روانشناسی

توانایی کار تیمی

داشتن رفتار محبت آمیز بدون هرگونه خشنونت یا عصبانیت

و

زیاد به  مهماندار شدن فکر نکنید

با اینکه این شغل دارای مزایای ویژه ای است اما باید بگوییم در این شغل معایبی هم وجود دارد که در ادامه مقاله به شرح این معایب می پردازیم.

اکثر کسانی که به مهمانداری علاقه پیدا کرده اند بخاطر شکل ظاهری آن می باشد بسیاری از اشخاص هستند که صرفا  به خاطر ویترین این کار آن را برمی گزینند  و از مشقت های این شغل اطلاعات کافی ندارند. اکثرا مردم  مهمانداری را به خوبی نمی شناسند  و باید قبل از انتخاب آن به عنوان منبع درآمد به صورت جدی در مورد تمامی معایب آن تحقیق کنند. علاوه بر استرس هایی که در سفر به یک مهماندار وارد می شود، انتظارات نا بجا مسافرین از مهمانداران می باشد. باید بدانید برای شناسایی. کامل این شغل اقدامات فرهنگی و خبری خود را افزایش دهید.

حقوق یک مهماندار هواپیما چقدر است؟

طبق اطلاعات و تحقیقات انجام شده به این نتیجه رسیدیم که حقوق مهمانداران هواپیما از ابتدای کارشان ۲ میلیون تومان بوده و رفته رفته نسبت به توانایی و افزایش تجربه آن ها این حقوق افزایش یافته و به ۷ میلیون هم خواهد رسید. مبالغی را که ذکر کردیم مربوط به سال ۹۸ می باشد. دوره های شش ماهه مهمانداری هواپیما اصفهان ، مشهد، تهران تقریبا حدود ۶ میلیون تومان هزینه دارد برای مهماندار شدن ابتدا باید آموزش های اولیه را بگذرانید سپس یک دوره که شامل ۶ ماه کار آموزی می باشد را پشت سر بگذارید. دوره ۶ ماهه شامل : ۳ ماه دوره زبان انگلیسی و ۳ ماه آمادگی مهمانداری  است

 

یک نکته مهم که باید به آن توجه کنید این است که  شرکت هواپیمایی تاثیر زیادی بر روی میزان حقوق دریافتی مهماندار دارد. سرانجام بازنشستگان شغل مهمانداری با ۱۲ میلیون از این شغل خداحافظی می کنند.. به طور خلاصه با توجه به شخصیت و علاقه فردی شما، ممکن است مهمانداری هواپیما برای تان بهترین منبع درآمد باشد و به یاد داشته باشید که اگر با شرکت های هواپیمایی بزرگ همکاری داشته باشید از حقوق های بالایی بهرمند خواهید شد..

 

 

 

بخش نظردهی بسته شده است..