15 میلیون جوان دهه شصتی در حوالی سی سالگی

دهه شصتی ها درگیر سندرم سی سالگی/ چه کسانی از این بحران نجات پیدا کرده اند؟

برخی افراد هستند که برنامه ای برای زندگی شان ندارند و فقط روزهایشان را یکی پس از دیگری می گذرانند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی یزدی نیوزدر کنار آنها هستند کسانی که راه موفقیت خود را پیدا کرده اند و با سبقت گرفتن از سایر هم سن و سالانشان برای رسیدن به اهدافشان تلاش می کنند. اما این تفاوت های ناشی از ساختن آینده افراد ریشه در چه عواملی دارد؟


شرایط زندگی ما با یکدیگر تفاوت دارد. از به دنیا آمدنمان در کشورها و شهرهای مختلف گرفته تا بزرگ شدنمان در خانواده هایی با سطح فرهنگی و مالی گوناگون، شرایط ما را از سایر افراد متمایز ساخته است. این شرایط زندگی خارج از اراده ما بوده و زندگی مان را تحت تاثیر خودش قرار داده اما در این میان اختیارات و اراده ما که سهم عظیمی در ساختن آینده مان داشته را نباید نادیده گرفت.

به تازگی اما آمار منتشر شده حاکی از آن است که ۱۵ میلیون نفر از جمعیت کشور ما متولدین سالهای ۶۰ تا ۶۶  را تشکیل می دهند که این روزها سندرم سی سالگی را تجربه می کنند، در حالی که تعداد قابل توجهی از این تعداد به رغم گذشت سه دهه از زندگی شان، نه ازدواج کرده اند و نه استقلال مالی دارند! جوانان دهه شصتی که این روزها در حوالی سی سالگی عمر می گذرانند هم هنوز در کنار خانواده به زندگی ادامه می دهند.
 
دهه شصتی ها چه می کنند؟
 
بر اساس آمارها  1832722 نفر متولد سال ۶۶، ۲۲۵۶۹۷۱ نفر متولد سال ۶۵، ۲۰۳۱۹۶۹ نفر متولد سال ۶۴، ۲۰۶۸۲۷۹ نفر متولد سال ۶۳، ۲۲۰۳۵۶۰ نفر متولد سال ۶۲، ۲۰۹۷۹۵۷ نفر متولد سال ۶۱ و ۲۴۱۹۹۵۱ نفر متولد سال ۶۰ به طور کلی ۱۵ میلیون جوان را تشکیل می دهند که این روزها در بازه سنی ۲۸ تا ۳۴ سالگی به سر می برند. ماجرای مشکلات متولدین دهه شصت مسئله ای است که در سالهای گذشته بارها از سوی جامعه شناسان مطرح شده است، نسلی که در روزگار اوج موالید پس از آغاز جنگ تحمیلی به دنیا آمدند و در سالهای مدرسه با کمبود محیط های تحصیلی و کلاس های دو تا سه شیفته روبرو شدند، نسلی که پس از پایان تحصیل با غول کنکور و محدودیت صندلی های دانشگاه ها روبرو شدند و پس از پایان تحصیل هم با نبود موقعیت شغلی مرتبط با رشته تحصیلی شان.
 
جامعه شناسان و روانشناسان بر این باورند که آدم ها در سن سی سالگی که میان ۲۸ تا ۳۳ سالگی متغیر است حال و هوای جدیدی را تجربه می کنند که در اصطلاح به آن بحران یا سندرم سی سالگی می گویند.

این روزها در هنگام ازدواج و تشکیل خانواده هم مشکلات مالی و  بیکاری از یک سو و تضادهای خانواده های سنتی با ازدواج های مدرن از سوی دیگر باعث شد که این نسل در ازدواج هم با تراژدی سونامی طلاق در سالهای ابتدای ازدواج و جدایی های عاطفی روبرو شود. نسل سر خورده ای که در تمام سالهای زندگی صف شکن نسل های بعد بود و مرکز همه آزمون و خطاها قرار گرفت.
 
مقصر کیست؟
 
دهه شصتی ها پس از بحران های مختلفی که در ادوار مختلف زندگی شان تجربه کرده اند، در سن سی سالگی به سر می برند در حالی که تعداد قابل توجهی از آنها نه ازدواج کرده اند و نه برنامه ای برای تشکیل زندگی مستقل در سر دارند! اما باید گفت که در میان این نسل ۱۵ میلیون نفری، افراد موفقی دیده می شود که با تمام این بحران ها را پشت سر گذاشته اند، با تلاش پله های ترقی را طی کرده و برنامه ای هدفمندی برای خود دارند.

بسیاری از جوانان بر این باورند که سهم زیادی از عدم توانایی شان برای رشد کردن و رسیدن به اهداف شان مربوط به مسئولان مربوطه بوده است که شرایط را در جامعه فراهم نکرده اند. خارج از بحث قصور مسئولان در ایجاد امکانات و شرایط مناسب برای رشد جوانان، باید گفت اراده و تلاش این نسل در رسیدن به برنامه مشخص برای زندگی شان بی تاثیر نبوده است. درست است که شرایط دهه شصتی ها ایده آل نبوده و موانع بسیاری برای یافتن کار و ازدواج و دیگر موارد در زندگی وجود داشته اما خوب است، سهم اراده و پشتکار را که به وسیله آن می توان برنامه ای هدفمند برای زندگی تعیین کرد را در نظر قرار داد. همانطور که از قدیم گفته اند: «خواستن، توانستن است.»

واقعیتی که ما در آن به سرمی بریم، همواره دستخوش ناراحتی هاست بنابراین ما برای رسیدن به اهداف مان باید با مشکلات و ناراحتی ها بجنگیم؛ جنگی واقعی و در متن زندگی و نه در خیال و اوهام. که اگر غیر از این باشد در زیر چرخ هایش له خواهیم شد.

بخش نظردهی بسته شده است..