میراث فرهنگی یزد هشدار داد؛

خطری جدی در کمین بافت جهانی یزد و ساکنانش

مدیرکل میراث یزد نسبت به افزایش تخلیه فاضلاب‌های خانگی در قنوات فیروزآباد و جعفرآباد که از زیر بافت تاریخی یزد می‌گذرد، هشدار داد و گفت: در صورت بی‎توجهی به این موضوع بخشی از بافت تاریخی و حریم جهانی آن تخریب یا فروکش خواهد کرد.

به گزارش یزدی نیوز«سید مصطفی فاطمی» ضمن هشدار در مورد اعلام وضعیت بحرانی فاضلاب‌های متصل به قنات فیروزآباد و جعفرآباد شهر تاریخی یزد در آینده‌ای نه چندان دور، اظهار کرد: در گذشته و قبل از رسیدگی به قنات زارچ، تعداد زیادی از فاضلاب‌های خانگی به این قنات متصل بودند که در حال حاضر همه آنها مسدود و شاید یک تا دو فاضلاب باقی مانده باشند، اما امروز فاضلاب‌های متصل به قنات فیروزآباد که از منطقه خویدک تا فیروزآباد اشکذر ادامه دارد و مسیر خیابان مهدی و محلات مالمیر تا شاه ابوالقاسم شهر یزد را در این مسیر طی می‌کند، خطری جدی و در کمین بافت تاریخی یزد است.

 
وی با تاکید بر این که امکان ریزش خانه‌های متصل به این فاضلاب‌ها وجود دارد، گفت: قنات فیروزآباد که شاید پس از قنات زارچ از قنوات مهم و طولانی یزد باشد و قدمت آن به  قرون اولیه اسلام بر می‌گردد، وضعیت بدی دارد به طوری که بالا آمدن فاضلاب‌ها و افزایش سطح رطوبت آن، منجر به پر شدن قنات و حتی برخی از آب انبارها  شده است.
 
این مسئول ادامه داد: میراث فرهنگی متولی قنوات نیست اما باید راه این قنات هر چه سریعتر باز شود و لازم است که برای نجات بافت تاریخی یزد، شهرداری و جهادکشاورزی و ارگان‌های متولی هر چه زودتر در این باره اقدام کنند.
 
فاطمی افزود: قبلاً موضوع فاضلاب‌های این قنات‌ها به هتل‌ها و تاسیسات گردشگری نسبت داده شده بود ولی بررسی‌ها نشان داد که هیچ هتل و تاسیسات گردشگری در مسیر این قنات‌ها قرار ندارد.
 
وی این معضل را بزرگترین عامل تهدید کننده بافت تاریخی یزد اعلام کرد و گفت: بحث افزایش فاضلاب در قنوات به ویژه قنات فیروزآباد هر چه زودتر باید برطرف شود و میراث فرهنگی در این راستا به کمک ارگان‌های مربوطه و مدیران شهری، جهاد کشاورزی و اب و فاضلاب نیازمند است چرا که اگر هر چه زودتر اقدامی در این رابطه انجام نشود، بخشی از بافت تاریخی و حریم جهانی آن تخریب شده یا فروکش می‌کند.
 
البته معضل اتصال فاضلاب‌های خانگی بافت تاریخی به قنوات از مواردی بود که در گذشته نیز از سوی کارشناسان و برخی از مسئولان مطرح شده بود اما نه تنها هیچ اقدام قابل توجهی در این راستا از سوی متولیان انجام نشد بلکه با غفلت از این مسئله، حفظ بافت تاریخی و جهانی به عنوان مسئولیتی بر دوش همه ارگان‌ها پس از ثبت جهانی یزد نیز نادیده گرفته شد.
 
قنات جهانی زارچ نیز از جمله قنواتی بود که فاضلاب‌های خانگی بسیار زیادی به آن متصل بود اما پس از ثبت شدن در فهرست آثار جهانی، از این معضل نجات یافت اما مسئله قنات فیروز آباد تنها محدود به مشکلات قنات نیست بلکه سلامت و امنیت بخشی از بافت تاریخی را تهدید می‌کند و به گفته میراث فرهنگی، اگر اقدامی فوری در این زمینه انجام نشود، بخشی از بافت تاریخی تخریب خواهد شد و این بار نه تنها سلامت بافت و ابنیه تاریخی، بلکه ممکن است سلامت مردم و ساکنان این محدوده‌ها نیز به مخاطره بیافتد لذا  ضروری است که هر چه زودتر مسئولان در این راستا اقدام کنند.
 
 
منبع:ایسنا یزد

بخش نظردهی بسته شده است..