جایگاه یزد ازنظر تعداد خودروهای خارجی

یزدی‌ها پورشه‌سوار نیستند/ رشد روزافزون تقاضای خرید خودروهای خارجی

این روزها گاه خبرهایی رسمی و غیررسمی مبنی بر واردات خودروهای لوکس چند‌میلیاردی از جمله پورشه و مازراتی می‌شنویم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی یزدی نیوزخبرهایی که ممکن است برای ما یزدی‌ها نیز این تصور را ایجاد کند که حالا باید منتظر تردد و خودنمایی این نوع خودروها در خیابان‌های یزد باشیم اما مسئول اتحادیه صنف نمایشگاه‌های اتومبیل استان مدعی است که یزدی‌ها «پورشه‌سوار» نیستند.

روزنامه همشهری نوشت:در این میان، عرضه خودروهای چینی بی‌کیفیت نیز فرصت سوار شدن بر ماشین‌های خارجی را برای شماری از شهروندان فراهم کرده است از این رو آمار خودروهای خارجی که در استان و شهر یزد تردد می‌کنند، درحال بالا رفتن است و متناسب با آن، نمایندگی شرکت‌های خودروساز خارجی نیز در استان افزایش یافته است.
بعد از افزایش چندباره قیمت خودروهای داخلی، برخی یزدی‌ها ترجیح می‌دهند به جای سوار شدن خودروهای داخلی، خودروی خارجی خریداری کنند تا خودروهایشان در کنار کیفیت و رعایت استانداردهای جهانی، ظاهری لوکس و زیبا هم داشته باشد.
اما نکته آنجاست که برخی خودروهای چینی که در بازار عرضه می‌شوند، قابلیت رقابت با خودروهای باکیفیت داخلی را ندارند و بسیاری از فعالان صنف خودرو معتقدند که خودروهای داخلی با کیفیت، انتخاب بهتری نسبت به خودروهای خارجی چینی هستند.

کاهش ۳۰ درصدی فروش ماشین‌های خارجی
مسئول اتحادیه صنف نمایشگاه‌های اتومبیل یزد گفت: استقبال مردم استان از خرید خودروهای خارجی همچنان بالاست اما نسبت به مدت مشابه سال قبل فروش این خودروها ۳۰ درصد کاهش یافته است.
«حسن ضیائی» با تاکید بر رکودی که بر بازار خودرو اعم از خودروهای داخلی و خارجی حکمفرماست، افزود: اگرچه قیمت خودروهای خارجی رسما کاهش نیافته اما رکود باعث شده است که قیمت‌ها به صورت غیررسمی افت کند.
وی با بیان افزایش تقاضا برای خرید خودروهای چینی گفت: تمام خودروهای چینی بی‌کیفیت نیستند و شرکت‌های خودروسازی توانمندی نیز در چین فعال هستند، اما اینکه فکر کنیم هر خودروی چینی نیز چون خارجی است کیفیت بهتری از خودروهای ایرانی دارد، اشتباه است.
ضیائی گفت: خودروهای خارجی که در یزد خرید و فروش می‌شود بین ۵۰ تا ۴۰۰ میلیون تومان قیمت دارند و متقاضیان بسته به توان اقتصادی و علاقه، خودروی خود را انتخاب می‌کنند.
وی وضعیت فروش این روزهای خودروهای خارجی در استان را نسبت به ابتدای امسال، بهتر عنوان کرد و افزود: عملکرد نمایندگی خودروهای خارجی در استان مورد رضایت است و گرانفروشی خودروهای وارداتی در استان، تاکنون گزارش نشده است.

فعالیت ۸ نمایندگی خودروهای خارجی در استان
مسئول اتحادیه صنف نمایشگاه‌های اتومبیل استان با اشاره به فعالیت بیش از ۸ نمایندگی خودروهای خارجی در استان اضافه کرد: شرکت‌های خودروسازی خارجی به تعهدات خود در برابر مشتریان پایبند هستند و خدمات پس از فروش مناسبی نیز به مشتریان خود عرضه می‌کنند.
 ضیائی به فروش اقساطی خودروهای خارجی نیز اشاره کرد و گفت: این یکی از شرایط خرید خودروهای خارجی است که فرصت خرید را به صورت اقساطی به متقاضیان می‌دهد.

جایگاه یزد ازنظر تعداد خودروهای خارجی
ضیائی مدعی است کیفیت و خدمات پس از فروش خودروهای داخلی در کنار افزایش قیمت آنها باعث شده است که تمایل مردم استان به خرید خودروهای خارجی افزایش یابد.  به گفته وی تعداد خودروهای خارجی که در استان وجود دارد به نسبت جمعیت مردم یزد، این استان را از این نظر در رتبه دوم کشور قرار داده است.
وی ادامه داد: خدمات پس از فروش و تعهدات شرکت‌های خارجی، شهروندان یزدی را مجاب کرده است که برای خرید خودرو بیشتر هزینه کنند و ماشین خارجی بخرند.

انتقاد به واگذاری امتیاز واردات خودرو به معلولان
این مسئول به واگذاری امتیاز واردات خودرو به معلولان برای حمایت از آنها انتقاد کرد و افزود: دولت برای حمایت از معلولان، تخفیفات گمرکی واردات خودرو را به آنها داده است و این در حالی است که معلولان عمدتا توانایی واردات خودرو را ندارند و در این میان عده‌‌ای دلال از این فرصت سوء استفاده کرده و از این حقوق بهره‌مند می‌شوند. ضیایی ادامه داد: این موضوع موجب شده است خودروهایی که از این طریق وارد بازار عرضه می‌شود، نسبت به خودروهایی که از سوی نمایندگی‌ها وارد می‌شود، ارزان‌تر باشد اما فاقد سند رسمی است و به صورت قولنامه‌ای معامله می‌شود.
مسئول اتحادیه صنف نمایشگاه‌های اتومبیل یزد این شیوه معامله را از نظر قانونی دارای اشکال عنوان کرد و افزود: اگر هر یک از طرفین معامله جان خود را از دست بدهد، معامله فاقد اعتبار خواهد بود و دست طرفین از حقوقشان کوتاه می‌شود. وی ادامه داد: اگر دولت تصمیم به حمایت از این قشر دارد، می‌تواند روش‌های مناسب‌تر و عمومی‌تری را برای حمایت انتخاب کند و کارهای تخصصی را به اهل آن بسپارد.

رشد روزافزون تقاضای خرید خودروهای خارجی
با توجه به گران بودن خودروهای خارجی، استقبال از شرایط فروش اقساطی خودروهای خارجی رو به افزایش است. اگرچه استان از نظر مالکیت خودروهای خارجی در جایگاه دوم کشور قرار دارد اما کاهش قدرت خرید مردم، کاهش ۳۰ درصدی فروش را نسبت به مدت مشابه سال قبل رقم زده است. خودروهای خارجی که در استان معامله می‌شود بین ۵۰ تا ۴۰۰ میلیون تومان ارزش دارند و تقاضا برای خرید خودروهای لوکس خارجی از جمله پورشه و مازراتی در استان کم است.

بخش نظردهی بسته شده است..