خانه فرخی یزدی مامن شاعران یزد می‌شود؟

خواهرزاده فرخی یزدی چند ماهی است که از فرنگ به یزد آمده و حالا خانه پدری فرخی یزدی را به سازمان میراث فرهنگی اهدا شده است. اهدای این خانه امیدهای بسیاری را برای ساماندهی بخشی از بافت تاریخی یزد زنده کرده است. این خانه قرار است که مامن شاعران و نویسندگان یزد و موزه شود. حالا باید دید که سازمان میراث ...

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی یزدی نیوزسخندان، خواهر زاده ۹۵ ساله فرخی یزدی به chn می‌گوید که این خانه به دست سازمان میراث فرهنگی سپرده شده است تا شاید خانه فرخی یزدی مرمت و تبدیل به مامن امنی برای شاعران و نویسندگان یزد شود.

 
او که تنها دو بار فرخی یزدی را دیده است، خاطرات بسیار کمی از این مرد بزرگ دارد اما به واسطه پدرش با همه خاطرات و اتفاقات زندگی این شاعر آشناست.
 
تصویری از خانه لب دوخته که قرار است مامن شاعران و نویسندگان یزدی شود
 
حسین فاطمی، مصطفی فاطمی، معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی یزد  هم امیدوار است که سازمان میراث فرهنگی یزد با احیای این خانه بتواند دینش را به یکی از بزرگترین آزاد‌یخواهان ایران ادا کند.
 
او می‌گوید که در کنار خانه فرخی یزدی چند خانه تاریخی دیگر نیز قرار دارد که در صورت خرید  این خانه‌ها و همچنین بازسازی دوباره قبر وحشی بافقی که نزدیک خانه فرخی یزدی است. می‌توان مجموعه تاریخی فرهنگی را در این قسمت از یزد احیا کرد.
 
شرافت، رییس میراث فرهنگی یزد نیز در گفت و گو با chn از مرمت و احیای خانه فرخی یزدی می‌گوید:«خوشبختانه خانه فرخی یزدی به سازمان میراث فرهنگی احیا شده و حالا وظیفه ما ساماندهی آن است.»
 
به گفته او در کنار آن خانه های ارزشمند دیگری  نیز قرار دارد که سامان میراث فرهنگی تصمیم به خرید آن داشته و امیدوارست در این قسمت از یزد مجموعه فرهنگی و تاریخی احیا کند.
 
گفته می‌شود که این خانه متعلق به یکی از پهلوانان نامی در دوران صفویه بوده است و زمانی مامن مردم در زمان‌های حمله و عناد با آن‌ها به شمار می‌رفته. در کنار این دو بنا، خانه  والی یزد نیز قرار دارد.
 
شرافت می‌گوید که اگر این دو خانه خریداری شود، ما می‌توانیم مجموعه کامل تاریخی و فرهنگی را در موچه آروک احیا کنیم. 
 
در حال حاضر هیات امنای برای ساماندهی این خانه متشکل از دوستداران و کارشناسان میراث فرهنگی تشکیل شده است. در صورت مرمت خانه فرخی یزدی قرار است که این خانه دارای سه کاربری شود. نخست موزه که وسایل و لوازم متعلق به فرخی یزدی در آن قرار می‌گیرد و بخش دیگر تبدیل به خانه فرهنگی برای شعرا و نویسندگان یزد و آخرین بخش نیز موزه‌ای برای تاریخ شهر یزد می‌شود.
 
هیات امنا متشکل از تعدادی از فرهیختگان و پژوهشگر میراث فرهنگی برای همفکری برای پیگیری ساماندهی این مجموعه است. خانه فرخی صرفا بحث موزه نیست . رفت و آمد باشد و کانونی برای حضور اندیشمندان و شعرای یزد.

بخش نظردهی بسته شده است..