دبیرستانی تاریخی در یزد نونوار می‌شود

دبیرستان تاریخی کیسخروی یزد از سوی اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی این شهر تاریخی مرمت می شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی یزدی نیوزدبیرستان تاریخی کیخسروی یزد از سوی اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی این شهر تاریخی مرمت می شود.

 
سرپرست معاونت میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد عنوان کرد: این دبیرستان تاریخی با اعتبار بالغ بر  چهارصد میلیون ریال در حال مرمت است که عملیات اجرایی آن شامل استحکام بخشی، نماسازی، ‌خاکبرداری کف و پی کنی، ‌گودبرداری و شفته ریزی و اجرای آجر فرش حیاط  است.
 
محسن ذاکری افزود: بنای دبیرستان کیخسروی در مجاورت خیابان شهید چمران (هراتی) واقع شده ومطابق کتیبه نقاشی تخت منصوب برسردر ورودی ساختمان بنیانگذارآن کیخسرو مهربان رستم نوشته شده است. این بنا متعلق به اواخر قاجار و اوایل دوره پهلوی است.
 
این مقام مسئول اظهار داشت: ازجمله ویژگی معماری این بنا ساختمانی با نمای آجری است که در سردر ورودی اصلی یک کتیبه کاشی تخت آبی رنگ آرم فروهر سفید رنگ را درخود جای داده است. دوستون وسرستون سنگی که ستونهای تخت جمشید را تداعی دارد درگاه اصلی را به سه دهنه ورودی تقسیم کرده است. این دبیرستان از بدو تاسیس تاکنون استفاده آموزشی داشته و از ابنیه عام المنفعه زرتشتیان یزد است.
 
دبیرستان کیخسروی درتاریخ ۱۵/۱۲/۷۹ به شماره ۳۶۱۳ درفهرست آثارملی کشورثبت شده است .
 

بخش نظردهی بسته شده است..