افت ۱۶درصدی قیمت پایه میلگرد، نورد فولاد یزد

no-thumbs

در آخرین روز کاری بازار فولاد در هفته جاری در حالی که قیمت اغلب آهن‌آلات با ثبات همراه شد، اما قیمت تیرآهن به خصوص در شاخه‌های سبک بار دیگر متاثر از بازارسازی برخی تجار رشد نامحسوسی را تجربه کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی یزدی نیوز برخی نوردکاران بخش خصوصی قیمت میلگرد را در دامنه ۵ تا ۱۰ تومان تنزل دادند، تیرآهن ذوبی نیز تا حداکثر یک درصد نسبت به روز ماقبل با افزایش نرخ همراه شد. اما دیگر مصنوعات فولادی نظیر شمش، ورق، نبشی و ناودانی و … با تغییر چندانی در قیمت‌های پیشنهادی روبه‌رو نشدند.

تشدید سیاست صبر و انتظار میان خریداران، قرار داشتن در ماه رمضان و زمان رکود فصلی مبادلات آهن و از سویی بی‌رغبتی معامله‌گران و فعالان بازار برای حضوری جدی‌تر در فرایند مبادلات از جمله عوامل بی‌رمقی و کم تحرک بودن معاملات بازار آهن در روزهای اخیر به شمار می‌روند.

منبع: اقتصاد نیوز
در این میان برخی معامله‌گرن بازار معتقدند: با پایان یافتن ماه رمضان به خصوص پس از پشت سر گذاشتن روزهای گرم سال، مبادلات بازار فولاد تکانی خواهد خورد؛ چراکه هم‌اکنون قیمت‌ها در این بازار به کف رسیده و دیگر جایی برای تنزل بیشتر قیمت‌ها نیست مضاف بر اینکه تا آن زمان هم با احتمال بالایی مذاکرات هسته‌ای در دوره آخره گفت‌وگوها تعیین تکلیف شده و ابهامات مربوط به رفع تحریم‌ها برطرف شده است، از این رو خریداران دیگر تمایلی برای در پیش گرفتن سیاست صبر و انتظار در بازار نخواهند داشت.

در کنار تحولات بازار آزاد، امروز در بورس کالا نیز تنها عرضه کننده رینگ فولاد شرکت نورد فولاد صنعتی و ساختمانی یزد بود که در قالب یک معامله نقدی، ۱۱۰۰ تن سبد میلگرد مخلوط را با قیمت هر کیلو ۱۴۶۰ تومان به تابلو آورد اما خریداری نداشت.

این شرکت از سال گذشته تا کنون تنها در سه نوبت محصول تولیدی خود را در بورس کالا عرضه کرده است. اولین عرضه این شرکت در طول یک سال گذشته به تاریخ ۲۲ تیرماه ۹۳ برمی‌گردد که ۸۰۰ تن سبد میلگرد مخلوط را با قیمت ۱۷۳۰ تومان در هر کیلو ارائه کرد اما تنها نیمی از آن خریداری شد.

دومین عرضه شرکت نورد فولاد صنعتی و ساختمانی یزد هم به تاریخ ۱۲ شهریور ۹۳ مربوط می‌شود که میلگرد گرید A3 در سایز ۱۰ (با نرخ ۱۸۰۰ تومان) را به میزان ۱۳۲۰ تن به تابلو آورد، اما این محصول نیز در حجم ۴۴۰ تن به فروش رفت.

تا اینکه امروز هم این شرکت، سبد میلگرد مخلوط را با قیمتی که نسبت به عرضه پارسال ۱۶ درصد کمتر است به میزان ۱۱۰۰ تن ارائه کرد، اما با بی‌اقبالی خریداران روبه‌رو شد.


 

بخش نظردهی بسته شده است..