طی نشستی

تمجید معاون وزیر نیرو از عملکرد استان یزد/ شیوه جدید یزدی ها در مدیریت آب باید در کشور اجرا گردد

معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا گفت: در زمان حاضر، طرح بازچرخانی آب در مجتمع های مسکونی استان یزد در حال اجراست و این طرح بایستی در مجتمع‌های مسکونی سراسر کشور اجرایی شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی یزدی نیوزمعاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا گفت: با ادامه قانون‌گریزی‌ها و بی‌انضباطی در استفاده از منابع آب کشور به‌زودی در آب‌های سطحی و روان‌آب‌ها نیز دچار مشکل خواهیم شد.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، مهندس" رحیم میدانی" در نخستین روز هفته صرفه جویی در مصرف آب که با عنوان "آب، رسانه و مدیریت مصرف (شرب، کشاورزی، صنعت)" نام‌گذاری شده است، در جمع خبرنگاران رسانه‌های جمعی حاضر شد و به سوال‌های آنان پاسخ گفت.
وی با اشاره وضعیت نامناسب منابع آب کشور و وجود تنش‌آبی در بیشتر استان‌ها گفت: بیشتر مردم زمانی‌که با مشکل تامین آب شرب مواجه می‌شوند، آن وضعیت را بحرانی می‌دانند؛ در حالی که کمبود و بحران آب با شاخص‌های خاصی سنجیده می‌شود.
میدانی میزان بارندگی امسال را ۱۸۳ میلی‌متر ذکر کرد و افزود: این بارش نسبت به درازمدت ۲۱ درصد و نسبت به سال ماقبل خود ۱۴ درصد کاهش داشته است.
وی اضافه کرد: هم‌اکنون ۵۵ درصد نیاز مردم در شرب، صنعت و کشاورزی از منابع زیر زمینی تامین می‌شود و این منابع به سوی نابودی و اضمحلال پیش می‌روند و با یک یا دو بار بارش سالیانه این منابع احیا نخواهند شد؛ بلکه در بهترین شرایط بارش،۲۰ سال طول خواهد کشید تا این منابع به حال اول بازگردند.
معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا خاطرنشان کرد: عامل ایجاد بحران آبی که امروز با آن مواجه هستیم بارندگی نبوده و در زمان کوتاه ایجاد نشده تا در مدت زمان یک‌سال به‌وسیله بارش رفع شود.
وی ادامه داد: عامل اصلی ایجاد این بحران عوامل انسانی، بی‌نظمی و عدم برنامه‌ریزی و مدیریت صحیح منابع آب است.
میدانی با بیان اینکه اگر قوانین به‌خوبی اجرا می‌شد، اکنون شاهد ده‌ها هزار حلقه چاه غیر مجاز در کشور نبودیم، گفت: حتی برداشت بیش از حد مجاز از منابع آب‌های زیرزمینی توسط چاه‌های دارای مجوز باعث شده تاکنون، ۶ میلیارد متر مکعب بیشتر از حد مجاز از منابع زیرزمینی برداشت داشته باشیم.
وی اضافه کرد: در مجموع برداشت بیش از ۱۱۰ میلیارد مترمکعب از ذخایر استاتیک و ذخایر استراتژیک، کشور ما را وارد مرحله‌ای از بحران آبی وارد کرده که امروزه شاهد هستیم و همان قانون‌گریزی ها و بی انضباطی ها در آب‌های سطحی و روان‌آب‌ها نیز در حال انجام است و به‌زودی در این موارد نیز دچار مشکل خواهیم شد.
معاون وزیر نیرو با اشاره به اینکه مردم و مسئولان باید بپذیرند که استفاده از آب تا یک حد معینی مجاز است، افزود: همانطوری‌که خزانه کشور با کمبود نقدینگی مواجه می‌شود، سفره‌های زیرزمینی نیز بر اثر برداشت نامعقول با کمبود مواجه خواهند شد.
وی با بیان اینکه امسال برای تامین آب شرب مردم در برخی از نقاط کشور مجبور به اجاره چاه شدیم، گفت: در اکثر نقاط کشور آبی برای تخصیص وجودندارد، لذا برخی پروژه‌های تحقیقاتی و اجرایی را تعدیل کرده‌ایم و زمانی‌که می‌دانیم آبی برای تخصیص وجود ندارد، نباید از جیب مردم هزینه کنیم و پروژه بسازیم.
میدانی از مردم و مسئولان خواست همگی دست به‌دست هم دهند تا کشور را از این بحران نجات دهند.
وی با اشاره به اینکه کل موجودی منابع آبی کشور به دلیل تغییر اقلیم از ۱۲۰ میلیارد مترمکعب به ۱۰۴ میلیارد متر مکعب رسیده است، بیان داشت: در بیشتر کشورها بیش از آنکه از کمبود آب رنج ببرند از ضعف مدیریت رنج می برند، لذا با توجه به اینکه آب یک موضوع فرابخشی است، وزارت نیرو به تنهایی نمی‌تواند بحران آب را حل نماید، بلکه نیاز به همراهی مردم و دولت دارد و بدون ضمانت اجرایی و همراهی بهره‌برداران اینکار میسر نخواهد بود.
معاون آب وزیر نیرو با بیان اینکه امسال قرار بود سد کرخه ۵ میلیارد مترمکعب از آب منطقه را تنظیم کند، افزود: با توجه به اینکه امسال آب ورودی پشت سد کرخه ۴۸ درصد نسبت به سال گذشته کاهش داشته است، این سد توانست ۱.۲ میلیارد متر مکعب آب را تنظیم کند.
وی با اشاره به این مطلب که نباید آب را فدای موقعیت خودمان کنیم بلکه موقعیت خود متن را فدای آب کنیم، در خصوص بحث باروری ابرها گفت: طرح باروری ابرها از ۱۶ دی سال گذشته آغاز و تا ۲۰ اردیبهشت سال‌جاری با هزینه‌ای بالا ادامه داشت.
میدانی افزود: در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، یزد، فارس، کرمان، تهران، چهارمحال بختیاری، کهگیلویه و بویر احمد و خوزستان پرواز عملیاتی و در استان های خراسان رضوی، خراسان شمالی و کرمانشاه نیز پرواز شناسایی انجام شده است.
وی در ارزیابی خود از باروری ابرها گفت: تیمی که ارزیابی را انجام می‌دهند تا ۴ ماه آینده نظر خود را اعلام خواهد کرد و در بهترین شکل ممکن می‌توان ۱۰ تا ۱۵ درصد نتیجه مطلوب گرفت.
معاون وزیر نیرو با اشاره به مصوبات شورای عالی آب ادامه داد: طبق مصوبه این شورا بایستی تجهیزات مصرف‌کننده مانند شیرآلات، ماشین ظرف‌شویی و کولرهای آبی باید استاندارد باشند، لوازم برقی باید استاندارد اجباری داشته باشند و دولت از ورود کالاهای داخلی و خارجی غیراستاندارد به درون بازار خودداری کند.
وی با اشاره به اجرای طرح بازچرخانی آب در مجتمع‌های مسکونی گفت: در این طرح، فاضلاب ساختمان پس از تصفیه برای استفاده در فلاش تانک و شستشوی حیاط و اتومبیل مورد استفاده قرار خواهد گرفت.
وی ادامه داد: در زمان حاضر، طرح بازچرخانی آب در مجتمع های مسکونی استان یزد در حال اجراست و این طرح بایستی در مجتمع‌های مسکونی سراسر کشور اجرایی شود.

بخش نظردهی بسته شده است..