دلیل سردردهای روزه‌داران چیست؟

no-thumbs

از دیدگاه طب سنتی کمبود خواب و استراحت، کاهش قند خون در طول روزه‌داری، کم شدن مصرف کافئین، کاهش مصرف سیگار، کم‌آبی، کم‌خونی و مشکلات دستگاه گوارش و معده علل شایعی برای سردرد محسوب می‌شوند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی یزدی نیوزاستاد دانشکده طب سنتی دانشگاه تهران، گفت: از دیدگاه طب سنتی کمبود خواب و استراحت، کاهش قند خون در طول روزه داری، کم شدن مصرف کافئین، کاهش مصرف سیگار، کم آبی، کم‌خونی و مشکلات دستگاه گوارش و معده علل شایعی برای سردرد محسوب می‌شوند.

دکتر غلامرضا کردافشاری توصیه کرد: افراد روزه‌دار ساعات خواب را طوری تنظیم کنند که دچار کم‌خوابی آزار دهنده نشوند. در این خصوص خواب قیلوله (یعنی از حدود یک ساعت به ظهر مانده، به‌مدت نیم ساعت خوابیدن) اثر نشاط بخشی دارد.

علل شایع سردرد در ماه رمضان

وی با بیان اینکه خواب با شکم پر بلافاصله پس از سحر توصیه نمی‌شود، افزود: خواب با شکم پر باعث پیدایش طعم نامطبوع در دهان، احساس کسالت و سردرد و بی‌نشاطی می‌شود که البته خواب بلافاصله پس از افطار نیز صحیح نیست، اما خواب در ساعات اولیه شب توصیه می‌شود.

سردرد ناشی از کاهش قند خون

این استاد دانشکده طب سنتی گفت: افرادی که در طول روزه داری به‌علت کاهش قند خون دچار سردرد می‌شوند، باید وعده سحری را حتماً مصرف کنند اما در این وعده از مصرف غذاها و نوشیدنی‌های حاوی مواد قندی فرآوری شده و شکر به‌مقدار زیاد بپرهیزند.

کردافشاری افزود: مصرف قندهای سریع الجذب مثل شکر سفید، نبات، شکلات و شیرینی تهیه شده در قنادی‌ها باعث جذب سریع قند خون و ترشح زیاد انسولین و به‌دنبال آن پایین افتادن سریع قند خون می‌شود و در نتیجه اعتیاد به خوردن قند و شکر و شیرینی ایجاد می‌شود.

سردرد به‌علت کم‌آبی

این متخصص طب سنتی ادامه داد: عدم مصرف مایعات به‌مقدار کافی و بروز کم‌آبی به‌خصوص در روزهای گرم تابستان در ماه رمضان، برای افراد دچار سردرد و میگرن، باعث تشدید بیماری می‌شود که مصرف میوه‌هایی مثل خیار، هندوانه، خربزه، انگور، گلابی، سیب، به، آلبالو و زردآلو در فاصله بین افطار تا سحر توصیه می‌شود.

سردرد به‌علت کاهش مصرف کافئین

این استاد دانشکده طب سنتی یکی از مهمترین علل سردرد در طول ماه رمضان را کاهش مصرف کافئین دانست و گفت: برای جلوگیری از این امر باید افراد ۲ تا ۳ هفته قبل از شروع ماه رمضان مصرف چای، قهوه و مواد دارای کافئین در رژیم غذایی خود را کاهش دهند تا به‌تدریج به دریافت مقدار کم آن در طول ماه رمضان عادت کنند.

به‌گفته وی؛ مصرف چای سبز بدون کافئین به‌جای چای سیاه در این زمینه می‌تواند کمک کننده باشد.

سردرد به‌علت کم‌خونی

کردافشاری در ادامه یکی دیگر از علل سردرد در ماه رمضان و در ماههای دیگر سال را کم‌خونی عنوان کرد و گفت: به بیماران دچار کم‌خونی توصیه می‌شود شربت عسل با آب جوش (بدون لیمو ترش) بعد از سحری و قبل از خواب مصرف کنند.

این متخصص طب سنتی در پایان توصیه کرد: همچنین برای این بیماران در وعده‌های افطار و سحر هر بار یک لیوان شربت شیره انگور رقیق شده با آب نیز مؤثر خواهد بود.

بخش نظردهی بسته شده است..