گفتگو با زردشت اخوان ثالث

رونمایی از کلیات اشعار اخوان ثالث همزمان با همایش بزرگداشت در یزد

٢٥ سال از مرگ شاعر «زمستان» می‌گذرد؛ حالا قرار است همزمان با بیست‌و پنجمین سال درگذشت این شاعر همایشی برای او در یزد برگزار شود، خبری که چند روز پیش منتشر شد. اما خبر تازه این است که به گفته زردشت اخوان ثالث فرزند این شاعر، همزمان با همایش از کلیات شعر او در یزد رونمایی خواهد شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی یزدی نیوزاخوان ثالث به «اعتماد» می‌گوید: «کلیات شعر اخوان، شامل تمام شعرهای شاعر است به اضافه مجموعه «سال دیگر این دوست این همسایه» که شعرهای منتشر نشده اخوان است که چندی پیش منتشر شد.»

 

به گفته او، این مجموعه اشعاری از پدرش را شامل می‌شود که از میان دست‌نوشته‌ها و سیاه‌مشق‌های او کشف شده بود.

 

برخی اشعار، در سال‌های دور و به‌صورت جداجدا در برخی مطبوعات و نشریات منتشر شده بودند، اما در هیچ یک از مجموعه‌های منتشر شده اخوان‌ثالث نیامده بودند. بخش قابل‌توجهی از این مجموعه نیز شعرهایی را شامل می‌شوند که آخرین اشعار او هستند و هرگز در هیچ جایی منتشر نشده‌اند.

 

فرزند این شاعر در حال آماده‌سازی این کلیات برای انتشار است و اظهار امیدواری می‌کند که همزمان با همایش اخوان ثالث در یزد این اثر رونمایی شود.

 

تاکنون ۴۷۰ چکیده مقاله به دبیرخانه همایش ارسال شده که بعد از داوری آثار قرار است که برگزیدگان شهریور اعلام شوند.

 

 

مقالات این همایش همگی درباره اخوان ثالث بوده از جمله محورهای آن، اخوان در عرصه تحقیقات ادبی، اسنادی از زندگانی اخوان، اسطوره و قهرمانان اساطیری در شعر اخوان، ترکیب‌سازی در شعر او، طنز در آثار این شاعر، زبان، بیان و نگاه باستانگرایانه در شعر اخوان، اخوان و اشعار نوقدمایی او، اخوان و اخوانیه‌‌سرایی، اخوان و انجمن‌‌های ادبی، اخوان و کوشش‌های او در نقد ادبی و وجوه بلاغی شعر اخوان عنوان شده است.

 

 

از سوی دیگر قرار است فیلم مستندی نیز درباره زندگی این شاعر تهیه شده و در همایش به نمایش در‌آید.

 

از زردشت اخوان ثالث درباره مرمت خانه این شاعر سوال کردیم؛ خانه‌ای که کمی بالاتر از بلوار کشاورز و نرسیده به خیابان فاطمی، در کوچه پس‌کوچه‌های امیرآباد قدیم قرار دارد؛ این خانه همان خانه‌ای است که مهدی اخوان ثالث، در فاصله سال‌های ٥٧ تا ٦٩ در آن منزل داشته و بخشی از سروده‌های معروف او در این بنا اتفاق افتاده است.

 

 

می گوید: این خانه سال‌ها همان طور مانده بود و فرزند شاعر در تلاش بود که آن را سر و سامانی دهد تا اینکه در نهایت شهرداری منطقه شش این خانه را خریداری کرد. سال ٩٢ هم اعلام شد که قرار است خانه اخوان به موزه تبدیل شود، اما فرزند این شاعر می‌گوید که خانه همچنان در حال مرمت است، ولی نکته‌ای که وجود دارد این است که ساختمان را به سلیقه خودشان درست کرده‌اند.

 

او تاکید دارد: «خانه‌ای که تعمیر شده دیگر خانه اخوان نیست.»

 

 

فرزند این شاعر یادآور می‌شود: «به آنها گفتم که این حیاطی که دارید می‌سازید حیاط خودتان است نه حیاطی که اخوان در آن زندگی می‌کرد. درهای فرفورژه و دیوارهای سنگ مرمر با حوضی که در آن آب‌نما گذاشته‌اند.»

 

به گفته اخوان ثالث، ترمیم این خانه مراحل پایانی را سپری می‌کند و بعد از آن باید تحویل شهرداری منطقه شش شود ولی هنوز نمی‌دانم که قرار است با خانه چه کنند.

 

بخش نظردهی بسته شده است..