شناسه خبر: 63475 منتشر شده در مورخ: 1397/01/25 ساعت: 10:15 گروه: اجتماعی
رییس انجمن دندانپزشکی یزد:

دندان نوزادان هر 6ماه توسط پزشک معاینه شود

دندان نوزادان هر 6ماه توسط پزشک معاینه شود
رئیس هیئت مدیره انجمن دندانپزشکی ایران، شعبه یزد، توصیه کرد: باید از زمان نوزادی، هر 6 ماه یکبار به منظور تشخیص زود هنگام مشکلات دهان و دندان و بررسی آنها به دندانپزشک مراجعه شود.

به گزارش یزدی نیوزدکتر علی رضا نواب اعظم روز جمعه به مناسبت روز دندانپزشک و آغاز هفته دندانپزشکی افزود: مسواک زدن حداقل 2 بار (صبح و شب) قبل از خواب و هر دفعه حداقل به مدت 2 دقیقه الزامی است.

وی با بیان اینکه کشیدن نخ دندان هر شب قبل از خواب به کاهش پوسیدگی و سلامت لثه ها کمک می کند، تصریح کرد: تصحیح عادات غذایی و استفاده بیشتر از میوه و سبزیجات و همچنین استفاده کمتر از غذاهای شیرین و چسبنده مانند نقل و شکلات به سلامتی دندانها کمک می کند.
این متخصص جراحی دهان، فک و صورت، با توصیه به معاینه داخلی ماهانه دهان و توجه به هر گونه زخم و برآمدگی که در مدت یک هفته ترمیم نمی شود، اظهار داشت: در صورت مشاهده هر گونه علائم غیر طبیعی باید به دندانپزشک مراجعه کرد.
نواب اعظم یادآور شد: محدود کردن نوشیدنی های ورزشی اسیدی و جایگزین کردن آن با آب فلوراید دار و شیر و برطرف کردن مشکلات دندان در دوران قبل از بارداری به دلیل مستعد بودن دندان به پوسیدگی و تورم لثه ها در دوران بارداری نیز باید در دستور کار شهروندان باشد.
وی همچنین با الزامی توصیف کردن مراجعه قبل از شروع دوره اول شیمی درمانی در بیمارانی که از داروهای 'بیس فسفونات' در درمان سرطان سینه و پروستات و 'مالتیپل' و 'میلوما' استفاده می کنند گفت: کشیدن دندان یا درمان ریشه چندین ماه پس از استفاده از این داروها موجب نکروز استخوان فکین شده که درمان های بسیار سخت و پر هزینه ای در پی دارد.
وی افزود: استفاده از سیلانت های دندانی پر کننده پیت و فیشورها که محل اصلی تجمع دبری های غذایی و پوسیدگی می باشند نیز ضروری است.
وی تعداد دندانپزشکان استان را افزون بر 350 نفر و تعداد مراکز درمانی را حدود 20