امام جمعه یزد:

وابستگی کشور به خوراک دام تأسف برانگیز است

امام جمعه یزد با اشاره به واردات خوراک دام گفت: عده‌ای از این واردات سودهای کلان به جیب می‌زنند و در عوض، گوشت و لبنیات بسیار گران به دست مردم می‌رسد که این تأسف برانگیز است.

به گزارش یزدی نیوز، آیت‌الله محمدرضا ناصری در خطبه‌های این هفته نمازجمعه یزد با اشاره به سالروز شهادت امام جواد (ع) اظهار داشت: امام جواد (ع)، کم‌سن ترین امام شیعیان است و در سن ۹ سالگی به امامت رسیده و بر اساس روایات مختلف، بین سنین ۲۲ تا ۲۶ سالگی به شهادت رسیده است.

وی با اشاره به ویژگی‌های امام جواد (ع) در مواجهه با دشمنانی که تلاش داشتند در زمینه امامت شبهه افکنی کنند، افزود: بحث های علمی، توحیدی و پاسخ به شبهات توسط امام جواد (ع) به نحوی بود که حکام زمان، از همه ولایات علما را دعوت به مباحثه با امام جواد (ع) می‌کرد اما امام از عهده همه آنها بر می‌آمد و گاه سئوالاتی را نیز مطرح می‌کردند که آنها از پاسخ به آنها در می‌ماندند.

ناصری با بیان اینکه از امام جواد (ع) به عنوان امام الوفی یعنی امام با وفا یاد شده است، مدیران، مسئولان، روحانیون و همه افراد جامعه را به وفاداری همراه با صداقت توصیه کرد و افزود: صبر باید تکیه گاه همگان در همه امور باشد زیرا با صبوری، همه مشکلات حل خواهد شد ضمن اینکه بی‌حوصلگی انسان را از دین دور می‌کند.

جهاد کشاورزی پس از تبدیل به وزارتخانه ویِژگی‌های مثبت خود را از دست داد

خطیب جمعه یزد همچنین با اشاره به فرا رسیدن هفته جهاد کشاورزی اظهار داشت: دستور تاسیس جهاد به دستور امام در سال ۵۸ پشتوانه محکمی برای انقلاب بود زیرا افراد از اقشار و گروه‌های مختلف در این حوزه ورود کردند و همه بخش‌ها را پوشش دادند و کار به خوبی پیش رفت اما متاسفانه بعد از تبدیل به وزارتخانه، تمام ویژگی های مثبت خود را از دست داد.

وی تصریح کرد: اگر جهاد کشاورزی به همان شکل جهادی خود باقی می‌ماند، امروز نباید در زمینه خوراک دام تا این حد وابسته به خارج از کشور می‌بودیم.

ناصری با بیان اینکه حرکت جهادی در زمان‌هایی مورد بی‌مهری دولت‌ها قرار گرفت، افزود: در همه عرصه‌ها به ویژه در حوزه کشاورزی، امور دوباره باید به همان شکل جهادی انجام شود زیرا اگر اگر کشاورزی ما یک کشاورزی متعهدانه باشد و وابستگی ما را از خارج قطع کند، یک جهاد است و کشاورزان ما مجاهد فی سبیل الله هستند.

امام جمعه یزد عنوان کرد: متأسفانه کشاورزی در کشور ما رها شده و بسیاری از به ظاهر کارشناسان، نظریه می‌دادند که در نقاطی نظیر یزد، کشاورزی باید برچیده شود که این حرف بسیار غیرکارشناسی و نابخردانه است.

وابستگی خوراک دام شایسته کشور ما نیست

وی با تاکید بر اینکه برای کشور ما شایسته نیست برای خوراک دام وابسته به خارج باشد، افزود: عده ای از این واردات سودهای کلان می برند و در ازای آن گوشت و مرغ و لبنیات و فرآورده های دامی به شکل بسیار گرانی به دست مردم می رسد.

ناصری عنوان کرد: جهاد کشاورزی در حوزه کشاورزی به دوران جهادی خود بازگردند و با استفاده از دانش و فناوری روز، به سرعت در تامین خوراک دام به خودکفایی برسند.

وی تصریح کرد: اینکه می گفتند گندم نکاریم چون سود ندارد، توطئه ای برای وابسته نگه داشتن کشور ما بود و پشتوانه سیاسی داشت.

ناصری تاکید کرد: تقویت کشاورزی لازم، واجب و ضروری است و حتی اگر لازم باشد باید با آب شیرین کن از دریا برای کشاورزی آب تامین شود زیرا امنیت غذایی کشور موضوع بسیار مهمی است که نباید از آن غافل شد.

ظرفیت مساجد برای اوقات فراغت کودکان و نوجوانان مورد استفاده قرار گیرد

وی در مورد اوقات فراغت نیز بیان کرد: به مساجد و مدارس و فعالان قرآن توصیه می کنم که در ایام فراغت، فعالیت‌های قرآنی را توسعه و تقویت کنند و با آماده سازی مساجد و مدارس و جذب دانش آموزان، کودکان و نوجوانان را با قرآن آشنا کنند.

ناصری با بیان اینکه عده ای از والدین با عناوین مختلف فرزندان خود را به آموزشگاه هایی می فرستند که مشکلات بسیاری دارند، افزود: باید در این زمینه هوشیاری و دقت داشته باشید تا دانش آموزان در مسیر علم آموزی و هدایت قرار دهند.

وی از تبلیغات اسلامی، هیئات مذهبی، بسیج، سپاه، آموزش و پرورش و همه دست اندرکاران امر فرهنگ و آموزش خواست تا در امر اوقات فراغت اهتمام جدی داشته باشند و متناسب با نیازهای کودکان و نوجوانان برنامه‌ریزی کنند.

منبع:خبرگزاری مهر

بخش نظردهی بسته شده است..