تغییر ساعات فعالیت ناوگان اتوبوسرانی یزد/موافقت شورای شهر یزد با افزایش ۳۰ درصدی نرخ کرایه‌ها

سازمان حمل و نقل بار و مسافر شهرداری یزد با هدف تسهیل رفت‌ و آمد شهروندان، ارائه خدمات ناوگان حمل‌ و نقل درون شهری را با توجه به تغییر ساعت کار ادارات تغییر داد.

«مهدی فعالی» رئیس این سازمان اعلام کرد: به منظور مدیریت بهینه مصرف انرژی و به استناد تصویب‌نامه هیات وزیران، با توجه به تغییر ساعت کاری ادارات  ازروز شانزدهم خردادماه، زمان شروع فعالیت ناوگان اتوبوس درون شهری از ساعت ۶ صبح به ساعت ۵:۳۰ صبح تغییر یافت.

این سازمان اخیراً لایحه‌ی افزایش نرخ کرایه انواع خودروهای حمل و نقل عمومی مسافر در شهر یزد برای سال ۱۴۰۲ را به شورای اسلامی شهر پیشنهاد داده که مورد موافقت شش نفر از ۱۰ رای اخذ شده اعضای شورای شهر قرار گرفته است.

براساس این لایحه نرخ پیشنهادی ورودیه تاکسی گردشی از ۲۶۰۰۰ ریال به ۳۴۰۰۰ ریال و برای هر کیلومتر از ۸۵۰۰ به ۱۱۰۰۰ ریال می‌بایست افزایش یابد و در مورد تاکسی تلفنی و بی‌سیم نیز ورودیه از ۶۰۰۰۰ به ۸۰۰۰۰ ریال، هر کیلومتر از ۳۲۵۰۰ به ۴۰۰۰۰ ریال و برای هر دقیقه انتظار از ۶۰۰۰ به ۸۰۰۰ ریال افزایش خواهد یافت.

این افزایش نرخ برای سرویس حمل و نقل پرسنل صنایع و نیز تاکسی ویژه فرودگاه، راه آهن، ترمینال غدیر و پایانه‌های امام علی(ع) و دولت آباد نیز پیشنهاد شده که با مصوبه شورا با این افزایش نرخ به میزان ۳۰ درصد موافقت شد.

البته «عزیزالله سیفی» رئیس شورای اسلامی شهر یزد قبلاً در نشستی بر لزوم آشتی دوباره مردم با ناوگان حمل و نقل عمومی شهر تاکید کرده و در مورد استقبال اندک یزدی‌ها از این ناوگان گفته بود؛ یکی از علل بروز ترافیک‌های امروز شهر یزد علی‌رغم گستردگی شهر، عادت کردن مردم به استفاده از خودروهای شخصی به جای ناوگان حمل و نقل عمومی است و لذا امروز در شرایط پساکرونا نیازمند فرهنگ‌سازی برای آشتی دوباره مردم با ناوگان حمل و نقل عمومی شهر هستیم.

وی در همین راستا از خریداری ۲۹ دستگاه اتوبوس و ۹۶ دستگاه ون برای حمل و نقل عمومی شهر در کنار راه‌اندازی تاکسی‌های خطی در شهر به عنوان اقدامات در دستور کار شهرداری جهت رونق حمل و نقل عمومی در شهر یاد کرده بود.

حال باید دید در شرایط اقتصادی فعلی واکنش شهروندان به اعمال این افزایش نرخ در صورت ابلاغ، چه خواهد بود و آیا در ماه های آتی رونق حمل و نقل عمومی شهر که با شیوع کرونا دچار رکودی قابل توجه شد، خواهیم بود.

منبع:ایسنا یزد

بخش نظردهی بسته شده است..