احتمال انتقال تب خونریزی دهنده کریمه کنگو به انسان در بهار/مردم مراقب باشند

مدیرکل دامپزشکی استان یزد گفت: هم‌زمان با فصل بهار و تابستان احتمال سرایت و انتقال بیماری‌ تب خونریزی دهنده کریمه کنگو به انسان افزایش می‌یابد و مردم باید مراقب باشند تا مبتلا نشوند.

به گزارش یزدی نیوز، علی فاتحی نیا از کمین بیماری تب کریمه کنگو خبر داد و اظهار کرد: با آغاز فصل بهار و تابستان احتمال سرایت و انتقال بیماری‌ CCHF تب خونریزی دهنده کریمه کنگو به انسان از طریق گزش کنه و تماس مستقیم با خون یا لاشه حیوان آلوده افزایش می‌یابد.

وی با بیان این‌که مخزن اصلی ویروس تب کریمه کنگو در طبیعت، کنه‌ها و حیوانات هستند، افزود: این بیماری بدون علائم و در برخی مواقع با تب چند روزه مشاهده می‌شود که درمان آن در انسان نیازمند مراقبت‌های ویژه و خاص است.

مدیرکل دامپزشکی استان یزد گفت: در صورت قصور و کوتاهی هنگام ابتلای انسان‌ها، این بیماری منجر به مرگ‌ومیر نیز می‌شود‌.

فاتحی‌نیا ضمن ارائه توصیه‌های متعدد برای جلوگیری از ابتلا به تب کریمه کنگو، تصریح کرد: دامداران‌ باید بدن دام‌ها و اماکن نگهداری آنان را علیه انگل‌های خارجی از جمله کنه‌ها سم‌پاشی کنند تا در معرض ابتلا به این بیماری مشترک بین انسان و حیوان قرار نگیرند.

وی خاطرنشان کرد: خطر انتقال بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو در اثر کشتار غیرمجاز دام در منازل و یا معابر عمومی برای افراد و عدم استفاده از دستکش برای تمیز کردن و خرد کردن گوشت در خانم‌های خانه‌دار افزایش می‌یابد.

این مسئول ادامه داد: در کشتارگاه‌های صنعتی دام که دامپزشک مسئول فنی بهداشتی در محل کشتار حضور داشته و بازرسی از دام قبل، حین و بعد از کشتار و نگهداری گوشت در پیش سرد تا ۲۴ ساعت انجام شده و سپس عرضه گوشت در مراکز عرضه تحت نظارت دامپزشکی انجام می‌شود، هیچ خطری متوجه مصرف‌کننده نیست.

وی در خاتمه اذعان کرد: از مردم استان یزد درخواست می‌شود ضمن اینکه گوشت مصرفی خود را از مراکز مجاز و تحت نظارت‌های بهداشتی دامپزشکی تهیه می‌کنند، به لیبل و مهر دامپزشکی بر روی لاشه‌ها نیز توجه ویژه داشته باشند و در صورت مشاهده هرگونه تخلف با سامانه ۱۵۱۲ تماس حاصل نمایند.

منبع:خبرگزاری فارس

بخش نظردهی بسته شده است..