در راستای صیانت از نیروی کار انجام شد؛

راه اندازی ۲ خانه بهداشت کارگری در بهاباد

دو خانه بهداشت کارگری در راستای صیانت از نیروی کار و حفظ سلامتی کارگران در بهاباد راه اندازی شد.

به گزارش یزدی نیوز، دو خانه بهداشت کارگری در بهاباد با هدف صیانت از نیروی کار و ارائه خدمات بهداشتی بوسیله آموزش، آگاه شدن کارگران از خطراتی که آنان را تهدید می کند، با حضور مسئولان استانی و شهرستانی در دو واحد تولیدی و صنعتی افتتاح شد.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان یزد در حاشیه مراسم افتتاح این دو خانه بهداشت حفظ و صیانت از نیروی کار را بسیار با اهمیت برشمرد و افزود: تشکیل خانه بهداشت کارگری در واحدهای تولیدی امری ضروری است و استان یزد در رتبه هفتم از لحاظ تعداد خانه بهداشت کارگری در سطح کشور قرار دارد، تلاش همکاران ما در حوزه مدیریت اجتماعی برقراری تعامل با واحدهای تولیدی جهت راه اندازی خانه بهداشت برای رصد سلامت کارگران شریف است.

محمدرضا فلاحتی عنوان کرد: در قانون کار کشور اهمیت رعایت نکات ایمنی و بهداشت محیط کار مورد تا کید قرار گرفته است؛ به نحوی که بر اساس تبصره یک ماده ۹۶ قانون کار، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مسئول برنامه ریزی، کنترل، ارزشیابی و بازرسی در زمینه بهداشت کار و درمان کارگری بوده و موظف است اقدامات لازم را در این زمینه به عمل آورد.

فلاحتی ادامه داد: بر اساس مفاد قانون کار واحدهای تولیدی و صنعتی با ۵۰ نفر نیروی کار و بیشتر مکلف به ایجاد خانه های بهداشت کارگری هستند.

وی اضافه کرد: خانه های بهداشت کارگری به منظور ارتقا سطح سلامت کارگران از طریق انجام مراقبت‌های بهداشتی، همکاری در شناسایی، ارزیابی و کنترل عوامل زیان آور و جلوگیری از بروز سوانح و حوادث محیط کار در کارگاه‌های بین ۵۰ تا ۵۰۰ نفر شاغل ایجاد می شوند.

فلاحتی تصریح کرد: ماده ۱۴۷ قانون کار جمهوری اسلامی ایران، دولت را مکلف به ارائه خدمات بهداشتی به کارگران کرده است و برنامه مشترک ارائه مراقبت‌های اولیه بهداشتی به بیمه شدگان با همکاری مجموعه تعاون، کار و رفاه اجتماعی، تامین اجتماعی و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بهداشتی اجرا می‌شود.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی با تاکید بر اینکه سعی می کنیم با همکاری کارفرمایان استان شاهد رشد قابل ملاحظه ای در زمینه خانه بهداشت کارگری تا پایان سال باشیم، گفت: در راستای صیانت از نیروی کار و حفظ سلامتی کارگران، ارائه خدمات بهداشتی بوسیله آموزش، آگاه شدن کارگران از خطراتی که آنان را تهدید می کند، ارتقاء دانش و ایجاد رفتارهای بهداشتی مناسب و سالم سازی محیط کار، پیشگیری از بیماریهای ناشی از کار مهمترین اهداف ایجاد خانه بهداشت کارگری است.

منبع:خبرگزاری مهر

بخش نظردهی بسته شده است..