عضو شورای شهر یزد هشدار داد؛

توسعه‌ی محدوده شهر یزد بدون موافقت شورای شهر و تبعات تلخ آن

عضو شورای اسلامی شهر یزد با بیان این که محدوده این شهر بدون موافقت شورای شهر در حال توسعه است، بر ضرورت ایجاد کنار گذر شمال شرقی شهر یزد با هدف جلوگیری از سوءاستفاده سوداگران و دست اندازی شهر به آبادیهای جنوب و جنوب غربی شهر تاکید کرد.

«مجید تجملیان» در نود و هشتمین جلسه صحن علنی شورا در سخنان پیش از دستور تصریح کرد: برخی از دستگاه های استانی بدون نظر شهرداری و شورای اسلامی شهر یزد، درحال توسعه بی رویه شهر به آن سوی کمربندی و کنار گذر جنوب غربی هستند و این در حالیست که مشاور اولین طرح جامع شهر یزد در چند دهه پیش با روشن‌بینی تأکید کرده است که کنارگذر شهر یزد برای جلوگیری از دست‌اندازی شهر به آبادی‌های جبهه جنوب و جنوب غربی و سوء استفاده سوداگران، بایستی از مسیر شمال شرقی(پشت خلدبرین) اجرا شود.

وی ادامه داد: متأسفانه طی چند دهه اخیر نه تنها به نظر مشاور مذکور توجهی نشد، بلکه طی دو مرحله شاهد توسعه افقی پهنه شهر به سمت جنوب غربی بودیم؛ ابتدا ایجاد کنارگذر اول (بلوار دانشجوی فعلی) در ابتدای دهه ۱۳۶۰ طی حدود شش سال و سپس ایجاد کنارگذر دوم (کمربندی فعلی) در دهه ۱۳۷۰ و ۱۳۸۰ طی حدود ۱۵ سال و طی سال‌های اخیر هم شاهد هستیم که با کمال تأسف عده‌ای که منافع عمومی شهر و شهروندان برایشان اهمیتی ندارد در مراکز تصمیم‌گیری نفوذ کرده‌اند و با لطایف‌الحیلی به دنبال الحاق زمین‌های آنسوی کنارگذر به محدوده شهر هستند.

تجملیان گفت: اینجانب هشدار جدی می‌دهم که اگر شورای اسلامی شهر یزد با قاطعیت از توسعه شهر به آنسوی کنار گذر فعلی، جلوگیری نکرده و این انحراف خطرناک ادامه پیدا کند، تبعات وحشتناکی در آینده‌ای نزدیک گریبان‌گیر شهر و شهروندان یزد خواهد شد.

به گفته این عضو شورای شهر یزد، نه تنها در حال حاضر بودجه هنگفت لازم برای ایجاد کنارگذر شمال شرقی یزد در وزارت راه و شهرسازی وجود ندارد، بلکه با فرض وجود داشتن این بودجه هم زمان اجرای آن با توجه به تجربیات قبلی کمتر از ۲۰ سال نخواهد بود لذا برای جلوگیری از تبعات تلخ، بایستی مدیریت شهری یزد بر بستن جدی و قاطع محدوده شهر یزد متمرکز شود.

وی در خصوص پاره‌ای از تبعات تلخ توسعه بی رویه افقی شهر به آنسوی کنارگذر جنوبی با آهنگ فعلی را شامل تبدیل شدن کنارگذر فعلی به کشتارگاه انسان‌ها، الحاق تدریجی روستای شحنه، شهرک طرح ملی مسکن، کاریزبوم و سایر موارد مشابه به محدوده شهر یزد، عدم کشش بودجه شهرداری برای اداره شهری با این پهنه فراخ و افت خدمت‌رسانی مطلوب به شهروندان، حرکت تدریجی وضعیت شهر یزد به سمت یک شهر بی‌در و پیکر، زشت و فقیر و نهایتاً بروز مشکلات و بحران‌های جدی اجتماعی، فرهنگی، زیست محیطی و آب ذکر کرد.

عضو شوری اسلامی شهر یزد تاکید کرد: طبق آمار آخرین سرشماری، شهر یزد پایین‌ترین چگالی جمعیت را در بین مراکز استان‌ها دارد؛ همچنین نسبت مردان به زنان در جمعیت یزد به طور غیرعادی بالاتر از متوسط کشور و نشانگر آنست که شهر یزد دارد به تدریج تبدیل به یک شهر کارگری می‌شود. واقعیتی که پدیدار شدن ناگهانی طرح توسعه روستای شحنه و در حقیقت ایجاد یک شهرک مسکونی کارگری در نزدیکی شهرک صنعتی یزد را قابل فهم می‌کند.

«محمدمهدی نیکونژاد» دیگر عضو شورای اسلامی شهر یزد نیز در این مورد گفت: موضع گیری شورای شهر توسعه درون شهری اعلام شد اما برخی دستگاه ها بدون توجه به نظر شورا در حال توسعه شهر به سمت کنار گذر هستند.

به گزارش یزدی نیوز و به نقل از شورای شهر یزد، «عزیز الله سیفی» رئیس شورا هم در این جلسه خاطرنشان کرد: ضرورت دارد کنار گذر شمال شرقی شهر یزد ایجاد شود؛ هرچند طرحی از اردکان تا پل الغدیر تهیه شده است و در برنامه وزارت راه و شهرسازی است اما باید جنبه اجرایی پیدا کند.

وی از نایب‌رئیس شورا خواست که این موضوع مهم در دستور جلسه آتی شورای اسلامی شهر با استاندار یزد قرار گیرد.

منبع:ایسنا یزد

بخش نظردهی بسته شده است..