بانکی‌پور:

فقط ۵ سال برای رهایی از تله جمعیتی فرصت داریم

رئیس کمیسیون مشترک طرح جوانی جمعیت و حمایت از خانواده مجلس با تاکید بر این که برای رهایی از تله جمعیتی در کشور تنها پنج سال فرصت داریم، گفت: اگر ابربحران جمعیت اتفاق بیفتد تا ۱۵۰ سال امکان بازگشت وجود ندارد.

«امیرحسین بانکی پور فرد»در جلسه با مدیران دستگاه‌های مرتبط با جوانی جمعیت در استان با اشاره به این مطلب که قانون جوانی جمعیت، بر اساس هشدارهای مکرر رهبر معظم انقلاب در خصوص پیری جمعیت تهیه و مصوب شده است، گفت: امروز همه نسبت به اهمیت موضوع جمعیت آگاهی دارند اما متاسفانه فوریت و درک شرایط بحران جمعیت هنوز در جامعه احساس نشده است.

وی با بیان این که برای رهایی از تله جمعیتی در کشور تنها پنج سال فرصت داریم، اظهار کرد: اگر این بحران مانند کرونا جدی گرفته شود میتوانیم به آن فائق بیاییم و کشور را از یک ابر بحران نجات دهیم.

نماینده حوزه انتخابیه اصفهان و ورزنه در مجلس پیری جمعیت را یک ابر بحران غیر قابل قیاس با هیچ یک از بحران های تاریخ ایران زمین خواند و گفت: در تمامی بحران های گذشته با گذشت ۳۰ سال به روال قبل بازگشتیم اما اگر خدای نکرده بحران جمعیت اتفاق بیفتد تا ۱۵۰ سال امکان بازگشت وجود ندارد.

وی بسیاری از بحرانهای امروز کشور را نتیجه پیری جمعیت دانست و گفت: بر اساس آمارهای جهانی در سال ۱۴۳۰ یک سوم جمعیت کشور با روند فعلی را سالمندان و دو سوم را غیر سالمندان تشکیل خواهند داد.

وی اظهار کرد: این که برخی می‌گویند به چه امیدی بچه‌دار شویم، اتفاقاً آینده خوبی در انتظار این بچه‌هاست چرا که جامعه در آینده نیازمند نیروی جوان و متخصص است و در زمینه اشتغال آینده روشنی وجود خواهد داشت.

بانکی‌پور با بیان مزیت‌های قانون جوانی جمعیت، تصریح کرد: این قانون اتفاقات خوبی را رقم زده که افزایش ۱۵ درصدی نرخ ازدواج و افزایش ۳۰ درصدی نرخ بارداری را منجر شده است.

این استاد دانشگاه از اهتمام جدی برای توسعه خوابگاه های متاهلی در دانشگاهها خبر داد و ابراز کرد: هدف از توسعه خوابگاه های متاهلی تبدیل دانشگاه های مجردی به متاهلی کمک به سیر علم و اشتغال و کاهش سن ازدواج است.

بانکی‌پور اضافه کرد: برهمین اساس در بودجه دانشگاه های کشور بودجه برای احداث خوابگاه های متاهلی بودجه اختصاص داده شده و غیر از بودجه نیز بانک ها هم باید معادل درآمد اختصاصی سال گذشته دانشگاه وام بدهد البته برای دانشگاه های غیر دولتی نیز زمین و وام تخصیص داده می شود.

منبع:ایسنا یزد

بخش نظردهی بسته شده است..