عضو شورای شهر یزد:

آموزش شهروندی یک قرار اجتماعی برای ارتقا رفاه و امنیت جامعه است

عضو شورای اسلامی شهر یزد آموزش شهروندی را یک قرار اجتماعی برای ارتقا سطح رفاه و امنیت جامعه خواند و اظهار کرد: در خصوص آموزش شهروندی علاوه بر آموزش هدفمند، مشوق‌هایی نیز باید برای شهروندان در نظر گرفته شود.

«محمدمهدی نیکونژاد» در نشست اعضای کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر یزد با اعضای ستاد شهروندی سازمان فرهنگی شهرداری ضمن بیان این مطلب، افزود: آموزش شهروندی کلید توسعه شهر است و زمانی که شهروندان آشنا و پایبند به مسایل حقوقی و شهروندی باشند قطعا دغدغه های شهری کاهش می‌یابد و رفتار مردم به سمت و سویی میرود که مشارکت شهروندی افزایش یابد.

به گفته وی، آموزش شهروندی یک قرار اجتماعی است که هدف اصلی آن ارتقا سطح رفاه و امنیت در سطح جامعه است تا مردم را به یک هدف مشخص هدایت کند اگر این آموزش‌های شهروندی اثربخش نباشد و بازخورد فعالیت‌ها رصد نشود، نتیجه‌ای دربر نخواهد داشت.

عضو کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر افزود: ضرورت دارد فعالیت های آموزش شهروندی در سطح شهر مانند تهیه کلیپ و پوستر متناسب با نیاز شهروندان و در راستای اهداف سازمان های خدماتی باشد به عنوان مثال آموزش‌ها در زمینه ایمنی و حریق متناسب با اهداف آتش نشانی باشد، در زمینه تفکیک زباله با اهداف سازمان پسماند همراه باشد و در یک کلام، بسته‌های اموزشی تهیه شده هدفمند و در راستای آشنایی شهروندان برای افزایش رفاه و ایمنی و کاهش حریق و کاهش تولید زباله یا تفکیک زباله از مبدا باشد.

وی خاطرنشان کرد: البته باید توجه کرد که این کلیپ‌ها و بسته‌های آموزشی اثر بخشی لازم را داشته باشند و در مقایسه با سال‌های گذشته پیشرفت داشته باشند، همچنین این کلیپ‌های آموزشی باید آنقدر جذاب و با سلیقه تهیه شود که توجه تعداد زیادی از شهروندان را به خود جلب کند و شهروندان زیادی از آنها استفاده کنند برای همه افراد جامعه اطلاع رسانی شود و لازم است تمام شهروندان به آن دسترسی داشته باشد و محتوا نیز باید با خلاقیت توأم باشد.

نیکونژاد در خصوص کتابخوانی نیز گفت: اگر فرزندان ما امروز توجه کمتری به کتاب و مطالعه دارند، علی رغم در دسترس بودن گوشی موبایل و لپ تاپ برای همه افراد خانواده و استفاده نامتعارف از فضای مجازی، بخش قابل توجهی از این بی رغبتی ناشی از رفتار والدین است.

این عضو شورای شهر یزد همچنین تاکید کرد: در این خصوص والدین باید خود کتاب مطالعه کنند تا مشوقی باشند برای کتابخوانی فرزندان که در نتیجه علاوه بر افزایش آگاهی، میزان زمان مطالعه استان نیز افزایش می‌یابد.

منبع:ایسنا یزد

بخش نظردهی بسته شده است..