برای اولین بار خارج از پایتخت برگزار می‌شود؛

هفدهمین کنگره بین‌المللی جراحی‌های کم‌تهاجمی به میزبانی یزد

هفدهمین کنگره بین المللی جراحی‌ها و تکنیکهای کم تهاجمی با حضور تعداد زیادی فلوشیب جراحی لاپاراسکوپی داخل و خارج کشور به میزبانی شهر میراث جهانی یزد برگزار می شود.

دکتر «عمیدالدین خطیبی» رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد و رئیس کنگره در جمع خبرنگاران تصریح کرد: شهر میراث جهانی یزد از ۱۹ تا ۲۱ مهرماه میزبان برگزاری هفدهمین کنگره بین المللی جراحی‌ها و تکنیکهای کم تهاجمی با حضور ۲۰۰ نفر از جراحان، دستیاران و رزیدنتهای فعال در حوزه لاپاراسکوپی از داخل و خارج کشور است.

هفدهمین کنگره بین‌المللی جراحی‌های کم‌تهاجمی به میزبانی یزد

وی با اشاره به برگزاری این کنگره در بیمارستان شهید صدوقی یزد، این گردهمایی علمی را نه تنها فرصت بسیار خوبی به لحاظ علمی و دانشگاهی برای استان دانست بلکه آن را مغتنم برای معرفی قابلیت‌های استان در حوزه درمان و شناساندن گردشگری یزد دانست.

دکتر «سعید کارگر» از متخصصان جراحی و فلوشیپ لاپاراسکوپی استان و دبیر علمی کنگره نیز در این نشست میزبانی یزد از این کنگره با چنین گستردگی را به لحاظ اهمیت در چهار دهه گذشته یادآور شد و خاطرنشان کرد: لاپاراسکوپی به دلیل کم تهاجمی بودن و مزایایی مانند کوتاه شدن طول دوره نقاهت، کاهش عوارض جراحی و صرفه جویی در هزینه‌ها از تکنیکهای پرکاربرد و رو به پیشرفت در تمام جراحی‌های عمومی و تخصصی به شمار می‌آید.

وی ادامه داد: کنگره هفدهم طی مدت سه روز با برگزاری ۹۰ سخنرانی و ۱۳ پنل تخصصی جراحی در رشته‌های مختلف با حضور بزرگان جراحی برگزار خواهد شد.

وی از ارسال ۹۰ مقاله به این دوره از کنگره خبر داد و گفت: کمیته علمی ۲۲ مقاله را برای ارائه به صورت سخنرانی در ایام برگزاری کنگره انتخاب کرده و سعی شده تا بیشتر در قالب برگزاری پنلهای تخصصی از تجربیات و تبادل نظر جراحان بهره گرفته شود.

دکتر کارگر ضمن قدردانی از حمایتهای دانشگاه علوم پزشکی و استانداری یزد برای برگزاری این کنگره، از پخش زنده چند عمل جراحی از جمله دو عمل روده بزرگ و یک مورد عمل جراحی تیروئید به صورت کم تهاجمی و همچنین برگزار دو کارگاه آموزشی در حاشیه برگزاری این دوره از کنگره خبر داد.

وی با اشاره به حضور جراحان کشورهایی از کشورهایی مانند کره جنوبی، آمریکا، ایتالیا، اسپانیا و امارات احتمالاً به صورت مجازی با توجه به شرایط حاکم در کشورمان خبر داد و گفت: پیش بینی می شود در این کنگره میزبان حضور قریب به ۲۰۰ میهمان از داخل کشور و احتمالاً کشورهای عراق و افغانستان باشیم.

وی یادآور شد:دستاوردهای این دوره از کنگره در قالب چاپ کتاب مقالات پذیرفته شده و برگزیده منتشر خواهد شد تا در کنگره‌ها و همایشهای زیر مجموعه این برنامه که در آبانماه برگزار خواهد شد، مورد استفاده قرار گیرد.

این فلوشیپ لاپاراسکوپی با اشاره به پیشرفتهای استان در این روش جراحی، گفت: خوشبختانه از افتخارت استان این است که در دور افتاده ترین نقاط استان نیز از این روش درمانی بهره گرفته می شود.

دکتر «علی دهقانی» دبیر اجرایی کنگره نیز با بیان این که برای اولین بار شاهد برگزاری این کنگره در استانی به غیر از پایتخت هستیم، گفت: مقدمات برگزاری این کنگره از اسفندماه سال گذشته در جلسات متعددی با حضور ۳۰ نفر از اعضای اجرایی و علمی کنگره و صرف بیش از ۹۰۰ نفر ساعت تاکنون فراهم شده است.

وی عنوان کرد: علاوه بر گروه هدف جراحی‌های عمومی از سایر رشته‌ها نظیر جراحی عروق، جراحی اطفال، گوارش ارولوژی، زنان، جراحی مغز و اعصاب، پزشکی عمومی، گوش و حلق و بینی، پرستاری و غیره نیز در این کنگره حضور خواهند داشت.

دکتر دهقانی با بیان این که امیدواریم برگزاری این کنگره ثمرات و دستاوردهای بزرگی برای یزد و کشورمان داشته باشد، گفت: البته این کنگره علاوه بر آورده‌های علمی، با توجه به استقبال خوب شرکتهای مختلف تجهیزاتی، آورده‌های تجهیزاتی برای استان از جمله دستگاه‌های لاپاراسکوپی نیز به همراه خواهد داشت.

منبع:ایسنا یزد

 

بخش نظردهی بسته شده است..