رئیس سازمان مدیریت یزد خبر داد

محور فعالیت دولت سیزدهم تحول است/ابتکار یزد در اهدای نشان بهره وری و نوآوری و نشان تحول

رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان یزد با بیان این که محور فعالیت دولت سیزدهم تحول است، بر اهتمام به منابع انسانی به عنوان ابزار مهم توسعه تاکید کرد و ضمن اشاره به تحولات روی داده در جشنواره شهد رجایی امسال، از تدارک نشان بهره وری و نوآوری و نشان تحول براغی اعطا به مدیران برتر در استان خبر داد.

«مجید دهقانی‌زاده» در جلسه شورای اداری استان یزد و اختتامیه جشنواره شهید رجایی ۱۴۰۱ که در سالن تربیت معلم شهید پاکنژاد یزد برگزار شد، بیان کرد: انسان و منابع انسانی آنقدر مهم و کلیدی است که در ادبیات توسعه به عنوان هدف و ابزار توسعه از آنها یاد می شود و به عنوان راهبر جامعه نقش ایفا می کند و فرصت های جدید خدمت را می تواند فراهم کند.

وی افزود: امروزه پیشرفت‌ها لحظه‌ای و شگفت انگیز است و طبیعتا چالش های جدید هم پیش رو خواهد بود بنابراین نیاز به نوآوری و خلاقیت جدید دارد و خلاقیت نیازمند واژه کلیدی تحول است که از سوی مقام معظم رهبری هم مورد تاکید قرار گرفته به گونه‌ای که همگان می‌دانند اگر ابزار و شیوه خدمت به روز نشود توان پاسخگویی به مطالبات روز را نخواهیم داشت.

دهقانی‌زاده با تاکید بر کلیدی بودن تحول، اظهار کرد: دولت سیزدهم محوریت کار خود را بر واژه کلیدی تحول قرار داده، هر چند تحول سخت است چون به تلاش مضاعف و تغییر نیاز دارد ولی استان پیگیر اجرای آن است و واقعا نیاز به تحول داریم.

وی با اشاره به اهمیت تحول در دستگاه های اداری گفت: همه دستگاه ها خودشان را در چرخه اقتصادی کشور انکار ناپذیر می‌دانند ولی مخاطبان، مردم، فعالان اقتصادی و کسب و کار این نظر را ندارند، همچنین برخی از فعالان تولید کشور معتقدند سیستم اجرایی و اداری کشور نیازمند چابک سازی و بهینه سازی است و باید متناسب با نیاز روز تغییر کند.

رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان یزد با بیان اینکه کشور باید به جایگاه برتر در منطقه برسد، گفت: برای رشد اقتصادی و کنترل تورم، بزرگتر شدن سفره مردم و افزایش قدرت خرید خانوار ها، برای ایجاد شغل پایدار، کاهش فاصله طبقاتی و آسیب های اجتماعی و حاشیه نشینی، افزایش فرزندآوری و امید به زندگی و برای اینکه مردم احساس رضایت از خدمت داشته باشند، نیازمند تحول هستیم.

وی با بیان اینکه سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی بازوی بی بدیل رئیس جمهور در اداره کشور است، تحول را از منظر این سازمان توضیح داد و گفت: برنامه ریزی، بودجه ریزی و نظارت سه کارکرد اصلی این سازمان است و با توجه به اینکه نظارت در دو گروه بودجه ای و برنامه ای تقسیم می شود تا کنون تمرکز بر بودجه ریزی و نظارت بودجه ای بوده و نظارت برنامه ای مورد فراموشی قرار گرفته است.

وی رویکرد دولت سیزدهم را بر نظارت برنامه ای دانست و افزود: اهمیت نظارت برنامه ای تا جایی است که لازمه کنترل تورم و ساماندهی جامعه در نظارت برنامه‌ای است.

دهقانی‌زاده علاوه بر تحول حوزه نظارت در دولت سیزدهم، به تحول در سایر بخش ها هم اشاره کرد و گفت: تحول دولت سیزدهم در بودجه ریزی، و برنامه ریزی را در بودجه ۱۴۰۱ و برنامه هفتم شاهد هستیم و در بودجه ۱۴۰۲ نیز تکامل پیدا خواهد کرد.

وی اظهار کرد: برنامه تحولی استان یزد در قالب یزد نوین طراحی شده که هرچند در اجرا سخت است ولی استان با جدیت این برنامه را پیگیری می‌کند همچنین فاز اول برنامه های تحولی شهرستان و رشد اقتصادی چهار ساله استان طراحی شده حتی امکان به روزرسانی آن هم فراهم است.

دهقانی زاده تصریح کرد: پیام این تحول باید به طور کامل به تمام قسمت های استان اعم از روستاها برسد تا مردم طعم شیرین تحول را درک کند.

رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان یزد عنوان کرد: امسال در جشنواره شهید رجایی تحولاتی ایجاد شد و با تصمیم شورای راهبری و توسعه مدیریت استان علاوه بر بخش های متمرکز و سامانه ای جشنواره، چند محور در استان یزد به ارزیابی ها اضافه کردیم.

وی از مستند سازی تجارب مدیران برتر استان برای استفاده سایر ادارات از نقاط قوت و برطرف کردن نقاط ضعف خبر داد.

دهقانی زاده در توضیح فرایند ارزیابی ها به فعالیت منسجم تیم تخصصی ارزیاب اشاره کرد و افزود: با توجه به اینکه برخی مدیران به تازگی منصوب شدند لذا عمده ارزیابی ها مربوط به اقدامات سال ۱۴۰۰ است که در سال ۱۴۰۱ مورد ارزیابی قرار گرفته‌اند.

وی خاطرنشان کرد: با تصمیم استاندار و تصویب شورای برنامه ریزی و شورای راهبری توسعه مدیریت استان یزد ارزیابی خاصی تا پایان سال انجام می شود که طبق آن نشان بهره وری و نوآوری و نشان تحول به مدیران
برتر اهدا خواهد شد.
وی به مجموعه شاخص های عمومی و اختصاصی در ارزیابی‌های انجام شده اشاره و آنها را در محورهای آموزشی پژوهشی و فرهنگی، تولیدی و خدماتی، زیربنایی، توسعه زیرساخت، سلامت و رفاه‌، عمومی و قضایی تقسیم بندی کرد.

دهقانی‌زاده به رتبه برتر استانداری یزد در ارزیابی کشوری اشاره کرد و افزود: سفر ریاست جمهوری به استان یزد از نظر مبالغ اختصاص یافته و پیگیری های انجام شده جزو الگوهای کشور محسوب می شود که لازم است از دستگاه های برتر تقدیر شود همچنین استانداری یزد در ارزیابی استانداری ها جزو برترین استانداری های کشور قرار گرفت بر همین اساس واحدهای استانداری یزد که امتیاز کامل کسب کردند تقدیر می شوند.

این مسئول در پایان گفت: در زمینه مدیریت بحران با توجه به وقوع بحران های متعدد در استان، ارزیابی عملکرد در دستور کار قرار گرفته همچنین از فرمانداران و بخشداران ارزیابی صورت گرفت علاوه بر آن مدیر برتر فرهنگی نیز شناخته شد.

منبع:ایسنا یزد

بخش نظردهی بسته شده است..