سرنوشتی تلخ در انتظار بازار سنتی یزد

بازار سنتی یزد که یکی از بزرگ‌ترین بازارهای سرپوشیده و قدیمی شهر میراث جهانی یزد به حساب می‌آید، بنا به اظهارات کارشناسان ایمنی شهر از اماکن عمومی ناایمن و غیراستاندارد محسوب می‌شود اما هیچ ارگانی زیر بار مسئولیت ساماندهی و ایمن‌سازی این مکان تاریخی نمی‌رود و به نظر باید منتظر مسئولان و عکسهای یادگا...

بازار سنتی یزد با توجه به موقعیتی که در قلب بافت تاریخی و شهر یزد دارد، از مراکز مهم اقتصادی و گردشگری این شهر میراث جهانی به شمار می‌آید و نظر به استقرار عمده صنف طلافروشان یزدی در این بازار از موقعیت استراتژیکی حساسی نیز برخوردار است.

به دنبال بارندگی موسمی شدید یزد در اوایل مردادماه که منجر به وقوع سیل و ایجاد خسارت‌ به بخشهای مختلف شهر به ویژه بافت‌های فرسوده و ناایمن یزد شد، مختصر خساراتی در بخشی از سقف این بازار سنتی از سمت ورودی خیابان امام خمینی(ره) نیز ایجاد شد؛ خطری که به تهدیدات ناایمنی این بازار اضافه شد هرچند این خطر به اندازه‌ای که صورت مسئله‌ی آن پاک شود از سوی دستگاه های مربوطه با استفاده از دو تیرک چوبی به نحوی مهار شد.

گزارش ایسنا در همان ایام با عنوان «متولی بازار سنتی ولی ناایمن و حادثه‌ساز یزد کیست؟» نیز علی رغم بازخورد مطلوبی که در فضای مجازی داشت و سرآغاز یک مطالبه‌گری از سوی دوستداران میراث فرهنگی شد ولی در نهایت نتوانست به طور جدی حساسیت مسئولان و متولیان را به دنبال داشته باشد.

متاسفانه امروز بعد از گذشت نزدیک به دو ماه بنا بر مشاهدات میدانی ایسنا جهت پیگیری اقدامات انجام شده متولیان امر برای رفع خطرهای موجود در این بازار، نه تنها خطرهای گذشته از جمله کلافهای سیم برق ناایمن سقف و بدنه بازار مرتفع و ساماندهی نشده بلکه برای خطر جدید و مهار سقف به وسیله یک تیرک برق نیز اقدام عاجلی صورت نگرفته است.

جمعی از کسبه این بازار در این خصوص می گویند: چند روز بعد از بارندگی که سقف دچار ریزش شد، با دو عدد تیرک قدیمی برق‌ نسبت به مهار سقف اقدام شد که یکی از آن تیرک‌ها چند روز بعد بی‌دلیل سقوط کرد که البته خوشبختانه به خیر گذشت و آسیبی به رهگذران بازار و مغازه‌ها وارد نشد اما یکی از تیر برق‌ها بعد از گذشت نزدیک به دو ماه همچنان در مسیر عابران وجود دارد و هیچ نهادی برای جمع‌آوری آن اقدامی نکرده است.

این بازار دارای چندین ورودی است که دو ورودی اصلی آن به نام‌های خان و زرگرها در خیابان قیام و ورودی دیگر آن با نام شاهزاده فاضل در خیابان امام خمینی(ره) واقع شده است ولی هیچ کدام از این ورودی‌ها، استانداردهای لازم حتی برای ورود ماشین‌های امدادی از جمله خودروهای آتش نشان و آمبولانس حتی از نوع سبک را هم ندارند.

سیستم برق رسانی ناایمن، سیم های آویزان برق، وجود سیم‌های برق در کنار ویترین‌های چوبی جواهرفروشی‌ها و پارچه فروشی‌ها، وجود سیستم برق بازار در زیر حفره‌های سقف‌های قدیمی بازار که در موقع بارندگی می‌تواند حادثه آفرین باشند، دیگر تهدیدات این بازار است.

این که متولی مرمت و ایمن‌سازی این بازار نوستالژی یزد کدام یک از ارگان‌های شهر اعم از شهرداری، میراث فرهنگی و فرمانداری است، گویا بنا بر سوابق دیگر حوادث کشورمان تنها پس از وقوع یک حادثه مشخص خواهد شد و تا ان زمان قرار نیست هیچکدام از آنها فکری اساسی برای این بازار داشته باشند.

باید دید که آیا سرنوشتهای تلخ دیگر بازارهای سنتی کشور مانند بازارهای سنتی ستارخان تهران، قزوین و کرمانشاه و غیره به دنبال بی تدبیری مسئولان برای بازار سنتی یزد نیز رقم خواهد خورد یا خیر؟ آیا مسئولان با خرابه‌های این بازار سنتی یا مغازه‌های در هیمنه‌ی حریق این بازار نیز همچون حوادث پلاسکو و متروپل عکس یادگاری خواهند گرفت یا قبل از وقوع هر حادثه‌ای راه و چاره‌ای برای حفظ این میراث ارزشمند خواهند اندیشید.

منبع:ایسنا یزد

بخش نظردهی بسته شده است..