یزد رتبه ۱۸ سالمندی کشور را دارد

no-thumbs

سرعت رشد جمعیت سالمندی بیش از ۳ برابر متوسط رشد جمعیت کشور است و یزد رتبه ۱۸ سالمندی کشور را دارد.

به گزارش یزدی نیوز، مسئول دبیرخانه شورای سالمندان استان در دومین جلسه شورای سالمندان استان یزد گفت: با این روال، تا سال ۲۰۲۱ جمعیت سالمندان کشور نسبت به وضعیت فعلی ۲ برابر شده و تا نسبت ۲۰ درصد کل جمعیت کشور افزایش می‌یابد.

 

مسعود نشان شعار امسال هفته گرامیداشت سالمندان را ” تاب آوری و مشارکت زنان سالمند” ذکر کرد و گفت: هم اکنون تعداد «زنان سالمند تنها» در کشور ۴ برابر «مردان سالمند تنها» است.

 

وی با اشاره به تغییر روند اجتماعی و خانوادگی در جامعه گفت: روحیه استقلال خواهی فرزندان متعاقب ازدواج و جدا شدن محل سکونت آن‌ها از والدین و از طرفی عدم ازدواج مجدد زنان بعد از فوت همسر از دلایل افزایش زنان سالمند تنهاست.

 

مسئول دبیرخانه شورای سالمندان بهزیستی یزد از دلایل دیگر فزونی «زنان سالمند تنها» را کمتر بودن میانگین عمر مردان نسبت به زنان به میزان حداقل یک دهه ذکر کرد و افزود: در جامعه ایران شانس ازدواج مجدد مردان سالمند در صورت فوت همسر بیشتر بوده و بسیاری از محدودیت‌های ازدواج مجدد را در مقایسه با زنان ندارند.

 

وی با اشاره به در پیش بودن نهم مهرماه روز جهانی سالمندان گفت: امسال هفته گرامیداشت تکریم و منزلت سالمندان از ۶ الی ۱۲ مهرماه از سوی بهزیستی کشور اعلام شده است و در همین راستا برنامه‌های متعددی برای گرامیداشت این هفته پیش بینی شده است.

 

نشان در ادامه، برخی از برنامه‌های گرامیداشت این هفته را که با مشارکت دستگاه‌های عضو این دبیرخانه و سمن‌های فعال در حوزه سالمندی اجرا خواهند شد را مشتمل بر ارائه خدمات توانبخشی به سالمندان، مراسم گردهمایی منتخبین سالمند، دیدار مسئولین استان از مراکز توانبخشی سالمندان، انعکاس رسانه‌ای اهمیت موضوع سالمندی، ارائه خدمات سنجش سلامت و مشاوره روانشناختی ویژه سالمندان، شناسایی و معرفی سالمندان و بازنشستگان موفق و دارای مشارکت اجتماعی بالا، هماهنگی با متولیان امور مذهبی و فرهنگی به منظور ترویج برخی مبانی از جمله فرهنگ تکریم و منزلت سالمندی، کتابخوانی، ارتقاء سلامت در ابعاد جسمی و معنوی و همچنین توسعه مهارت‌های ارتباطی و سواد رسانه‌ای سالمندان عنوان کرد و افزود همگی باید تلاش مضاعف نمائیم تا زیرساخت‌های یک «محیط دوستدار سالمند» در استان یزد فراهم گردد.

 

شایان ذکر است دومین جلسه شورای سالمندان استان یزد در تاریخ ۲۳ شهریورماه با دستور کار هماهنگی برنامه‌های گرامیداشت روز جهانی سالمندان در استان و بررسی پیشنهاد‌های دریافت شده به منظور «تدوین برنامه جامع سالمندان استان» با حضور نمایندگان دستگاه‌های عضو این شورا برگزار شد.

منبع:خبرگزاری صداوسیما

بخش نظردهی بسته شده است..