معاون علمی و فناوری رئیس جمهور:

مشکلات کشور با پول دولت حل نمی‌شود/دانشگاه‌ها باید مستقل شوند

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور گفت: مشکلات کشور با پول دولت حل نمی شود زیرا توان دولت در برابر توان بخش خصوصی و مشارکت مردم ناچیز است.

به گزارش یزدی نیوز ، سورنا ستاری، صبح سه شنبه در دیدار با نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه یزد با بیان اینکه توسعه چیزی جز فرهنگ نیست، اظهار داشت: اول باید فرهنگ در جامعه حاکم شود، بعد توسعه حاکم شود.

وی افزود: چون پول نفت داشتیم خط تولید را کامل از غرب تهیه و فقط مونتاژ کردیم و اگر مشکلی باشد هم غربی‌ها باید برای تعمییر آن بیایند.

ستاری عنوان کرد: در این قضیه به مردم هم توجه نکردیم و همه تصور کردند با پول دولت بسیاری از مشکلات حل خواهد شد ولی با پول دولت چیزی حل نمی‌شود و دانشگاهی که مستقل نباشد و نتواند مسیر عبور و مرور خود را تعمیر کند، به طور قطع هیچ اقدام مؤثر دیگری هم نمی‌تواند انجام دهد.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور ادامه داد: متأسفانه کمتر به سمت آموزش و پرورش رفتیم که علت آن پیچیدگی آن بوده است ضمن اینکه وزرا نیز در سیستم آموزشی و مالی قفل می‌شوند زیرا اختیار مالی چندانی ندارند که بتوانند تحولی ایجاد کنند.

وی بیان کرد: موارد اجرایی بسیار زیاد است به همین دلیل وزیر نتوانسته تغییر ایجاد کند به همین دلیل نقش ما به عنوان معاونت علمی ریاست جمهوری پررنگ می‌شود.

ستاری ادامه داد: متأسفانه دانش آموز در این سیستم به خط خاصی هدایت می‌شود حتی خلاقیت و نوآوری آنها را می‌گیریم در حالی که راه حل آن زیست بوم فناوری است و عزم استانی می‌خواهد.

وی ادامه داد: در استان پول خوبی وجود دارد و در کشور هم چنین است باید ظرفیت مردمی را جذب کرد زیرا توان مالی دولت در مقابل بخش خصوصی و مردم ناچیز است.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور همچنین بر لزوم افزایش مراکز نوآوری و خلاقیت تاکید کرد و اظهار داشت: باید بتوانیم هرچه سریع‌تر جوانان به نوآوری و کارآفرینی برسند.

منبع:خبرگزاری صداوسیما

بخش نظردهی بسته شده است..