استاندار یزد:

سرعت عمل در حوزه دانش بنیان مهم است/ایجاد کنسرسیوم حمایت مالی صنایع و معادن از دانش بنیانها

no-thumbs

استاندار یزد آینده دنیا و آینده ایران را در گروی علم و فناوری دانست و پیگیری ایجاد کنسرسیوم حمایت های مالی شرکت های بزرگ صنعتی و معدنی استان از شرکت های دانش بنیان را هم مورد تاکید قرار داد.

“مهران فاطمی” در نشست ستاد فناوری، نوآوری و اقتصاد دانش بنیان که با حضور اعضای ستاد در سالن کوثر استانداری برگزار شد، برگزاری این نشست ها را برای رسیدن به یک فهم مشترک ضروری دانست و گفت: این فهم مشترک به ما کمک زیادی می کند، چون تاکنون نشست هایی با این کمیت و کیفیت در استان نداشتیم.

وی اهمیت حوزه دانش بنیان را یاد آور شد و با بیان اینکه سرعت کار در این حوزه مهم است، افزود: باید به یک نقشه راه قابل قبول برسیم و همین نقشه راه، مبنای کار ما قرار گیرد.

استاندار تاکید کرد: البته نباید تنها در پیچ و تاب دالان های نظری و  راهبردی قرار بگیریم و در عین حالی که راهبردها را مد نظر داشته باشیم، مسائل عملیاتی را هم به جلو ببریم.

فاطمی با بیان اینکه طرح هایی که قرار است در این جلسات مطرح شود باید قبل از آن از دبیرخانه مطرح شده باشد، گفت: طرح ها باید پیش از ورود به جلسه بررسی و نواقص آن برطرف شود تا وقتی به این جلسه رسید با کمترین ایرادات محتوایی همراه باشد .

وی حوزه صنعت را برای استان بسیار مهم توصیف کرد و یادآور شد: راهبرد توسعه صنعتی استان از مجوزها و رویکردها گرفته تا آخرین زنجیره آن که بحث بازار است، همه بر روی مجموعه دانشگاهی و شرکت ها  و نظام علم و فناوری ما تاثیرگذار است و از آن طرف هم مسئله ارتباط صنعت و دانشگاه ها را داریم که باید پر رنگ تر دیده شود.

وی اضافه کرد: در بحث بورسیه شغلی دانشجویان هم ما از هر دستگاه دو انتظار داریم؛ یکی اینکه در قالب ظرفیت ها و فرآیندها و اختیارات خود زمینه کاری را برای شرکت های دانش بنیان و دانشگاه ها و مجموعه فناوری تسهیل کنند و از آن سو هم طرحهای اقدامی و کمی قابل ارزیابی و با تاثیر مثبت بر شاخص های استان ارائه دهند.

فاطمی در جمع بندی صحبت های حاضران در نشست هم گفت: همه اعضا بر این تاکید دارند که اقتصاد دانش بنیان، پیشران اقتصاد مقاومتی و درون زاست و مهمترین مشکل عرصه اقتصاد دانش بنیان،  فرهنگ نفتی، فروش منابع، خام فروشی و امثال آن است.

وی تاکید کرد: در دانشگاه های نسل سوم صرفا ۲۰ درصد اعتبارات آنها از محل دولتی است و ۸۰ درصد آن از محل شهریه و فناوری و پژوهش است لذا دانشگاه های استان باید در این مسیر حرکت کنند.

وی در ادامه به اهمیت طرح بورسیه شغلی اشاره و از متولیان آن خواست آن را تا حصول نتیجه مثبت پیگیری کنند.

فاطمی به ابلاغ  بخشنامه وزارت صمت به دانشگاهها هم گریزی زد و گفت: دانشگاهی که موفق تر در این زمینه عمل کند تشویق می کنیم و همین بخشنامه، هم ملاک ارزیابی روسای دانشگاه ها و روسای صمت خواهد بود.

وی بحث کارخانه نوآوری درخشان و مخصوصا محوطه فضای بیرونی آن را هم مهم دانست و خطاب به مسئولین شهرداری یزد بر همراهی جهت زیباسازی محوطه بیرونی آن تاکید کرد.

استاندار با اشاره به تسهیلات هزار میلیارد تومانی مصوب برای توسعه شرکت های دانش بنیان، تاکید کرد: این تسهیلات باید در چرخه تایید و تصویب و اعطا قرار گیرد و مدل آن احصا شود.

وی پیگیری ایجاد کنسرسیوم حمایت های مالی شرکت های بزرگ صنعتی و معدنی استان از شرکت های دانش بنیان را هم مورد تاکید قرار داد.

وی آینده دنیا و آینده ایران را در گروی علم و فناوری دانست و افزود: رویکرد تجاری سازی ایده های فن آورانه باید جدی گرفته شود.

استاندار در پایان فعال کردن ظرفیت همه شهرستان ها را مهم دانست و افزود: فرمانداران باید به گونه ای اقدام کنند که همه تمرکزها روی یزد یا چند شهرستان نباشد.

منبع:ایسنا یزد

بخش نظردهی بسته شده است..