فرآوری گیاه کینوا برای کاهش اثرات سرطان‌ها

عضو هیات علمی بیوتکنولوژی دانشگاه یزد با همکاری دانشجویان این دانشگاه موفق به اجرای فرآوری گیاه کینوا برای کاهش اثرات سلول‌های سرطانی سینه و سیستم گوارشی شد.

به گزارش یزدی نیوز دکتر سیدابراهیم سیفتی با اشاره به اینکه گیاه کینوا با داشتن خاصیت ضدالتهابی و آنتی‌اکسیدانی، تقویت‌کننده سیستم ایمنی بدن محسوب می‌شود، گفت: این گیاه همچون غله کامل، برای پیشگیری از چاقی، بیماری‌های قلبی‌عروقی، دیابت و سرطان موثر و مفید بوده است.

دکتر سیفتی با بیان اینکه بیش از یک دهه است که شرکت یارا پژوهش فناور صدرا با برند تجاری یارصد، تحقیقات خود را در زمینه اصلاح نژادی گیاه کینوا آغاز کرده است، گفت: فاز جدید فعالیت‌های این شرکت در قالب دو طرح تحقیقاتی در رابطه با درمان‌های گیاهی کینوا به صورت ویژه برای کاهش اثرات سرطان سینه و سرطان سیستم گوارشی بوده که با همکاری محمدرضا رعنایی‌زاده و فاطمه شیرعلی، دو تن از دانشجوی کارشناسی ارشد دانشگاه یزد و نسرین حیدری پژوهشگر رشته بیوتکنولوژی کشاورزی اجرایی شده است.

وی افزود: این شرکت علاوه بر گیاه کینوا، تحقیقات گسترده‌ای را بر روی چند گیاه دارویی دیگر با همکاری تیم ۸ نفره‌ای اعم از دانشجویان و پژوهشگران متخصص در حوزه بیوتکنولوژی کشاورزی، پزشکی و دارویی آغاز کرده که تاثیرات بسیار بالایی در درمان ناباروری زنان و مردان، دیابت و بیماری ام‌اس دارد.

عضو هیات علمی بیوتکنولوژی دانشگاه یزد در ادامه به بحث تلفیق کشاورزی و پزشکی اشاره کرد و اظهار داشت: از اهداف این است که از خام‌خواری گیاه کینوا کمتر کرده و بتواند این خاویار گیاهی را در ارزشمندترین حالت خود، بر سر سفره ایرانیان قرار دهد.

دکتر سیفتی اشاره کرد: مراحل مقدماتی وتحقیقاتی استفاده این دارو برای کاهش اثرات سلول‌های سرطانی سینه وگوارشی در حال انجام است وبرای تعیین مقدار مصرف واستفاده درست باید مجوز‌های لازم از وزارت بهداشت یا سازمان غذاودارو اخذ شود.

منبع:خبرگزاری صداوسیما

بخش نظردهی بسته شده است..