سرطان سینه، شایع‌ترین سرطان در کشور

مسئول مرکز تشخیص زودهنگام سرطان در استان یزد از کاهش سن ابتلا به سرطان سینه در سنین کمتر از ۴۰ سال و ابتلای سالانه بیش از ۸ هزار زن ایرانی به این بیماری خبر داد.

به گزارش یزدی نیوز، دکتر نسیم بهنیافرد گفت: شایع‌ترین سرطان در دنیا، سرطان سینه است که سالانه یک میلیون و ۶۰۰ هزار مورد جدید در دنیا شناخته می‌شود.

وی افزود : بر اساس آمار‌ها در ایران سالانه هشت هزار و ۵۰۰ زن به سرطان سینه مبتلا می‌شوند و این سرطان پنجمین عامل مرگ در زنان ایرانی و دومین علت مرگ به دلیل ابتلا به سرطان است.

مسئول کلینیک ویژه پیشگیری و ارتقای سلامت امید یزد گفت : از هر هشت زن، دو نفر در کشور به سرطان سینه مبتلا می‌شوند و سن شروع و بروز این بیماری در ایران نسبت به کشور‌های اروپایی یک دهه زودتر و در گروه سنی زیر ۴۰ سال شیوع و بروز بالاتری در بین خانم‌های ایرانی دارد.

بهنیافرد با اشاره به عوامل موثر در ابتلا به سرطان پستان گفت: عوامل ژنتیکی، عوامل محیطی، آلاینده‌ها و سبک زندگی، مصرف الکل، چاقی، نژاد و قومیت و نوع تغذیه از عوامل مهم و تاثیر گذار در ابتلا به سرطان‌ها به شمار می‌آید.

وی افزود : ارث و سابقه خانوادگی مهم‌ترین عامل در ابتلا به سرطان سینه است به طوری که از هر ۲۰۰ زن، یک زن ژن ابتلا به سرطان را دارد که می‌تواند احتمال بروز سرطان ۴۵ تا ۸۰ درصد افزایش یابد.

مسئول مرکز تشخیص زودهنگام سرطان گفت : با افزایش سن، ابتلا به سرطان نیز افزایش پیدا می‌کند به طوری که ۷۷ درصد مبتلایان بالای ۵۰ سال و از این تعداد ۵۰ درصد بالای ۶۵ سال داشتند.

وی با اشاره به اهمیت و تشخیص زودهنگام سرطان پستان افزود : مرکز تشخیص زودهنگام سرطان از سال ۹۸ به منظور تشخیص زودهنگام سرطان‌ها به خصوص سرطان سینه، سرطان دهانه رحم و سرطان روده بزرگ فعالیت خود را آغاز کرد.

بهنیافرد افزود : همچنین کلینیک پیشگیری و ارتقای سلامت امید به منظور توانمند سازی افراد جامعه، افزایش سطح سلامت جامعه، خود مراقبتی و پیشگیری از بیماری‌ها به هم استانی‌ها خدمات ارائه می‌کند.

وی تاکید کرد: ماه اکتبر در جهان، ماه آگاهی بخشی سرطان سینه نامگذاری شده است و به همین منظور ۱۷ تا ۲۲ مهرماه در استان یزد پویش آگاهی بخشی و غربالگری سرطان برگزار می‌شود. بانوان ۳۰ سال به بالا می‌توانند در این ایام از ساعت ۸ الی ۱۴ به مرکز تشخیص زودهنگام سرطان و کلینیک پیشگیری و ارتقا سلامت امید جهت غربالگری و معاینه مراجعه کنند.

مسئول مرکز تشخیص زودهنگام سرطان با اشاره به روش تشخیص سرطان یادآور شد: بانوان ۲۰ سال به بالا ماهانه توسط فرد معاینه صورت گیرد و تا سن ۴۰ سالگی سالانه سونوگرافی و هر دو سال یک بار ماموگرافی توسط پزشک انجام شد و بعد از سن ۵۰ سالگی ماموگرافی سالانه توصیه می‌شود.

 

منبع: خبرگزاری صداوسیما

بخش نظردهی بسته شده است..