حمایت دادستانی از فعالیت‌های قانونی جریان‌های مختلف سیاسی

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان یزد: با وجود بروز بی انگیزگی در جامعه به دلیل برخی ناکارآمدی‌ها و تصمیمات غیرمعقول، قطعا شرکت در انتخابات یک حرکت درست است.

به گزارش یزدی نیوز محمدرضا حدادزاده در نشست مجازی کلاب هوس که با حضور کنشگران اجتماعی و رسانه‌ها برگزار شد، بر لزوم پرهیز از پمپاژ یاس و ناامیدی به جامعه تاکید کرد و گفت: برای بهبود شرایط، شرکت کردن در انتخابات ریاست جمهوری و شورا‌ها موثرتر از شرکت نکردن است بنابراین همه گروه‌ها با امید به آینده در انتخابات شرکت کنند.

وی با اشاره به نقش و جایگاه شورا‌های شهر تصریح کرد: مردم نباید انتخابات شورا‌ها را دست کم بگیرند چرا که شکل گیری شورای قوی نقش بسیار مهمی در آبادانی و پیشرفت شهر خواهد داشت.

حدادزاده در خصوص حمایت از فعالیت‌های سیاسی اظهار داشت: سربازی نظام را افتخار خود می‌دانیم و هر جا نیاز باشد جهت حفظ امنیت شهر و کشور ورود می‌کنیم، اما در عین حال از فعالیت‌های مشروع سیاسی با گرایش‌های مختلف نیز حمایت کرده و تنگ نظری را نمی‌پسندیم.

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان در پاسخ به سوالی درباره علت رد صلاحیت‌ها با بیان این که در خصوص تایید صلاحیت‌ها بعضا ساز و کار و فرایند کار از نظر قانونی نیازمند اصلاح است، افزود: اگر ایرادی هست باید اصلاح شود تا هم حق افراد نادیده گرفته نشود و مسیر قانونی درست طی شود و هم نظر مراجع ۵ گانه مورد توجه باشد.

وی خاطرنشان ساخت: در خصوص نظارت و دستگاه‌های ارائه دهنده اطلاعات مربوطه، هر دو به وظایف خود عمل کرده‌اند و باید با اصلاح این فرایند، فرد علت رد صلاحیت خود را بداند و بتواند بهتر از خودش دفاع کند.

این مسئول در پاسخ به مطالبه در خصوص کوتاهی مصوبات بانک‌ها در قبال مصوبات حمایتی حوزه گردشگری و لازمه ورود دادستان به این مقوله تصریح کرد: در خصوص کوتاهی بانک‌ها، مسئله صرفا محدود به عدم کوتاهی بانک‌ها در قبال مصوبات ستاد تسهیل و ستاد کرونا نیست.

وی افزود: براساس آمار موجود، سال ۹۹ بیش از ۱۷۰ درخواست به ما ارجاع داده شده که ۱۲۴ مورد تاکنون انجام شده و از این آمار، ۹۰ مورد مربوط به بانک‌ها بوده است و مسئله مصوبات این حوزه پیگیری خواهد شد، در عین حال آن‌ها موظف به اجرای این مصوبات هستند.

حدادزاده با بیان این که سایت حامی تولید توسط دستگاه قضایی راه اندازی شده است، تصریح کرد: درخواست‌ها را به صورت سیستمی بررسی می‌کنیم. البته مراجعه کنندگان جلسات مکرری داشته‌اند و در عین حال نیز قاضی مستقری در شهرک صنعتی وجود دارد.

این مسئول خاطرنشان کرد: البته برخی از مسائل هم در حدود استانی نیست و بعضا بانک‌ها نیز در این زمینه مشکل دارند و برخی ساز و کار‌هایی دارای مسیر خاص و در حدود فراتر از استان دارد.

دادستان یزد در خصوص حوزه اتباع و مشکلات ناشی از حضور این افراد به صورت غیرمجاز تصریح کرد: طرح‌های پلیسی و قضایی مشخصی در استان در حال اجراست که البته حجم ورودی افراد دستگیر شده نیز در این مسئله زیاد است.

وی در خصوص مشکلات این اتباع در بافت تاریخی و جهانی یزد نیز گفت: در پاره‌ای از موارد، مالکین خانه‌ها فوت شده و وراث آن‌ها املاک و خانه‌های بافت تاریخی، خانه‌هایشان را با قیمت پایین به این افراد یا مسافرین اجاره می‌دهند و برخی از غیربومی‌ها در محل بافت تاریخی ساکن می‌شوند و مسائلی را به وجود می‌آورند.

حدادزاده در مورد امنیت این بافت تصریح کرد: بعضا جوانان و نوجوانان از سر تفریح به این بافت می‌آیند و گاهی هیجان و روحیه جوانی این افراد باعث می‌شود اقداماتی ناشایست انجام داده و برچسب مجرمانه بخورند، بنابراین باید برای این جوانان و جلوگیری از تکرر این موضوع و گذران اوقاتشان تدبیر شود.

 

دادستان یزد به لزوم تدبیر در خصوص اسکان اتباع و غیربومی‌ها نیز مواردی را عنوان کرد و گفت: به دلیل این که اجاره دادن ملک افراد از نظر قانونی منعی ندارد باید به دنبال رفع این ناپیوستگی‌های فرهنگی و تعارضات ایجاد شده باشیم هر چند که مرتب با مجوز‌های موجود، با مزاحمت‌ها برخورد میشود.

وی در خصوص برخی از اسیب‌های اجتماعی مانند دزدی تصریح کرد: اکثر این موارد در یزد ریشه اقتصادی دارد و البته غالب سرقت‌های استان در زمره سرقت‌های خرد است که دولت باید در خصوص پیشگیری این نابسامانی‌ها خصوصا تکرر این قبیل جرایم برنامه‌ای داشته باشد.

دادستان یزد در خصوص مجازات‌های جاگیزین حبس برای افراد بی‌سابقه و موارد دیگر تصریح کرد: جا افتادن و فرهنگسازی این مقوله در جامعه زمانبر است و تغییر ذائقه مردم نیز در این باره به زمان نیاز دارد.

وی افزود: البته معاونت پیشگیری هم کار‌های خوبی را در خصوص آگاه سازی عمومی با استفاده از ابزار رسانه انجام میدهد، اما آموزش و پرورش هم یکی از رویکرد‌های اصلی ما در این زمینه است.

حدادزاده به لزوم شفافیت در ارئه آمار‌های آسیب‌های اجتماعی مدارس و دانش آموزان برای پیشگیری تاکید کرد و گفت: بعضا متولیان از ارائه گزارش آسیب‌ها خود داری می کنند و این مسئله متاسفانه هنوز فرهنگسازی نشده است.

وی با بیان این که آموزش و پرورش رویکرد آموزش محور را پیش گرفته و در بحص پرورش و مهارت افزایی کمتر اقدام کرده است، گفت: در پیگیری این مقوله به طور جدی درخواست دارم چرا که بعضا اتفاقات بسیار بدی برای دانش اموزان دختر و پسر رخ می دهد که خانواده‌ها در این زمینه نااگاه‌تر بوده و راهکاری در مقابل این اسیب اجتماعی ندارند و نهادی نیز متولی پیگیری این مشکل نیست.

منبع:خبذگزاری صداوسیما

بخش نظردهی بسته شده است..