رئیس دانشگاه یزد:

توسعه بی‌برنامه مراکز آموزش عالی یزد جایگاه دانشگاه‌ را تنزل داد

رئیس دانشگاه یزد با انتقاد از توسعه بی‌برنامه مراکز آموزش عالی یزد در گذشته گفت: این توسعه و افزایش روزافزون تعداد مراکز آموزش عالی، جایگاه دانشگاه‌های یزد را تنزل داد.

به گزارش یزدی نیوز، قاسم برید لقمانی در نشست شورای هماهنگی آموزش عالی استان یزد که با هدف بحث و تبادل نظر درباره خط مشی‌های آمایش آموزشی استان یزد برگزار شد، با اشاره به تصویب طرح آمایش استانی در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و با استناد به آیین‌نامه‌های ابلاغی از سوی این وزارتخانه به تشریح طرح‌های تعاون، استاد وابسته، دانشگاه‌های معین و مدیریت استانی آموزش عالی پرداخت.

وی با بیان اینکه در هفته آینده شیوه‌نامه‌ای با جزئیات بیشتر در زمینه طرح تعاون ابلاغ خواهد شد، هدف از این طرح را مشارکت دانشگاه‌های استان در قالب انعقاد تفاهم‌نامه‌ای برای راه‌اندازی رشته‌های درسی جدید با همکاری چند استاد از دیگر دانشگاه‌ها عنوان کرد.

بریدلقمانی با استناد به ماده ۴ آیین‌نامه شورای مدیریت آموزش عالی ترکیب اعضای این شورا را متشکل از رئیس دانشگاه معین، روسای مؤسسات آموزش عالی دولتی استان، رئیس استانی یا واحد انتخابی هرکدام از دانشگاه‌های آزاد اسلامی استان، رئیس دانشگاه پیام نور، مدیریت دانشگاه‌های فنی و حرفه‌ای و جامع علمی کاربردی و نماینده منتخب موسسات آموزش عالی غیرانتفاعی با تایید وزیر علوم ذکر کرد.

رئیس دانشگاه یزد یکی از اهداف مهم سند آمایش آموزش عالی در کشور را مشارکت، هم‌افزایی و تجمیع مراکز آموزش عالی در استان‌ها دانست و اظهار داشت: هرکجا قدم‌ها را درست برداشته‌ایم به نفع مجموعه آموزش عالی و جامعه کار شده و برای توسعه‌ آموزش عالی در کشور، باید از هر طریق ممکن بر کیفیت آموزش تاکید داشته باشیم.

وی، رفتن به سمت افزایش تعداد مراکز آموزش عالی در گذشته را خطر بزرگی توصیف کرد که باعث از بین رفتن و تنزل جایگاه و حرمت دانشگاه‌ها و استادان شده است.

برید لقمانی تاکید کرد: دانشگاه‌های این استان باید با پرهیز از موازی‌کاری، به‌گونه‌ای فعالیت کنند که اقدامات آنان نه ‌تنها با یکدیگر همپوشانی نداشته باشد بلکه در جهت رشد و ارتقای آموزش‌عالی استان باشد؛ همانگونه که حذف رشته‌های شبانه دانشگاه یزد کمکی به دیگر دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی غیرانتفاعی در استان بود.

تصویب آیین‌نامه داخلی، بازتعریف ماموریت‌ها و تعیین کارگروه‌های ذیل شورا، مشخص کردن برنامه‌های هر دانشگاه در راستای سند راهبردی، کارهای قابل واگذاری در قالب هم‌افزایی و مشارکت دانشگاه‌ها با یکدیگر از دیگر مواردی بود که در این نشست مورد بحث و تبادل‌نظر قرار گرفت.

در این نشست از سوی رئیس دانشگاه معین مسعودرضا آقابزرگی دانشیار دانشکده مهندسی برق دانشگاه یزد به مدت چهار سال به عنوان دبیر این شورا معرفی شد.

تمرکز این شورا بر سیاستگذاری به عنوان محور اصلی آموزش عالی، جهت‌گیری به سوی نیازهای توسعه استان، ایجاد اتاق فکر در ذیل این شورا، مشخص شدن وظایف اعضا، تمرکز بر مباحث مالی، تنفیذ اختیار بخشی از تصمیم‌گیری‌ها از وزارتخانه به این شورا، تنفیذ اختیار به مراکز آموزش عالی که ستاد مخصوص به خود دارند و استقلال شورا در تصمیم‌گیری‌های استانی ازجمله موارد مطرح شده از سوی اعضای حاضر در این نشست بود.

منبع:خبرگزاری مهر

بخش نظردهی بسته شده است..